Wybierz Strona

Klub HDK Lipinki obchodzi swoje pierwsze urodziny

Klub HDK Lipinki obchodzi swoje pierwsze urodziny

Klub Honorowych Dawców Krwi w Lipinkach, założony 5 grudnia 2010 roku, skończył właśnie pierwszy rok działalności. W związku z tym publikujemy w NIS sprawozdanie z działalności lipińskich krwiodawców przygotowane przez Prezesa Klubu HDK – Jana Ślusarza.

Jedna z tegorocznych akcji Klubu HDK Lipinki

Jedna z tegorocznych akcji Klubu HDK Lipinki

Klub Honorowych Dawców Krwi w Lipinkach rozpoczął swoją działalność od zebrania założycielskiego, przeprowadzonego w dniu 5 grudnia 2010 roku. Wówczas w Diecezjalnym Ośrodku Profilaktyki i Wychowania im. Świętego Józefa w Lipinkach spotkało się 14 osób chętnych do podjęcia działalności w honorowym krwiodawstwie. Po ukonstytuowaniu się zarządu klubu przeprowadzono uzgodnienia w zakresie współdziałania z organami nadrzędnymi PCK oraz stacją krwiodawstwa w Gorlicach.

W przeciągu 2011 roku, w dniach 19 marca, 26 czerwca i 25 września przeprowadzono trzy wspólne akcje krwiodawstwa dla wszystkich chętnych mieszkańców Lipinek i okolicznych miejscowości. W akcjach tych wzięło udział ogółem 79 osób od których zebrano w sumie 35,55 litra krwi. Ponadto w ciągu roku lipińscy krwiodawcy oddawali krew również indywidualnie. Takich osób zebrało się 18 i oddało dodatkowo 8,1 l krwi. Podsumowując, w rocznym okresie działalności klubu 97 osób oddało 43,65 l krwi.

W ciągu roku funkcjonowania liczba uczestników klubu HDK PCK w Lipinkach zwiększyła się z 14 założycieli do 45 osób, a następne trzy osoby są w trakcie wypełniania deklaracji członkowskich. Tak więc statystycznie, każdy z krwiodawców oddał krew tylko dwa razy. Dla organizmu to żadne obciążenie, a korzyść dla innych ogromna.

Może nie jest to miejsce na publikowanie rankingów, gdyż krew jest darem serca i nie powinna być elementem rywalizacji, ale tak dla ciekawostki, wśród 22 klubów HDK PCK funkcjonujących na terenie powiatu gorlickiego, nasz klub pod względem ilości oddanej krwi w 2011 roku znajduje się na 12 pozycji. Wydaje się, że jak na tak młody, dopiero rozwijający się zespół to dużo, ale pozostawiamy to niezależnej ocenie.

Oddawanie krwi nie było jedyną formą działalności klubu. Początkiem roku na łamach NIS Lipinek ukazał się obszerny artykuł propagujący krwiodawstwo i przedstawiający płynące z tego korzyści. W ramach integracji lipińskich krwiodawców zorganizowaliśmy 29 maja wspólnego grilla, w którym wzięło udział 25 krwiodawców i członków ich rodzin. Miało być wspólne grillowanie również w okresie jesiennym, ale plany pokrzyżowała nam pogoda. W czerwcu, w lipińskim ośrodku zdrowia, dzięki zakupowi rzeczowemu dla krwiodawców, sfinansowanemu przez Gminę Lipinki, pojawiła się tablica informacyjna propagująca honorowe krwiodawstwo oraz zawierająca na bieżąco aktualizowane informacje o akcjach krwiodawstwa i sprawach organizacyjnych. Roczny okres działalności zakończyliśmy udziałem wytypowanych przez Rejonową Radę Krwiodawstwa członków naszego klubu w obchodach Dni Honorowego Krwiodawstwa w Gorlicach, o czym informowaliśmy za pośrednictwem NIS Lipinek.

Znamy już terminy wspólnych akcji krwiodawstwa w 2012 roku. Odbędą się one w następujących dniach: 12 lutego, 8 lipca, 7 października.

Terminy zostały tak ustalone, aby bardziej aktywni krwiodawcy nie tracili okazji i mogli oddać krew indywidualnie pomiędzy tymi datami. Podpowiadamy, że można to zrobić dodatkowo pomiędzy 12 kwietnia i 7 maja, a pod koniec roku po 7 grudnia.

Na pierwszą połowę stycznia 2012 roku zapanowaliśmy przeprowadzenie zebrania z udziałem wszystkich lipińskich krwiodawców. W trakcie spotkania szczegółowo podsumujemy roczny okres działalności klubu oraz podejmiemy dyskusję i głosowanie nad programem działania klubu na rok 2012 i dalsze lata. Dokładny termin zebrania zostanie podany już w Nowym Roku.

Nic nie stoi na przeszkodzie aby w zebraniu tym wzięły udział dalsze osoby zainteresowane honorowym krwiodawstwem i przynależnością do naszego klubu.

Serdecznie zapraszamy.
Prezes Zarządu Klubu HDK PCK w Lipinkach
Jan Ślusarz

O autorze

Piotr Popielarz

Wydawcą, właścicielem i redaktorem naczelnym Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek jestem ja, czyli Piotr Popielarz. Pierwszą wersję portalu umieściłem na serwerze 17 listopada 2002 roku. Od tamtej chwili wiele się zmieniło, ale NIS Lipinek nadal trwa i żyje własnym życiem. Poniżej znajdziecie informacje o ludziach, którzy pomagają mi w tworzeniu serwisu. Mam nadzieję, że niebawem powstanie Redakcja z prawdziwego zdarzenia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze komentarze

Nadchodzące wydarzenia:

 • sob
  16
  Lis
  2019
  nie
  17
  Lis
  2019

  Turniej Szachowy o Puchar Prezesa ULKS Lipinki

  09:00SP w Lipinkach

  Więcej informacji znajdziesz TUTAJ

 • nie
  17
  Lis
  2019

  Półfinał Pucharu Polski: Nafta Kryg - Glinik Gorlice

  11:30Stadion w Krygu
 • nie
  17
  Lis
  2019

  Akcja Oddawania Krwi w Moszczenicy

  8:30 - 13.30Salki przy kościele w Moszczenicy

  Zapraszamy krwiodawców z Lipinek!

 • pt
  22
  Lis
  2019

  Msza z występem chóru parafialnego z Lipinek z okazji Świętej Cecylii

  17:00Kościół parafialny w Lipinkach

  Chór Cantate Domino pod dyrekcją p. Roberta Kościółka

 • sob
  23
  Lis
  2019

  Zabawa Andrzejkowa w Wójtowej

  18:00Dom Wiejski w Wójtowej

  Organizator Rada Rodziców SP Wójtowa: SZCZEGÓŁY

 • sob
  30
  Lis
  2019

  Andrzejki KSM w Lipinkach

  18:00Dom Ludowy w Wójtowej

  Wszystkie informacje znajdziesz TUTAJ!

 • wt
  31
  Gru
  2019

  Bal Sylwestrowy w Lipinkach

  Dom Strażaka w Lipinkach

  Organizuje Pyszotka Magda Kokoczka: SZCZEGÓŁY

ANKIETA

Jak oceniasz nową odsłonę Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek?

Zanieczyszczenie powietrza (SMOG)

Archiwum

FACEBOOK