Wybierz Strona

Pomocna Dłoń w Lipinkach i nie tylko…

Pomocna Dłoń w Lipinkach i nie tylko…

Od 1 marca 2010 roku Diecezjalny Ośrodek Profilaktyki i Wychowania im. Św. Józefa w Lipinkach tętni życiem. Głównym motorem ożywienia działalności jest realizowany w ośrodku projekt unijny „Pomocna Dłoń” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Ośrodek rekolekcyjnyProgram „Pomocna Dłoń” to całkowicie bezpłatne szkolenia dla młodych wolontariuszy ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z trzech powiatów: gorlickiego, nowosądeckiego i tarnowskiego. Przybywająca do Lipinek młodzież bierze udział w wykładach i ćwiczeniach z psychologii, socjologii, doradztwa zawodowego i pedagogiki, które pozwalają na zwiększenie ich kompetencji woluntarystycznych i jednocześnie pozwalają sprawniej poruszać się w polskich realiach rynku pracy.

Podczas cyklu zajęć, który trwa przez dwa weekendy od piątku do niedzieli i liczy łącznie 36 godzin, młodzi wolontariusze zapoznają się również z problematyką wykluczenia społecznego i profilaktyką uzależnień. Pobyt w ośrodku ma na celu wsparcie procesu kształtowania młodych ludzi także pod kątem religijnym, a każdej niedzieli szkoleniowej grupa bierze udział w mszy świętej w sanktuarium.

Projekt , który umożliwia sprawne funkcjonowanie całego ośrodka, realizuje Stowarzyszenie Trzeźwościowe „Wolność i Miłość” Diecezji Rzeszowskiej, a za jego przebieg odpowiedzialny jest kierownik DOPiW Lipinki – Piotr Popielarz. Grupa realizująca program „Pomocna Dłoń” liczy 12 osób, wśród których znajdują się m.in. ks. dr Władysław Szewczyk – wykładowca akademicki, wybitny psycholog, autor wielu publikacji dotyczących wykluczenia społecznego oraz związanych z wychowaniem młodzieży (UKSW Warszawa, Uniwersytet Papieski Kraków Wydział Teologiczny Sekcja Tarnów, Prezes Stowarzyszenia „Arka” – Poradnia Specjalistyczna i Telefon Zaufania) czy też ks. Bogusław Przeklasa – wykładowca akademicki, dyrektor Katolickiego Radia „VIA” w Rzeszowie, kapelan Policji w Rzeszowie, stale pracujący z młodzieżą zagrożoną wykluczeniem społecznym.

O skali całego przedsięwzięcia niech zaświadczą liczby. Przez ostatni rok odbyło się 26 szkoleń weekendowych, w których wzięło udział 390 wolontariuszy. Reprezentowali oni gimnazja w następujących miejscowościach: Brunary, Chojnik, Lipinki, Łużna, Moszczenica, Olszyny, Ołpiny, Ropa, Szerzyny, Szymbark, Wójtowa. W program włączyły się również następujące szkoły ponadgimnazjalne: Zespół Szkół nr 3 w Nowym Sączu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Ryglicach, Zespół Szkół nr 1 w Gorlicach, Liceum Ogólnokształcące w Bieczu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Krynicy, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gromniku. Do Lipinek przyjechała również grupa z Gminnego Centrum Kultury w Szerzynach.

Projekt „Pomocna Dłoń” to najważniejsza działalność DOPiW Lipinki, dzięki której ośrodek zorganizowany olbrzymim wysiłkiem przez ks. Jana Edlinga w budynkach starej plebanii może funkcjonować. Trzeba bowiem wiedzieć, że na obecnym etapie bez wsparcia funduszy unijnych utrzymanie infrastruktury budynku byłoby bardzo trudne. Obok księdza Edlinga, dla którego sprawą najwyższej wagi jest utrzymanie tego tak ważnego religijnie, kulturowo i historycznie miejsca, osobne podziękowania należą się senatorowi Kazimierzowi Jaworskiemu z Chmielnika. Jego zainteresowanie problemami Lipinek i ciągła pomoc są zdumiewające, zważywszy, że takiej pomocy trudno doczekać się od tych, którym szczególnie powinno leżeć na sercu dobro tego niezwykłego miejsca.

