Wybierz Strona

Gmina Lipinki laureatem Konkursu Ekologicznego Przyjaźni Środowisku

Gmina Lipinki laureatem Konkursu Ekologicznego Przyjaźni Środowisku

3 lutego 2006 r. w Hotelu Sofitel „Victoria” w Warszawie odbyła się Gala Laureatów i Wyróżnionych w VII Edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku” pod honorowym patronatem Prezydenta RP.

przyjazni-srodowisku-logo-koloLipinki zostały laureatem tego konkursu w roku 2004, w 2005 kapituła konkursu przedłużyła naszej gminie prawo do używania znaku Gmina Przyjazna Środowisku. Tego roku decyzja kapituły była identyczna. Organizatorzy wyróżnili w ten sposób projekt gminy Lipinki: „Modernizacja gospodarki ściekowej, budowa i rozbudowa kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków, segregacja odpadów komunalnych (likwidacja dzikich wysypisk śmieci)”.

Podczas VII edycji konkursu tytuł „Gmina Przyjazna Środowisku” przyznano 16 gminom z całej Polski i przedłużono prawo do używania znaku 18 gminom w kraju. Można więc powiedzieć, że znajdujemy się w ekskluzywnym klubie, który liczy 34 członków. To naprawdę robi wrażenie

Sukces samorządowców z wójtem Czesławem Rakoczym na czele to wynik konsekwentnie realizowanego programu budowy kanalizacji i oczyszczalni ścieków. Dotychczas na terenie gminy Lipinki powstało 59 kilometrów sieci kanalizacyjnej z przykanalikami i dwie oczyszczalnie ścieków – w Wójtowej i Lipinkach. Przepustowość oczyszczalni ścieków pozwala nie tylko na podłączenie wszystkich gospodarstw z terenu gminy, ale również z miejscowości gmin ościennych (np. z Libuszy). Warto dodać, że jakość oczyszczonych ścieków jest na miarę europejską. 100% ścieków jest w naszej gminie oczyszczanych z podwyższonym usuwaniem biogenów. Dla porównania: powiat Gorlice – 1,7% (to właśnie Lipinki stanowią ten procent!), Małopolska – 16,2%, Polska – 31,7%. Na ochronę środowiska wydano w ubiegłym roku 2,4 mln złotych.

W 2006 roku zaplanowano kolejny etap kanalizacji o długości 11 km w Lipinkach, Wójtowej i Krygu. Podłączone zostaną kolejne 104 gospodarstwa domowe. Koszt tego etapu wyniesie 2,5 mln złotych. W dalszym ciągu realizowana będzie selektywna zbiórka odpadów komunalnych do oznakowanych worków. Kontynuowane będzie również likwidowanie dzikich wysypisk śmieci z terenu gminy. W zeszłym roku zlikwidowano takie wysypisko w Bednarce i zdaniem urzędników gminnych pozostało ich w różnych miejscach gminy jeszcze pięć.

O autorze

Piotr Popielarz

Wydawcą, właścicielem i redaktorem naczelnym Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek jestem ja, czyli Piotr Popielarz. Pierwszą wersję portalu umieściłem na serwerze 17 listopada 2002 roku. Od tamtej chwili wiele się zmieniło, ale NIS Lipinek nadal trwa i żyje własnym życiem. Poniżej znajdziecie informacje o ludziach, którzy pomagają mi w tworzeniu serwisu. Mam nadzieję, że niebawem powstanie Redakcja z prawdziwego zdarzenia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze komentarze

Nadchodzące wydarzenia:

 • sob
  16
  Lis
  2019
  nie
  17
  Lis
  2019

  Turniej Szachowy o Puchar Prezesa ULKS Lipinki

  09:00SP w Lipinkach

  Więcej informacji znajdziesz TUTAJ

 • nie
  17
  Lis
  2019

  Półfinał Pucharu Polski: Nafta Kryg - Glinik Gorlice

  11:30Stadion w Krygu
 • nie
  17
  Lis
  2019

  Akcja Oddawania Krwi w Moszczenicy

  8:30 - 13.30Salki przy kościele w Moszczenicy

  Zapraszamy krwiodawców z Lipinek!

 • sob
  23
  Lis
  2019

  Zabawa Andrzejkowa w Wójtowej

  18:00Dom Wiejski w Wójtowej

  Organizator Rada Rodziców SP Wójtowa: SZCZEGÓŁY

 • sob
  30
  Lis
  2019

  Andrzejki KSM w Lipinkach

  18:00Dom Ludowy w Wójtowej

  Wszystkie informacje znajdziesz TUTAJ!

 • wt
  31
  Gru
  2019

  Bal Sylwestrowy w Lipinkach

  Dom Strażaka w Lipinkach

  Organizuje Pyszotka Magda Kokoczka: SZCZEGÓŁY

 • wt
  25
  Lut
  2020

  Wizytacja biskupa w parafii Kryg

  Parafia Kryg

  Parafię wizytował będzie Ks. Bp Edward Białogłowski

 • nie
  08
  Mar
  2020

  Wizytacja biskupa w parafii Lipinki

  Parafia w Lipinkach

  Parafię wizytował będzie Ks. Bp Edward Białogłowski

ANKIETA

Jak oceniasz nową odsłonę Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek?

Zanieczyszczenie powietrza (SMOG)

Archiwum

FACEBOOK