Wybierz Strona

III Bieg Uliczny im. Kazimierza Świerzowskiego rozstrzygnięty

III Bieg Uliczny im. Kazimierza Świerzowskiego rozstrzygnięty

Dzisiaj odbył się w Lipinkach III Bieg Uliczny im. Kazimierza Świerzowskiego, który pod wieloma względami nazwać można rekordowym. Wzięło w nim udział 98 biegaczy nie tylko z Polski, ale także reprezentujących Słowację, Węgry, Kenię i Etiopię.

III Bieg Uliczny

III Bieg Uliczny im. Kazimierza Świerzowskiego w Lipinkach

Bieg uliczny poświęcony pamięci zmarłego w 2004 roku Kazimierza Świerzowskiego, trenera i działacza lekkoatletycznego z Lipinek, z roku na rok staje się jedną z najważniejszych imprez sportowych regionu. W trzeciej edycji zawodów na linii startu stanęło niemal stu biegaczy reprezentujących pięć krajów świata. Warto pamiętać, że warunki do biegania nie były zbyt sprzyjające – niska temperatura i zimny wiatr nie powstrzymały jednak pasjonatów lipińskiego biegu ulicznego. W trudnych warunkach zawody ukończyło aż 54 mężczyzn, 24 kobiety i 18 juniorów.

Trasa tradycyjnie już wiodła z centrum Lipinek (start przy remizie) drogą na Zagumnie i z powrotem drogą od Rozdziela. Na najdłuższym dystansie 10 km zwyciężył Francis Kimurgor z Kenii. Wśród kobiet rywalizujących na trasie 5 km jako pierwsza do mety dobiegła Katarzyna Czubska z MOSiR Krosno. Na tym samym dystansie rywalizowali juniorzy, spośród których najszybciej linię mety przekroczył Jakub Wożniak z Grupy Grembud Gielniów. Oficjalny komunikat z III Biegu Ulicznego znajdziesz TUTAJ. A oto najważniejsze wyniki klasyfikacji generalnej:

MĘŻCZYŹNI – 10 KM
1. Francis Kimurgor – Benedek Team Kenia
2. Erkolo Asherafi – Benedek Team Etiopia
3. Moses Chepkwony – Benedek Team Kenia
4. Zsolt Benedek – Benedek Team Węgry
5. Grzegorz Cisło – Mielec
6. Michał Gąsiorski – Jasło

KOBIETY – 5 KM
1. Katarzyna Czubska – MOSiR Krosno
2. Anna Wojna – ULKS Lipinki
3. Katarzyna Dulak – UKS Budowlani Nowy Sącz

JUNIORZY – 5 KM
1. Jakub Woźniak – Grupa Grembud Gielniów
2. Szymon Kulka – ULKS Lipinki
3. Filip Muszyński – LUKS Burza Rogi

W tym roku funkcję spikera imprezy profesjonalnie pełnił Ryszard Jasicz – trener MLUKS Tarnów. Nasz bieg uliczny uświetnił także swoją obecnością Grzegorz Sobczyk – Prezes Małopolskiego Związku Lekkiej Atletyki w Krakowie. Natomiast wystrzał z pistoletu startowego będący sygnałem do rozpoczęcia biegu oddał gorlicki poseł PO Witold Kochan – aktywnie kibicował on zawodnikom do końca zawodów. Nie zabrakło również wójta gminy Czesława Rakoczego, który wziął udział w uroczystej dekoracji najlepszych sportowców. Zawodom przyglądało się kilku miejscowych radnych i spora grupka młodzieży.

Najważniejsi są zawsze zawodnicy, a ci w tę chłodną sobotę nie zawiedli oczekiwań kibiców. Wraz z nimi wpłynął do Lipinek ciepły powiew optymizmu, determinacji i młodości, której bynajmniej nie liczy się metryką. Wprost afrykańską falą gorąca był na pewno występ trzech czarnoskórych biegaczy z Kenii i Etiopii, którzy zajęli w biegu na 10 km trzy pierwsze miejsca. No cóż, to efekt zwiększającej się rangi biegu ulicznego w Lipinkach i do takich niespodzianek będziemy musieli się powoli przyzwyczajać.

Emocji dostarczyli nam również najlepsi reprezentanci ULKS Lipinki: Anka WojnaSzymon Kulka, którzy rzucili na szalę wszystkie siły i umiejętności, aby zwyciężyć w swoich biegach. Po szaleńczym pościgu Ania przegrała o 10 sekund z Kasią Czubską z Krosna, a Szymon nie dogonił Kuby Woźniaka z Gielniowa – zabrakło 6 sekund. Oboje zajęli drugie miejsca na podium, potwierdzając najwyższą klasę.

Kto sądził, że bieganie jest nudne i monotonne, przyjemnie się rozczarował. Obok sportowej rywalizacji będącej sednem tego typu imprez, nie zabrakło momentów barwnych, które tworzą tę niezwykłą atmosferę Biegu Ulicznego im. Kazimierza Świerzowskiego. Wspomnę tu tylko w telegraficznym skrócie pana Leopolda Jamro (67 lat), który bieganie rozpoczął po zawale, a na mecie, do której dotarł, wyprzedzając wielu młodszych od siebie, miał jeszcze dość sił, aby wyrecytować własnego autorstwa wiersz na temat biegania i służby zdrowia.