Trzeba również pamiętać, że oprócz grup realizujących projekt „Pomocna Dłoń” Diecezjalny Ośrodek Profilaktyki i Wychowania odwiedzany jest również przez liczne grupy oazowe i rekolekcyjne. W ośrodku nocują uczestnicy pielgrzymek i zwykłych wycieczek turystycznych. Młodzież z okolicznych szkół średnich przyjeżdża na warsztaty językowe i ogniska. Łącznie w ostatnich miesiącach gościliśmy ponad 1000 osób, a plany na wakacje zapowiadają się bardzo ciekawie. Już w pierwszą sobotę po Bożym Ciele organizowany jest w Lipinkach Turnus Młodzieży Papieskiej Diecezji Rzeszowskiej. Zaraz po nich do Lipinek przyjeżdżają księża pallotyni z Warszawy z młodzieżą oazową. Na przełomie lipca i sierpnia odpoczywać w naszym ośrodku będą ministranci z Diecezji Rzeszowskiej. W sierpniu przyjedzie do nas jeszcze grupa oazowa Diecezji Kieleckiej i znów rozpocznie się projekt „Pomocna Dłoń”.

Co przyciąga do Lipinek? Na pewno nie tylko atrakcyjna cena pobytu, ale przede wszystkim magia i piękno tego miejsca oraz szczególna domowa i rodzinna atmosfera, jakie tu panują. Teren byłego sanktuarium w Lipinkach nieustannie pięknieje. Tej wiosny ze środków na zabytki udało się księdzu Janowi Edlingowi pozyskać pieniądze na renowację murów wewnątrz wieży i remont ambony, która ocalała z pożaru w 1972 roku. Zdumiewające, jak wielu obcych ludzi życzliwie odnosi się do wszystkich inicjatyw podejmowanych na rzecz ratowania tego zabytkowego kompleksu. A przecież, powiedzmy sobie szczerze, w Województwie Małopolskim nie brak zabytków, czasem wartościowszych, na które także potrzeba środków finansowych.

To nie koniec. Na rozpatrzenie czeka złożony do Programu Odnowy Obszarów Wiejskich wniosek na projekt „Zagospodarowanie terenu wokół zabytkowego kościoła w Lipinkach na cele integracji społecznej” czekający na prawie półmilionową dotację. Przygotowany jest również do złożenia wniosek na remont i przebudowę samego ośrodka, czyli budynku starej plebanii. Powoli zmienia się nie tylko teren byłego sanktuarium, ale także ludzka mentalność.

Trudno sobie wyobrazić, ile zyskują Lipinki, dzięki uporowi i twórczej inwencji jednego człowieka – ks. Edlinga, który z grupką przychylnych jego pomysłom osób, sukcesywnie zamienia to miejsce w jedno z najpiękniejszych nie tylko w naszej gminie, ale w całej okolicy. I to bez splendorów, fanfar i zaszczytów, jakie za mniejsze zasługi lub bez zasług spływają na innych. Trudno sobie wyobrazić, ile Lipinki mogłyby zyskać, gdyby te starania poparte zostały przez miejscowych decydentów, a przynajmniej gdyby potraktowano je życzliwie. Czy kiedyś doczekamy takich czasów, że służące wspólnemu dobru inicjatywy podejmowane przez niezależne osoby na terenie naszej gminy doczekają się należytego wsparcia? Na pewno tak! Cierpliwości…

O autorze

Piotr Popielarz

Wydawcą, właścicielem i redaktorem naczelnym Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek jestem ja, czyli Piotr Popielarz. Pierwszą wersję portalu umieściłem na serwerze 17 listopada 2002 roku. Od tamtej chwili wiele się zmieniło, ale NIS Lipinek nadal trwa i żyje własnym życiem. Poniżej znajdziecie informacje o ludziach, którzy pomagają mi w tworzeniu serwisu. Mam nadzieję, że niebawem powstanie Redakcja z prawdziwego zdarzenia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze komentarze

Nadchodzące wydarzenia:

 • nie
  19
  Kwi
  2020

  Wizytacja biskupa w parafii Wójtowa

  Parafia w Wójtowej

  Parafię wizytował będzie Ks. Bp Edward Białogłowski

 • wt
  28
  Kwi
  2020

  Wizytacja biskupa w parafii Pagorzyna

  Parafia w Pagorzynie

  Parafię wizytował będzie Ks. Bp Jan Wątroba

 • nie
  10
  Maj
  2020

  Wybory Prezydenckie

  7:00 - 21:00Lokale wyborcze

Zanieczyszczenie powietrza (SMOG)

ANKIETA

Jak oceniasz nową odsłonę Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek?

Archiwum

FACEBOOK