Wybierz Strona

30 lat w biegu…

30 lat w biegu…

Kończy się nam kolejny rok… Ze sportowej perspektywy dominowały w nim dwie duże imprezy: Euro 2012, udane organizacyjnie Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, ktore odbyły się w Polsce i na Ukrainie, oraz Igrzyska Olimpijskie w Londynie.  Szkoda, że tylko 0,07 sekundy zabrakło wychowankowi naszego klubu, aby jako drugi sportowiec z Lipinek został olimpijczykiem.

Tomasz Świerzowski

Tomasz Świerzowski

Pod koniec roku w grudniu mieliśmy jednak i my swój sukces sportowy. Nasz wychowanek Szymon Kulka został przełajowym Mistrzem Europy Juniorów. W Budapeszcie zagrali nasz hymn, a na najwyższym podium stanął sportowiec reprezentujący ULKS Lipinki.

Do Budapesztu jechaliśmy powalczyć o jak najlepsze miejsce – raczej nie było mowy o pozycji gorszej niż w pierwszej szóstce. O tym, że jest szansa na medal wiedzieli dobrze działacze z PZLA, dlatego wysłali nas na zawody. Szymek Kulka zdecydowanie był najmocniejszym punktem drużyny i całej ekipy, ale głośno mówi się o takich rzeczach po zawodach.

W przyszłym roku będziemy obchodzić 650-lecie lokacji Lipinek, ale ważna rocznica będzie również w lipińskim sporcie. W 1983 roku, czyli 30 lat temu, 16-letni wtedy Kazimierz Świerzowski przebiegł w Warszawie Maraton Pokoju, uzyskując czas 3:31.43. Warto zastanowić się, jak bardzo przez te trzy dekady zmieniło się spojrzenie na sport w Lipinkach. Czy triumfujący po przebiegnięciu maratońskiej trasy Kazek wyobrażał sobie, jak ta chwila wpłynie na jego rodzinną miejscowość, w której pasja biegania traktowana była co najmniej z przymrużeniem oka.

Dziś sytuacja jest zupełnie inna. Zawodnicy naszego klubu zdobyli przez ten czas ponad dwadzieścia medali w Mistrzostwach Polski w różnych kategoriach, a do tego dodać trzeba również wymierne sukcesy sukcesy międzynarodowe. Mamy swój Bieg Uliczny w Lipinkach i co cieszy najbardziej – na co dzień widzimy biegających po naszej miejscowości.

Do pełni radości brakuje nam w Lipinkach odpowiednich warunków do uprawiania tego sportu. Czy w parku, którego remont staje się coraz bardziej realny, będą warunki do uprawiania biegania? Mamy taką nadzieję. Byłby to wspaniały prezent na te 650-lat i na te trzydzieści od pierwszego w historii Lipniaka, który przekroczył metę maratonu…

Tomasz Świerzowski

O autorze

Piotr Popielarz

Wydawcą, właścicielem i redaktorem naczelnym Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek jestem ja, czyli Piotr Popielarz. Pierwszą wersję portalu umieściłem na serwerze 17 listopada 2002 roku. Od tamtej chwili wiele się zmieniło, ale NIS Lipinek nadal trwa i żyje własnym życiem. Poniżej znajdziecie informacje o ludziach, którzy pomagają mi w tworzeniu serwisu. Mam nadzieję, że niebawem powstanie Redakcja z prawdziwego zdarzenia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze komentarze

Nadchodzące wydarzenia:

 • pt
  14
  Sie
  2020
  pon
  17
  Sie
  2020

  Wielki Odpust w Lipinkach

  Sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej w Lipinkach
 • sob
  10
  Paź
  2020
  nie
  11
  Paź
  2020

  IV Maraton na Orientację KIWON

  07:00Wójtowa

Zanieczyszczenie powietrza (SMOG)

ANKIETA

Jak oceniasz nową odsłonę Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek?

Archiwum

FACEBOOK