Wybierz Strona

Warsztat Terapii Zajęciowej w Lipinkach

Warsztat Terapii Zajęciowej w Lipinkach

Już drugi miesiąc, od 29 grudnia 2008 r., funkcjonuje w naszej gminie niezwykłe przedsięwzięcie – Warsztat Terapii Zajęciowej. Powstały one w wyniku oddolnej inicjatywy ks. Jana Edlinga, a prowadzi je Stowarzyszenie „Trzeźwość i Miłość” Diecezji Rzeszowskiej.

Warsztat Terapii Zajęciowej - © Kuba Brzegowski 2009

Warsztat Terapii Zajęciowej – © Kuba Brzegowski 2009

Warsztat Terapii Zajęciowej zlokalizowany został w byłym Domu Pielgrzyma w Lipinkach, czyli Diecezjalnym Ośrodku Profilaktyki i Wychowania im. Św. Józefa. Cenne jest to, że zagospodarowano istniejący i nieużywany budynek. Od kilku miesięcy trwały wytężone prace zmierzające do przygotowania pomieszczeń i budynku na potrzeby niepełnosprawnych. Czuwał nad nimi od strony budowlanej p. Stanisław Brzegowski. Dzięki energii i zaangażowaniu ks. Edlinga udało się na ten cel pozyskać z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gorlicach 70% potrzebnych środków finansowych. Resztę pokryło stowarzyszenie.

Dzięki wykonanym pracom lipiński obiekt należy do najlepiej przygotowanych do tego typu celów nie tylko w powiecie gorlickim, ale również w całej Małopolsce. Warto wspomnieć choćby, że w byłym Domu Pielgrzyma wybudowano nową klatkę schodową i wyposażono ją w specjalną windę, w dodatku historyczną, bo pierwszą w naszej gminie. Ponadto wymieniono od postaw wszystkie instalacje wewnętrzne.

Podopieczni ośrodka korzystają z pięciu pracowni: gospodarstwa domowego, ceramicznej, haftu i szycia, komputerowej oraz plastycznej. Do ich dyspozycji pozostaje także dobrze wyposażony gabinet rehabilitacji. W każdej z tych pracowni może pod okiem instruktorów wykonywać prace pięciu podopiecznych. Nad ich rozwojem czuwa również psycholog i terapeuta. Aktualnie w zajęciach biorą udział podopieczni z gminy Lipinki, Gorlic oraz gminy Gorlice. Dowożeni są na miejsce samochodem przystosowanym dla osób niepełnosprawnych, który jest własnością gminy Lipinki. Funkcję kierownika WTZ Lipinki sprawuje p. Maria Raksa.

Cieszy fakt, że w gminie Lipinki możliwe są oddolne inicjatywy o charakterze społecznym, które ubogacają nasze lokalne środowisko. Życzymy, aby to nowe przedsięwzięcie rozwijało się jak najlepiej i służyło najbardziej potrzebującym.

Fotografie wykonał Jakub Brzegowski.

O autorze

Piotr Popielarz

Wydawcą, właścicielem i redaktorem naczelnym Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek jestem ja, czyli Piotr Popielarz. Pierwszą wersję portalu umieściłem na serwerze 17 listopada 2002 roku. Od tamtej chwili wiele się zmieniło, ale NIS Lipinek nadal trwa i żyje własnym życiem. Poniżej znajdziecie informacje o ludziach, którzy pomagają mi w tworzeniu serwisu. Mam nadzieję, że niebawem powstanie Redakcja z prawdziwego zdarzenia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze komentarze

Nadchodzące wydarzenia:

 • nie
  20
  Wrz
  2020

  VI Piesza Pielgrzymka Gminy Lipinki do Dębowca

  05:00Stary kościół w Lipinkach

  Zapisy do 17.09.2020 - SZCZEGÓŁY!

 • czw
  24
  Wrz
  2020

  Szczepienie psów przeciwko wściekliźnie

  11:00 - 12:30Rozdziele
 • czw
  24
  Wrz
  2020

  Zebranie wiejskie sołectwa Lipinki

  17:00Dom Wiejski w Lipinkach

  Porządek obrad znajdziesz TUTAJ!

 • pt
  25
  Wrz
  2020

  Szczepienie psów przeciwko wściekliźnie

  11:00 - 12:30Bednarka
 • sob
  26
  Wrz
  2020

  Szczepienie psów przeciwko wściekliźnie

  11:00 - 12:30Lipinki
 • nie
  27
  Wrz
  2020

  XII Walne Zgromadzenie Członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lipińskiej "Jastrzębiec"

  18:00Ośrodek Rekolekcyjny w Lipinkach
 • sob
  10
  Paź
  2020

  IV Maraton na Orientację KIWON

  07:00Wójtowa

Zanieczyszczenie powietrza (SMOG)

ANKIETA

Jak oceniasz nową odsłonę Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek?

Archiwum

FACEBOOK