Ideę rodzinnego charakteru biegu i łączenia pokoleń w życie wprowadził 17-letni Rafał Cetnarowicz, który minąwszy linię mety, natychmiast zawrócił na trasę, aby towarzyszyć w dotarciu do finiszu i wspomóc swego dziadka Czesława (68 lat). Mnóstwo radości wniosła do biegu grupa zawodniczek UKS Kromer przy I LO w Gorlicach witająca żywiołowo każdą kolejną koleżankę (i kolegę) dobiegającą do mety. Ośmioosobowy team przywiózł do Lipinek Janusz Wojdyła, który jak przystało na opiekuna, grupkę swych podopiecznych kontrolował, biegnąc z tyłu… hmm, znacznie z tyłu. Takie przykłady można byłoby mnożyć.

Bieg uliczny nie mógłby się odbyć, gdyby nie olbrzymi wysiłek organizatorów. Główny ciężar organizacji spoczął na obecnym trenerze ULKS Lipinki Tomaszu Świerzowskim, którego dzielnie wspomagał Arkadiusz Szura i zawodnicy klubu. Wielkie podziękowania należą się radnemu Krzysztofowi Koziołowi, który odpowiedzialny był za zabezpieczenie trasy i koordynował działania strażaków gminy Lipinki. Kawał dobrej roboty odwalili druhowie OSP z Lipinek, Pagorzyny, Krygu i Wójtowej, po raz trzeci zapewniając biegaczom bezpieczeństwo na trasie. Trzeba docenić ich zaangażowanie i wysiłek. Dziękujemy także aspirantowi Konradowi Szarłowiczowi, który od pierwszego biegu w 2007 roku prowadzi zabezpieczenie trasy przez policję.

Ta największa sportowa impreza naszej gminy to również efekt życzliwego wsparcia ze strony Wójta Gminy Lipinki Czesława RakoczegoRady Gminy Lipinki. W organizacji pomagali wytrwale pracownicy Gminnego Centrum – Biblioteki Publicznej w Lipinkach. Wśród organizatorów wymienić również należy Małopolski Związek Lekkiej Atletyki oraz Małopolskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe. Pomysł biegu ulicznego wspomogły sprzętem, pracą i pieniążkami firmy działające na terenie naszej gminy: FHU „Pawłowski”, DEFCOM – Dawid Kukla, PYSZOTKA Kokoczka, GS Lipinki, Bank Spółdzielczy w Lipinkach, KOZBUD Krzysztof Kozioł, Apteka Józefa Białek.

III Bieg Uliczny im. Kazimierza Świerzowskiego przeszedł do historii. Nie ulega wątpliwości, że po trzech edycjach ta impreza wpisała się wyśmienicie w kalendarz ważnych lipińskich wydarzeń. Czekamy niecierpliwie na kolejny bieg w przyszłym roku i życzymy organizatorom nie tylko lepszej aury, ale też jeszcze dłuższej listy startowej. Może za rok uda się zachęcić do biegania większą grupę mieszkańców Lipinek. A jeśli nawet nie odważą się zmierzyć z trasą, to może chociaż przyjdą pokibicować. Naprawdę warto!

W biegu uczestniczyli zawodnicy klubów: ULKS Lipinki, MLUKS Tarnów, MOSiR Krosno, UKS Budowlani Nowy Sącz, UKS Kromer przy I LO Gorlice, Pomorski Klub Weteranów LA Gdańsk, GOSiR Krościenko Wyżne, UKS Fajfer Łapanów, SGMM Sanok, MOK Mszana Dolna, Demoleks Bardejov, LOTOS Jasło, MARATON Gorlice, Benedek Team, IKS Olkusz, ZS NR3 Sanok, Automatyka Tarnów, LUKS Burza Rogi, Grupa GREMBUD, Visegrad Maraton Rytro, GAMRAT Biecz, PEKTOWIN Jasło, ASTRA Gorlice, a także zawodnicy niezrzeszeni z Lipinek, Wejherowa, Krygu, Gorlic, Biecza, Jasła, Mielca, Sanoka, Ustrzyk Dolnych.

O autorze

Piotr Popielarz

Wydawcą, właścicielem i redaktorem naczelnym Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek jestem ja, czyli Piotr Popielarz. Pierwszą wersję portalu umieściłem na serwerze 17 listopada 2002 roku. Od tamtej chwili wiele się zmieniło, ale NIS Lipinek nadal trwa i żyje własnym życiem. Poniżej znajdziecie informacje o ludziach, którzy pomagają mi w tworzeniu serwisu. Mam nadzieję, że niebawem powstanie Redakcja z prawdziwego zdarzenia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze komentarze

Nadchodzące wydarzenia:

 • śr
  28
  Paź
  2020

  XX sesja Rady Gminy Lipinki

  10:00Dom Wiejski w Lipinkach

  Porządek obrad TUTAJ

 • nie
  01
  Lis
  2020

  IX Kwesta Listopadowa (ODWOŁANA!!!)

  8:00 - 16:00Komunalny i parafialny cmentarz w Lipinkach

  Prowadzimy zbiórkę publiczną "Kwesta Listopadowa na rzecz remontu Kaplicy Straszewskich w Lipinkach" nr 2015/3996/OR.

  Zebrana kwota: 46 192,05 zł

 • wt
  10
  Lis
  2020

  Dyskusja publiczna nad projektem STUDIUM ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO

  12:00Remiza OSP w Lipinkach

  Wyłożenie STUDIUM od 21 października do 10 listopada 2020 r. w siedzibie UG w Lipinkach.
  WIĘCEJ INFORMACJI!

 • sob
  05
  Gru
  2020

  10-lecie Klubu Honorowych Dawców Krwi w Lipinkach

  Relacja z wydarzenia TUTAJ

Zanieczyszczenie powietrza (SMOG)

FACEBOOK

Archiwum

ANKIETA

Jak oceniasz nową odsłonę Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek?