Wybierz Strona

Kolejny nabór wniosków do działania „Odnowa i rozwój wsi”

Kolejny nabór wniosków do działania „Odnowa i rozwój wsi”

28 stycznia zakończono nabór wniosków do działania „Odnowa i rozwój wsi” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Złożono 319 wniosków na kwotę dofinansowania ponad 114 mln zł. Środki dostępne w konkursie to ponad 84 mln zł.

prowSpośród 319 wniosków o pieniądze z PROW znalazły się aż cztery dotyczące terenu naszej gminy. Trzy z nich złożyła Gmina Lipinki, jeden Parafia Lipinki z inicjatywy i dzięki staraniom księdza Jana Edlinga. Kto zatem może liczyć na ewentualne dofinansowanie?

„Budowa budynku zaplecza socjalnego, sanitariów, ogrodzenia, oświetlenia i trybun dla stadionu sportowego w Wójtowej” to największy ze złożonych przez Gminę Lipinki wniosków do PROW. Kosztorys opiewa na prawie 1,7 mln zł, z czego kwota dofinansowania to 500 tys. złotych.

„Zagospodarowanie terenu przy budynku remizy OSP w Bednarce poprzez budowę boisk, placu zabaw, elementów małej architektury, parkingu i chodników to drugi z projektów przygotowanych w zeszłym roku przez Gminę Lipinki”. Kwota inwestycji to 633 tys. zł, kwota dofinansowania – 385 tys. zł.

Zyska również Kryg, który wzbogaci się o kolejny odcinek chodnika, jeśli oczywiście przejdzie trzeci projekt Gminy Lipinki, czyli: „Budowa chodnika przy drodze powiatowej nr 1485K Libusza – Kryg”. Kwota całkowita: 338 tys. zł, dotacja – 206 tys. zł.

Co dla Lipinek może przynieść to rozdanie środków PROW? Dzięki zaangażowaniu ks. Edlinga na liście znalazł się projekt – „Zagospodarowanie terenu wokół zabytkowego kościoła w Lipinkach na cele integracji społecznej”. Chodzi o stworzenie dla mieszkańców Lipinek i gości przybywających do Diecezjalnego Ośrodka Profilaktyki i Wychowania terenów rekreacyjnych wokół „starego kościoła”. Przyjmą one formę parku z alejkami spacerowymi. Kwota całkowita: 625 tys. zł, dotacja – 469 tys. zł.

Takie miejsce byłoby, biorąc pod uwagę ciągle postępującą degradację parku przy dworze Byszewskich w centrum Lipinek, jedyną szansą na stworzenie w naszej wsi obszaru o szczególnym znaczeniu dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców, który sprzyjałby nawiązywaniu kontaktów społecznych. Tu można byłoby spędzać niedzielne popołudnia po mszy świętej w ciszy i spokoju, korzystając z niezwykłego klimatu otoczenia byłego sanktuarium.

Nie wiemy, które projekty zdobędą dofinansowanie. Kibicujmy wszystkim, nie zapominając jednak, że trzeba w końcu ustalić jakieś priorytety. Gmina musi rozwijać się równomiernie, co nie zawsze się udaje. Kiedy uda się nakłonić decydentów do wzięcia się za zaniedbane od wielu lat centrum Lipinek czy Pagorzyny? Co do Lipinek pojawiła się nadzieja, że wspólne działanie ludzi takich jak radny Sejmiku Wojewódzkiego Paweł Śliwa, były poseł Jan Knapik, radni z Lipinek i innych spowoduje podjecie niezbędnych działań. Nie wiem, kiedy Pagorzyna doczeka się chodników i parkingu, bo na pewno bardzo ich potrzebuje. Rozdziele? Tam już planowana jest inwestycja na co najmniej 16 mln złotych. Powodzenia!

O autorze

Piotr Popielarz

Wydawcą, właścicielem i redaktorem naczelnym Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek jestem ja, czyli Piotr Popielarz. Pierwszą wersję portalu umieściłem na serwerze 17 listopada 2002 roku. Od tamtej chwili wiele się zmieniło, ale NIS Lipinek nadal trwa i żyje własnym życiem. Poniżej znajdziecie informacje o ludziach, którzy pomagają mi w tworzeniu serwisu. Mam nadzieję, że niebawem powstanie Redakcja z prawdziwego zdarzenia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze komentarze

Nadchodzące wydarzenia:

 • nie
  19
  Kwi
  2020

  Wizytacja biskupa w parafii Wójtowa

  Parafia w Wójtowej

  Parafię wizytował będzie Ks. Bp Edward Białogłowski

 • wt
  28
  Kwi
  2020

  Wizytacja biskupa w parafii Pagorzyna

  Parafia w Pagorzynie

  Parafię wizytował będzie Ks. Bp Jan Wątroba

 • nie
  10
  Maj
  2020

  Wybory Prezydenckie

  7:00 - 21:00Lokale wyborcze

Zanieczyszczenie powietrza (SMOG)

ANKIETA

Jak oceniasz nową odsłonę Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek?

Archiwum

FACEBOOK