Znamy wyniki egzaminu gimnazjalnego w powiecie gorlickim

| 21 czerwca 2013 | 13 komentarzy | Odsłon: 12 056

W piątek 21 czerwca Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wyniki egzaminu gimnazjalnego, który uczniowie III klas gimnazjów pisali pod koniec kwietnia. Ten bardzo ważny test zdawało w Gminie Lipinki 88 uczniów z trzech gimnazjów.

EgzaminWyniki egzaminu gimnazjalnego z części humanistycznej (polski oraz historia i wos), matematyczno-przyrodniczej (matematyka oraz przedmioty przyrodnicze) oraz z języka obcego na poziomie podstawowym będą miały wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Stawka jest zatem niemała.

Choć nie dysponujemy jeszcze wszystkimi danymi, to już można powiedzieć, że najlepiej w powiecie gorlickim wypadli uczniowie Gimnazjum w Zespole Szkół w Ropicy Polskiej, którzy w części humanistycznej osiągnęli średni wynik 67,9%, natomiast w części matematyczno-przyrodniczej 64,1 %. Zdecydowanie najlepiej zdali także język angielski – 79,8% (podstawowy) i 65,5% (rozszerzony). Gratulujemy!

Jak poradzili sobie z testem kompetencji gimnazjaliści Gminy Lipinki? Wypada przyznać, że różnie. Dobrze wypadło Gimnazjum w Lipinkach, które w stawce 35 szkół z powiatu zajęło przyzwoite 11 miejsce. Uczniowie Gimnazjum w Lipinkach tradycyjnie już świetnie poradzili sobie z częścią humanistyczną (63,3% i 5. miejsce), ale nieco gorzej oceniono część matematyczno-przyrodniczą (54,7% i 16. miejsce).

O wiele gorzej poradzili sobie gimnazjaliści z Krygu, którzy znaleźli się na 30 miejscu w powiecie gorlickim. Tu też lepiej poszło z przedmiotów humanistycznych (58,5% i 24. miejsce) niż z części matematyczno-przyrodniczej (48,3% i 31. miejsce).

Natomiast w Wójtowej egzamin gimnazjalny nie powiódł się całkowicie. Ze wszystkich zdawanych przedmiotów uczniowie Gimnazjum w Wójtowej osiągnęli wynik dający im stanin 2 (tzn. bardzo niski – w skali 9-stopniowej). 44,6% z części humanistycznej oraz 39,5% z części matematyczno przyrodniczej to najniższe wyniki spośród wszystkich gimnazjów powiatu gorlickiego.

O wynikach z poszczególnych przedmiotów napiszemy jeszcze dzisiaj, a teraz proponujemy zestawienie wyników wszystkich szkół powiatu gorlickiego (bez wyników z języków obcych).

Wyniki egzaminu gimnazjalnego w powiecie gorlickim:
Miejsce szkołyNazwa szkołyWynik części humanistycznej (%)Wynik części matematyczno-przyrodniczej (%)Łączny wynik (%)
1.Gimnazjum w Ropicy Polskiej67,964,1132,0
2.Gimnazjum w Zagórzanach66,962,8129,7
3.Gimnazjum nr 6 w Gorlicach64,660,3124,9
4.Gimnazjum w Klęczanach61,861,1122,9
5.Gimnazjum nr 1 w Bieczu62,958,2121,1
6.Gimnazjum nr 2 w Bieczu62,557,6120,1
7.Gimnazjum nr 5 w Gorlicach61,358,4119,7
8.Gimnazjum nr 4 w Gorlicach61,157,4118,5
9.Gimnazjum nr 1 w Gorlicach61,956,4118,3
10.Gimnazjum w Brzanie59,059,1118,1
11.Gimnazjum w Lipinkach63,354,7118,0
12.Gimnazjum w Rożnowicach60,257,0117,2
13.Gimnazjum w Kwiatonowicach59,657,4117,0
14.Gimnazjum w Bobowej58,758,1116,8
14.Gimnazjum w Stróżówce64,552,3116,8
16.Gimnazjum w Strzeszynie61,155,4116,5
16.Gimnazjum w Dominikowicach60,556,0116,5
18.Gimnazjum nr 3 w Gorlicach61,152,8113,9
19.Gimnazjum w Binarowej59,354,2113,5
20.Gimnazjum w Ropie60,751,9112,6
21.Gimnazjum w Libuszy60,851,4112,2
22.Gimnazjum w Łużnej58,452,8111,2
23.Gimnazjum w Kobylance57,553,5111,0
24.Gimnazjum w Moszczenicy57,752,4110,1
25.Gimnazjum w Bystrej58,750,6109,3
26.Gimnazjum w Siarach55,153,7108,8
27.Gimnazjum w Sękowej55,052,6107,6
28.Gimnazjum w Szymbarku55,451,9107,3
29.Gimnazjum w Szalowej55,751,2106,9
30.Gimnazjum w Krygu58,548,3106,8
31.Gimnazjum w Siedliskach54,752,0106,7
32.Gimnazjum w Staszkówce58,846,2105,0
33.Gimnazjum w Brunarach53,747,5101,2
34.Gimnazjum w Uściu Gorlickim54,346,2100,5
35.Gimnazjum w Wójtowej44,639,584,1

