Gmina Lipinki laureatem Konkursu Ekologicznego Przyjaźni Środowisku

| 14 lutego 2006 | 0 Komentarzy | Odsłon: 269

3 lutego 2006 r. w Hotelu Sofitel „Victoria” w Warszawie odbyła się Gala Laureatów i Wyróżnionych w VII Edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku” pod honorowym patronatem Prezydenta RP.

przyjazni-srodowisku-logo-koloLipinki zostały laureatem tego konkursu w roku 2004, w 2005 kapituła konkursu przedłużyła naszej gminie prawo do używania znaku Gmina Przyjazna Środowisku. Tego roku decyzja kapituły była identyczna. Organizatorzy wyróżnili w ten sposób projekt gminy Lipinki: „Modernizacja gospodarki ściekowej, budowa i rozbudowa kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków, segregacja odpadów komunalnych (likwidacja dzikich wysypisk śmieci)”.

Podczas VII edycji konkursu tytuł „Gmina Przyjazna Środowisku” przyznano 16 gminom z całej Polski i przedłużono prawo do używania znaku 18 gminom w kraju. Można więc powiedzieć, że znajdujemy się w ekskluzywnym klubie, który liczy 34 członków. To naprawdę robi wrażenie

Sukces samorządowców z wójtem Czesławem Rakoczym na czele to wynik konsekwentnie realizowanego programu budowy kanalizacji i oczyszczalni ścieków. Dotychczas na terenie gminy Lipinki powstało 59 kilometrów sieci kanalizacyjnej z przykanalikami i dwie oczyszczalnie ścieków – w Wójtowej i Lipinkach. Przepustowość oczyszczalni ścieków pozwala nie tylko na podłączenie wszystkich gospodarstw z terenu gminy, ale również z miejscowości gmin ościennych (np. z Libuszy). Warto dodać, że jakość oczyszczonych ścieków jest na miarę europejską. 100% ścieków jest w naszej gminie oczyszczanych z podwyższonym usuwaniem biogenów. Dla porównania: powiat Gorlice – 1,7% (to właśnie Lipinki stanowią ten procent!), Małopolska – 16,2%, Polska – 31,7%. Na ochronę środowiska wydano w ubiegłym roku 2,4 mln złotych.

W 2006 roku zaplanowano kolejny etap kanalizacji o długości 11 km w Lipinkach, Wójtowej i Krygu. Podłączone zostaną kolejne 104 gospodarstwa domowe. Koszt tego etapu wyniesie 2,5 mln złotych. W dalszym ciągu realizowana będzie selektywna zbiórka odpadów komunalnych do oznakowanych worków. Kontynuowane będzie również likwidowanie dzikich wysypisk śmieci z terenu gminy. W zeszłym roku zlikwidowano takie wysypisko w Bednarce i zdaniem urzędników gminnych pozostało ich w różnych miejscach gminy jeszcze pięć.

Tagi: , , ,

Kategoria: Wydarzenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest