Wybierz Strona

Gmina Lipinki laureatem Konkursu Ekologicznego Przyjaźni Środowisku

Gmina Lipinki laureatem Konkursu Ekologicznego Przyjaźni Środowisku

3 lutego 2006 r. w Hotelu Sofitel „Victoria” w Warszawie odbyła się Gala Laureatów i Wyróżnionych w VII Edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku” pod honorowym patronatem Prezydenta RP.

przyjazni-srodowisku-logo-koloLipinki zostały laureatem tego konkursu w roku 2004, w 2005 kapituła konkursu przedłużyła naszej gminie prawo do używania znaku Gmina Przyjazna Środowisku. Tego roku decyzja kapituły była identyczna. Organizatorzy wyróżnili w ten sposób projekt gminy Lipinki: „Modernizacja gospodarki ściekowej, budowa i rozbudowa kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków, segregacja odpadów komunalnych (likwidacja dzikich wysypisk śmieci)”.

Podczas VII edycji konkursu tytuł „Gmina Przyjazna Środowisku” przyznano 16 gminom z całej Polski i przedłużono prawo do używania znaku 18 gminom w kraju. Można więc powiedzieć, że znajdujemy się w ekskluzywnym klubie, który liczy 34 członków. To naprawdę robi wrażenie

Sukces samorządowców z wójtem Czesławem Rakoczym na czele to wynik konsekwentnie realizowanego programu budowy kanalizacji i oczyszczalni ścieków. Dotychczas na terenie gminy Lipinki powstało 59 kilometrów sieci kanalizacyjnej z przykanalikami i dwie oczyszczalnie ścieków – w Wójtowej i Lipinkach. Przepustowość oczyszczalni ścieków pozwala nie tylko na podłączenie wszystkich gospodarstw z terenu gminy, ale również z miejscowości gmin ościennych (np. z Libuszy). Warto dodać, że jakość oczyszczonych ścieków jest na miarę europejską. 100% ścieków jest w naszej gminie oczyszczanych z podwyższonym usuwaniem biogenów. Dla porównania: powiat Gorlice – 1,7% (to właśnie Lipinki stanowią ten procent!), Małopolska – 16,2%, Polska – 31,7%. Na ochronę środowiska wydano w ubiegłym roku 2,4 mln złotych.

W 2006 roku zaplanowano kolejny etap kanalizacji o długości 11 km w Lipinkach, Wójtowej i Krygu. Podłączone zostaną kolejne 104 gospodarstwa domowe. Koszt tego etapu wyniesie 2,5 mln złotych. W dalszym ciągu realizowana będzie selektywna zbiórka odpadów komunalnych do oznakowanych worków. Kontynuowane będzie również likwidowanie dzikich wysypisk śmieci z terenu gminy. W zeszłym roku zlikwidowano takie wysypisko w Bednarce i zdaniem urzędników gminnych pozostało ich w różnych miejscach gminy jeszcze pięć.

O autorze

Piotr Popielarz

Wydawcą, właścicielem i redaktorem naczelnym Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek jestem ja, czyli Piotr Popielarz. Pierwszą wersję portalu umieściłem na serwerze 17 listopada 2002 roku. Od tamtej chwili wiele się zmieniło, ale NIS Lipinek nadal trwa i żyje własnym życiem. Poniżej znajdziecie informacje o ludziach, którzy pomagają mi w tworzeniu serwisu. Mam nadzieję, że niebawem powstanie Redakcja z prawdziwego zdarzenia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze komentarze

Nadchodzące wydarzenia:

 • nie
  09
  Sie
  2020

  Lipinki: Tradycyjne nabożeństwo za zmarłych

  15:00Nowy cmentarz w Lipinkach
 • pt
  14
  Sie
  2020
  pon
  17
  Sie
  2020

  Wielki Odpust w Lipinkach

  Sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej w Lipinkach
 • sob
  10
  Paź
  2020
  nie
  11
  Paź
  2020

  IV Maraton na Orientację KIWON

  07:00Wójtowa

Zanieczyszczenie powietrza (SMOG)

ANKIETA

Jak oceniasz nową odsłonę Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek?

Archiwum

FACEBOOK