 

Tagi: , , , , , , ,

Kategoria: Kultura

Komentarze (13)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. zapracowany napisał(a):

    Drodzy gimnazjaliści.Ten test to początek drogi przez życie .Zapewniam was że macie wiadomości mniejsze niż wasi rówieśnicy sprzed kilkunastu lat.Doświadczam tego na co dzień w mojej pracy zawodowej.Co jest bardzo niepokojące absolwenci renomowanych wyższych uczelni technicznych znacznie odstają wiedzą od ,,starej daty”techników.Proszę może ktoś wyjaśni gdzie leży przyczyna takiego stanu rzeczy?

  2. Mietek napisał(a):

    Wg mnie system nauczania jest do bani :)

  3. Fraktal napisał(a):

    Nie do końca się mogę z Wami zgodzić. Obecnie młodzież jest mniej pracowita i ambitna, i w tym jest problem. Może system gimnazjalny jest średni ale w liceum po raz pierwszy od hohoho lat będą różniczki podstawie (lub całki jeżeli się nie mylę).
    Myślę, że należy, aż tak się przejmować systemem edukacji, bo jest on w ciągłych zmianach.

  4. x: napisał(a):

    Najpierw nawiążę do kom. 1. Jestem człowiekiem starej daty i wiele widziałem. Obserwacje moje są takie same. Myślę jednak, że apelowanie do młodzieży nic nie da. Młodzież i dzieci nie posiadają świadomości przyszłości. Ich interesuje dzień dzisiejszy i trudno ich za to winić. Świadom tego, że uczyć się trzeba całe życie postawiłbym przed uczącymi zadanie rozbudzania ciekawości. Ta ciekawość połączona z pracą da spodziewane efekty. Przede wszystkim wyzwoli w młodzieży siły do kształtowania samego siebie, a nie opierania się na osławionych już korepetycjach.
    Chciałem dodać, że wyzwalanie ciekawości nie jest zabronione a więc możliwe do stosowania.
    Aby podsumować moje obserwacje na temat szkoły powiem tylko tak, że obecna szkoła stabilizuje miernotę. Brak systemu do stawania się lepszym a może i najlepszym. Brak promocji tych najlepszych którzy stawali by się potem jakimś wzorem dla młodszych.
    Nie będę oceniał bo nie mam do tego gruntownej wiedzy ani kompetencji. Moja ocena wynika tylko z obserwacji jaką posiada zwykły obywatel. Że coś w szkole trzeba zmienić każdy wie. My też możemy nie czekając na odgórne nakazy.
    Pamiętam w niedalekiej przeszłości dyskusje na sesjach rady na temat szkoły, które o dziwo dotyczyły czy i które szkoły zlikwidować, czyli tak naprawdę dotyczyły etatów, zabrakło dyskusji co byłoby dobre dla ucznia. Namawiałbym radnych do przeprowadzenia takiej dyskusji. Jest tylko jeden problem, czy taka dyskusja będzie obiektywna mając na uwadze powiązania personalne.
    Myślę, że w dyskusje włączą się byli uczniowie którzy spotkali się już z innym światem niż ten nasz. Mają świadomość tego co im pomagało a co przeszkadzało. Te uwagi mają nieocenioną wartość.

  5. uczeń napisał(a):

    Moim zdaniem takie zestawienie uczniów w tablei nie jest do końca fajne , bo jak ma się gimnazjum az lipinek do wójtowej gdzie w wójtowej jest tylko 13 uczniów . Uczy się tam zaledwie kilka osób a reszta jest chora na lenia :D. Np w lipinkach jest więcej dobrych uczniów i klasy liczniejsze więc ma kto ten wskaźnik procentowy napędzać . Takie jest moje zdanie

  6. gość napisał(a):

    Moim zdaniem gimnazjum w Wójtowej to żenada ! Uczęszczałem do niego z samymi piątkami a gdy znalazłem się w technikum miałem bardzo zimny prysznic …. z piątek zrobiły dopuszczające i baaardzo trzeba było się starać żeby nadrobić zaległości . Ta szkoła niszczy ambitnym ludziom szanse na dobre wyniki w szkole średniej. Trzeba albo zamknąć tę szkołę albo zmienić kadrę nauczycieli( większość nauczycieli to rodzina lub nauczyciele uczący po 5 różnych przedmiotów jednocześnie a reszta jest już wieku emerytalnym…)

  7. re re ... napisał(a):

    Mam pytanie do PANA PISZĄCEGO o wynikach egzaminu gimnazjalnego. Dlaczego nie dokonał PAN podobnej analizy sprawdzianu po szkole podstawowej? Czyżby dlatego, że Wójtowa była na pierwszym miejscu w Małopolsce? Czy może inne względy PANEM kierowały? Oczywiście są to pytania retoryczne, bo zapewne odpowiedź znają wszyscy, PAN również.A swoja drogą gimnazjum w Wójtowej ma dobrych nauczycieli, nikt nie uczy po pięć przedmiotów i nikt nie jest emerytem. Wydaje mi się, że ktoś ma mylne wiadomości.Poziom nauczania leży w głowach uczniów, bo przecież nie można uczniowi rozbić głowy ,jak uczynił to Hefajstos z Zeusem, (dalszy ciąg tej historii chyba PAN zna) i nałożyć wiadomości łopatą. Podkreślam tylko, że z Wójtowej pochodzi wiele mądrych, wykształconych i wspaniałych ludzi.Proszę więc nie szargać JEJ IMIENIA.

