Wybierz Strona

Gmina Lipinki laureatem Konkursu Ekologicznego Przyjaźni Środowisku

Gmina Lipinki laureatem Konkursu Ekologicznego Przyjaźni Środowisku

3 lutego 2006 r. w Hotelu Sofitel „Victoria” w Warszawie odbyła się Gala Laureatów i Wyróżnionych w VII Edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku” pod honorowym patronatem Prezydenta RP.

przyjazni-srodowisku-logo-koloLipinki zostały laureatem tego konkursu w roku 2004, w 2005 kapituła konkursu przedłużyła naszej gminie prawo do używania znaku Gmina Przyjazna Środowisku. Tego roku decyzja kapituły była identyczna. Organizatorzy wyróżnili w ten sposób projekt gminy Lipinki: „Modernizacja gospodarki ściekowej, budowa i rozbudowa kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków, segregacja odpadów komunalnych (likwidacja dzikich wysypisk śmieci)”.

Podczas VII edycji konkursu tytuł „Gmina Przyjazna Środowisku” przyznano 16 gminom z całej Polski i przedłużono prawo do używania znaku 18 gminom w kraju. Można więc powiedzieć, że znajdujemy się w ekskluzywnym klubie, który liczy 34 członków. To naprawdę robi wrażenie

Sukces samorządowców z wójtem Czesławem Rakoczym na czele to wynik konsekwentnie realizowanego programu budowy kanalizacji i oczyszczalni ścieków. Dotychczas na terenie gminy Lipinki powstało 59 kilometrów sieci kanalizacyjnej z przykanalikami i dwie oczyszczalnie ścieków – w Wójtowej i Lipinkach. Przepustowość oczyszczalni ścieków pozwala nie tylko na podłączenie wszystkich gospodarstw z terenu gminy, ale również z miejscowości gmin ościennych (np. z Libuszy). Warto dodać, że jakość oczyszczonych ścieków jest na miarę europejską. 100% ścieków jest w naszej gminie oczyszczanych z podwyższonym usuwaniem biogenów. Dla porównania: powiat Gorlice – 1,7% (to właśnie Lipinki stanowią ten procent!), Małopolska – 16,2%, Polska – 31,7%. Na ochronę środowiska wydano w ubiegłym roku 2,4 mln złotych.

W 2006 roku zaplanowano kolejny etap kanalizacji o długości 11 km w Lipinkach, Wójtowej i Krygu. Podłączone zostaną kolejne 104 gospodarstwa domowe. Koszt tego etapu wyniesie 2,5 mln złotych. W dalszym ciągu realizowana będzie selektywna zbiórka odpadów komunalnych do oznakowanych worków. Kontynuowane będzie również likwidowanie dzikich wysypisk śmieci z terenu gminy. W zeszłym roku zlikwidowano takie wysypisko w Bednarce i zdaniem urzędników gminnych pozostało ich w różnych miejscach gminy jeszcze pięć.

O autorze

Piotr Popielarz

Wydawcą, właścicielem i redaktorem naczelnym Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek jestem ja, czyli Piotr Popielarz. Pierwszą wersję portalu umieściłem na serwerze 17 listopada 2002 roku. Od tamtej chwili wiele się zmieniło, ale NIS Lipinek nadal trwa i żyje własnym życiem. Poniżej znajdziecie informacje o ludziach, którzy pomagają mi w tworzeniu serwisu. Mam nadzieję, że niebawem powstanie Redakcja z prawdziwego zdarzenia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

FACEBOOK

Najnowsze komentarze

Nadchodzące wydarzenia:

 • nie
  29
  Lis
  2020

  Pierwsza Niedziela Adwentu

  W tym roku wypada w Andrzejki

 • pon
  30
  Lis
  2020

  XXI Sesja Rady Gminy Lipinki

  08:30Dom Wiejski w Lipinkach

  Porządek obrad znajdziesz TUTAJ

 • wt
  01
  Gru
  2020

  Zbiórka odpadów zmieszanych

  6:00 - 6:30Gmina Lipinki

  Worki ze śmieciami wystawiamy w ustalonych miejscach!

 • sob
  05
  Gru
  2020

  10-lecie Klubu Honorowych Dawców Krwi w Lipinkach

  Relacja z wydarzenia TUTAJ

 • nie
  06
  Gru
  2020

  Mikołajkowa Akcja Zbiórki Krwi

  9:00 - 13:00Szpital - Stacja Krwiodawstwa w Gorlicach

  Organizatorzy: HDK Kwiatonowice i HDK Czerwona Krwinka Libusza. Więcej informacji TUTAJ!

 • pon
  07
  Gru
  2020

  Zbiórka odpadów segregowanych

  6:00 - 6:30Gmina Lipinki

  Worki ze śmieciami wystawiamy w ustalonych miejscach!

 • nie
  21
  Lut
  2021

  XIII Walne Zgromadzenie Członków Towarzystwa "Jastrzębiec"

  18:00Ośrodek Rekolekcyjny w Lipinkach

  Termin planowany - pandemia decyduje!

Zanieczyszczenie powietrza (SMOG)

Archiwum