Wybierz Strona

V Dni Gminy Lipinki. Oficjalna część festynu

V Dni Gminy Lipinki. Oficjalna część festynu

Wczoraj miała miejsce oficjalna część V Dni Gminy Lipinki. Po uroczystej mszy świętej w lipińskim sanktuarium, w której uczestniczyli licznie przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz mieszkańcy naszej gminy, nastąpiło poświęcenie wozu strażackiego OSP w Lipinkach i wręczenie odznaczeń szczególnie zasłużonym dla lokalnej społeczności.

V Dni Gminy Lipinki - część oficjalna

V Dni Gminy Lipinki – część oficjalna

Oficjalna część festynu w Lipinkach zaczęła się o 11.00 od mszy świętej poprowadzonej przez ks. proboszcza Wacława Śliwę, w koncelebrze wziął udział m.in. ksiądz rodak Andrzej Krupa. Ranga zaproszonych gości była nie byle jaka. Do Lipinek zjechali na ten dzień posłowie Ziemi Gorlickiej: Barbara Bartuś i Witold Kochan, wicewojewoda małopolski Stanisław Sorys, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego, były senator i konsul – Franciszek Adamczyk, starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz, Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie – Czesław Kosiba,poseł na Sejm RP IV kadencji Jan Knapik, przedstawicielka Kuratorium Oświaty w Krakowie Renata Gołębiowska, radni gminni, przedstawiciele policji, dyrektorzy szkół z terenu gminy Lipinki, itd. Wymienić wszystkich nie sposób, a wiec wybaczcie, jeśli kogoś ważnego pominęliśmy.

Już na wstępie mszy świętej ks. Wacław Śliwa poinformował, że tuż przed uroczystością odbyło sie w kameralnym gronie poświęcenie mostu na potoku Lipinianka (Zagumnie). Ponieważ pierwotnie wydarzenie to miało nastąpić po mszy, większość zaproszonych gości (także piszący te słowa) nie uczestniczyło w nim. W homilii wygłoszonej do wiernych przez ks. proboszcza motywem dominującym stał się właśnie most, jako symbol łączenia ludzi. Ks. Śliwa zaapelował o społeczną zgodę i zdecydowanie skrytykował wszystkich, którzy w swej społecznej działalności nie mają na celu jedności i rozbijają wspólnotę. Przypomniał, że są grupy społeczne szczególnie powołane do budowania mostów i dbania o jedność, a zaliczył do nich zarówno polityków, samorządowców, jak i kapłanów.

Po mszy świętej, na placu przed remizą, nastąpiło poświęcenie wozu bojowego lipińskiej OSP, a wójt Czesław Rakoczy oficjalnie przekazał kluczyki do samochodu strażackiego komendantowi OSP w Lipinkach Tadeuszowi Jurusikowi. W dalszej kolejności, po przejściu gości pod budynek Urzędu Gminy, rozpoczęły się przemówienia.

Tę część rozpoczął Wójt Gminy Lipinki Czesław Rakoczy, który powitał gości, zwracając się do znaczniejszych bezpośrednio. Przypomniał historię czteroletnich starań o otrzymanie używanego Stara (2 tys, km przebiegu) i przystosowanie go do akcji bojowych. Podkreślił ważną rolę w tych zabiegach byłego posła SLD Jana Knapika, który „przecierał szlaki”. W dalszej części wystąpienia wójt wyliczył sukcesy gminy Lipinki za czasów swego urzędowania. Do najważniejszych zaliczył: budowę własnej sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków, remonty i budowę 70 kilometrów dróg gminnych, zabezpieczenie bazy oświatowej gminy Lipinki (szkoły, sale gimnastyczne i stadiony), zbudowanie dwóch nowoczesnych ośrodków zdrowia, dbałość o właściwy rozwój młodzieży („pałacyki” w każdej miejscowości), wyróżnienia i nagrody w rankingach ogólnopolskich. Do najważniejszych celów gminnej polityki na najbliższe lata zaliczył: budowę własnej sieci wodociągowej opartej na studniach głębinowych, przebudowę Centrum Lipinek z remontem dworu Byszewskich, rozbudowę kanalizacji (zwłaszcza w Pagorzynie) oraz dalszy rozwój i promocję terenów gminy Lipinki. W końcowej części przemówienia odniósł się do głosów krytyki elementów gminnej polityki, pojawiających się także w internecie (czytaj: na stronach NIS Lipinek).