    • Piotr Popielarz napisał(a):

      Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wyniki poszczególnych szkół podstawowych zostały opublikowane na stronie OKE Kraków tego samego dnia, co wyniki szkół gimnazjalnych, czyli w piątek 21 czerwca. Artykuł o sprawdzianie ukazał się 28 maja, więc trzeba byłoby cofnąć się o miesiąc. Czy aktualizować ten poprzedni artykuł? Czy pisać nowy? Przypominam również, że nie jestem maszyną do pisania i o wszystkim nie dam rady napisać, a weekend obfity był w wydarzenia :)

      Co do wyniku szkoły w Wójtowej to „re re” mija się z prawdą. SP Wójtowa osiągnęła w tym roku stanin 7 (w zeszłym był to stanin 8) i jest to najlepszy wynik w gminie Lipinki. Jednak już w samym powiecie jest kilka szkół lepszych, które znalazły się w staninie 8. Nie ma więc żadnych szans, że jest to wynik najlepszy w Małopolsce :) Raport z wynikami opublikowany w piątek 21 czerwca liczy sobie 761 stron – pozwolicie, że przeglądanie go zostawię sobie na później.

      I już na sam koniec. Przypomnę, że to ja ratowałem parę lat temu gimnazjum w Wójtowej przed likwidacją i było to działanie skuteczne. Ja mam świetną pamięć. Pozdrawiam i proszę uważać, co się komu zarzuca i proszę również uważać na kłamstwa.

  8. uczeń 2 napisał(a):

    Jeśli chodzi o gimnazjum w wójtowej to nie jest do końca prawdą stwierdzenie że zamyka ono ambitnym droge do nauki.
    Jeśli ktoś tego bardzo chce to się nauczy. Sam uczęszczałem do tego gimnazjum i złego słowa nie powiem . Rodzinna szkoła jest owszem w szkole podstawowej ,ale nie w gimnazjum .Znam osoby które kończyły dobre szkoły po tym gimnazjum , a znam również takie które miały tylko zawsze góre pretensji , ale chęci do nauki oczywiście brak .

  9. nie gimnazjalista napisał(a):

    Nie chodziłem do żadnego gimnazjum, kończyłem szkołę starym systemem( na szczęście). Wiem, że szkoła w Wójtowej ma złą opinię(chodziłem do niej), ale niektóre opinie na jej temat, to takie powtarzanie półprawd. Jest kilka pań nauczycielek, które pamiętam ze swojej edukacji, a zakończyłem ją na początku lat 90-tych, ale gimnazjum już odświeżone bardziej :) Zdarza się rodzina, a kto nie zatrudni rodziny jak ma możliwość? Trzeba wymagać od nauczycieli, ale i od dzieci i rodziców. Jeśli rodzic tylko narzeka na nauczycieli( a często obraża) i to przy dziecku, to nie jest dobre ani mądre. Dawniej mieliśmy szacunek do nauczycieli, a teraz? Inna rzecz, że ja miałem świadectwo z paskiem tylko w IV klasie, inni mieli w każdej, bo np. mama była w komitecie ;), ja skończyłem studia, bo chciałem, rodzice mnie wspierali, z mojej klasy chyba 4 osoby mają wyższe wykształcenie(trochę mało jak na tyle „paskowiczów”) trzeba chcieć i się uczyć. Pozdrawiam wszystkich absolwentów z Wójtowej i Grono Pedagogiczne :)

  10. re re ... napisał(a):

    Brawo nie Gimnazjalisto, moje dziecko też tam chodziło i ukończyło studia. Popieram, należy wreszcie skończyć z tymi mitami.

  11. były uczeń napisał(a):

    A czepiliście się szkoły w Wójtowej, a przecież szkoły w Krygu obciążają najbardziej budżet gminy i nikt nie rozlicza ich z tego ile punktów zdobywają!

  12. Gość napisał(a):

    Ogólnie w naszej gminie szkoły nie mają jakiegoś strasznie wysokiego poziomu. Zresztą dzisiejszy system edukacji oparty jest na tym, że przepuszcza się z klasy do klasy słabych uczniów, a później przeprowadza się testy wyboru, które niczego nie sprawdzają. Nie wiem co trzeba by było zrobić, żeby nie przejść z klasy do klasy w naszych podstawówkach czy gimnazjach…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pin It on Pinterest