Po wystąpieniu wójta Czesława Rakoczego wicewojewoda małopolski Stanisław Sorys wręczył szczególnie zasłużonym na rzecz lokalnej społeczności gminy Lipinki odznaczenia państwowe. Uhonorowanych Krzyżami Zasługi zostało sześcioro przedstawicieli Ziemi Lipińskiej. Odznaczenia otrzymali:

Złoty Krzyż Zasługi – Józef Walczyk
Srebrny Krzyż Zasługi – Tadeusz JurusikCzesław Rakoczy
Brązowy Krzyż Zasługi – Bogusław Bochenek, Danuta Karp-Opałka, Tomasz ŚwierzowskiAndrzej Tylawski

W zastępstwie nieobecnego Tomasza Świerzowskiego odznaczenie odebrał jego ojciec.

Na zakończenie oficjalnej części V Dni Gminy Lipinki głos zabrali zaproszeni goście. Wicewojewoda Sorys pogratulował gminie Lipinki rozwoju i zachęcił do starań o kolejne środki unijne. Pani poseł Barbara Bartuś zwróciła uwagę na bogactwo Ziemi Lipińskiej, która choć zawsze położona na skraju, obfituje w różnorakie talenty, a także w polityków. Zdaniem naszej parlamentarzystki jest w tym zasługa Matki Boskiej Lipińskiej. Witold Kochan odniósł się do zjawiska szkalowania władz samorządowych, potępiając poszukiwanie układów i widzenie wszędzie nieczystych interesów. Wyraził także podziw dla ciągle rozwijającej się gminy Lipinki. Słowa uznania dla pracy wójta Rakoczego i lokalnego samorządu znalazły się także w wystąpieniu Franciszka Adamczyka. Starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz stwierdził, że z zazdrością przygląda się stanowi naszych gminnych dróg i życzyłby sobie, aby tak wyglądały drogi powiatowe. Natomiast Czesław Kosiba uchylił rąbka tajemnicy odnośnie podejmowanych przez władze lokalne starań o włączenie OSP Lipinki do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Ostatnie pochwały dla lipińskich samorządowców, z wójtem na czele, padły z ust pani wizytator Renaty Gołębiowskiej.

Po wysłuchaniu tylu ciepłych i gorących słów zaproszeni goście udali się na zasłużony posiłek, a festyn potoczył się dalej swoim rytmem. Kolejna noc upłynęła na zabawie, której przygrywał z powodzeniem zespół Zament prowadzony przez naszego przebojowego organistę. Muzyka przypadła do gustu większości, czego widomym znakiem był zapchany do granic możliwości parkiet. Dla wielu nie starczyło miejsca, tańczyli więc wprost na udeptanej przez setki stóp trawie.

Kolejne Dni Gminy Lipinki już za rok. Zapraszamy serdecznie!

 

O autorze

Piotr Popielarz

Wydawcą, właścicielem i redaktorem naczelnym Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek jestem ja, czyli Piotr Popielarz. Pierwszą wersję portalu umieściłem na serwerze 17 listopada 2002 roku. Od tamtej chwili wiele się zmieniło, ale NIS Lipinek nadal trwa i żyje własnym życiem. Poniżej znajdziecie informacje o ludziach, którzy pomagają mi w tworzeniu serwisu. Mam nadzieję, że niebawem powstanie Redakcja z prawdziwego zdarzenia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze komentarze

Nadchodzące wydarzenia:

no event

Zanieczyszczenie powietrza (SMOG)

ANKIETA

Jak oceniasz nową odsłonę Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek?

Archiwum

FACEBOOK