Wybierz Strona

Zebranie wiejskie w Lipinkach. Zjawiło się 30 mieszkańców

Zebranie wiejskie w Lipinkach. Zjawiło się 30 mieszkańców

Przy bardzo niskiej frekwencji odbyło się w niedzielę 15 września zebranie wiejskie w Lipinkach, na którym Sołtys Czesława Jurusik przedstawiła realizację tegorocznego budżetu sołeckiego oraz plany budżetowe na rok przyszły. Zebrani podjęli także uchwałę w sprawie wykorzystania środków Funduszu Sołeckiego na rok 2014.

Sołtys Lipinek Czesława Jurusik i Wójt Gminy Lipinki Czesław Rakoczy

Sołtys Lipinek Czesława Jurusik i Wójt Czesław Rakoczy

Na sali Domu Wiejskiego w Lipinkach obok pełniącej funkcję gospodarza Sołtys Lipinek Czesławy Jurusik oraz Wójta Gminy Lipinki Czesława Rakoczego pojawiła się w niedzielne popołudnie większość członków Rady Sołeckiej oraz lipińskich radnych. Obradom przysłuchiwali się urzędnicy oraz dyrektorzy miejscowego gimnazjum, szkoły podstawowej oraz przedszkola. Osób zupełnie postronnych, to znaczy niezwiązanych z Gminą Lipinki, było tylko kilkoro. Ci ostatni przybyli na zebranie, aby przedstawić swoje prośby dotyczące najczęściej wykonania lub remontu dróg.

W ubiegłym 2012 roku roku środki budżetu Sołectwa Lipinki w wysokości ok. 31 tys. zł przeznaczone zostały przede wszystkim na wykonanie klimatyzacji w budynku Domu Wiejskiego (ok. 26 tys. zł). Pozostałą kwotę rozdysponowano na przepusty i kliniec przy sklepie p. Białonia, koszenie trawy w parku, wykonanie podłoża wiat przystankowych i przetarcie drzewa na remont mostu na Zagumniu.

Z planowanego w kwocie 33 tys. zł budżetu na rok 2013, największa kwota (15 tys. zł) zostanie przeznaczona na projekty oświetlenia drogi gminnej Zagumnie 1 i 2. Ok. 6 tys. zł powędrowało na cele sportowe, kolejne klika tysięcy na wiatę przystankową obok sklepu p. Białonia, która jest już zamówiona i ma służyć dojeżdżającym do szkoły dzieciom. Wykonana została ponadto nowa tablica rozdzielcza prądu w Domu Wiejskim, pojawią się tablice ogłoszeniowe na przystankach, część środków przekazano na koszenie i pogłębienie rowów przy drogach gminnych, kosze i środki czystości.

Osobną część zebrania stanowiło wystąpienie Wójta Czesława Rakoczego podsumowujące realizację budżetu Gminy Lipinki  w roku 2012 i 2013. Mówiąc o inwestycjach ubiegłego roku zwrócił on m.in. uwagę na prowadzony od 2012 remont zabytkowego dworu w Lipinkach, rozbudowę i remont dróg gminnych, wykonanie kolejnych odcinków oświetlenia, termomodernizację budynków publicznych oraz inwestycje w sport (boisko ze sztuczną nawierzchnią  i bieżnia lekkoatletyczna). Ważne było również wyposażenie OSP Lipinki w system wywołania selektywnego, co zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców.

Przedstawiając realizację budżetu Gminy Lipinki Wójt Czesław Rakoczy podkreślił niski poziom zadłużenia naszej gminy wynoszący 28% (przy dopuszczalnym 60%). Przypomniał, że większość inwestycji prowadzonych jest z wykorzystaniem środków zewnętrznych, aby jak najmniej obciążać Gminę Lipinki. Tradycyjnie przypomniał o dopłatach do oświaty, które osłabiają gminny budżet w największym stopniu, ale zaznaczył jednocześnie, że w Gminie Lipinki nie doszło do likwidowania szkół.

Wydatki inwestycyjne w Gminie Lipinki (2012 rok):

 • Lipinki – 1 418 tys. złotych
 • Kryg – 565 tys. złotych
 • Wójtowa – 179 tys. złotych
 • Pagorzyna – 589 tys. złotych
 • Rozdziele – 45 tys. złotych
 • Bednarka – 93 tys. złotych
 • Bednarskie – 170 tys. złotych

Łącznie w 2012 roku wydano w Gminie Lipinki ponad 3 mln złotych na inwestycje.

Wójt Czesław Rakoczy odniósł się również do awarii w oczyszczalni ścieków, która doprowadziła do zanieczyszczenia Libuszanki. Awaria została już zlokalizowana przez wyspecjalizowany serwis i naprawiona. Przypomniał, że Gmina Lipinki ze względów oszczędnościowych nie posiada przedsiębiorstwa komunalnego i samodzielnie zajmuje się obsługą oczyszczalni. To przekłada się dla mieszkańców naszej gminy na niskie rachunki za odprowadzenie ścieków.

Mówiąc o tegorocznych inwestycjach Wójt Gminy Lipinki Czesław Rakoczy wymienił przede wszystkim chodnik przy drodze powiatowej i wojewódzkiej w Krygu, remont kolejnych dróg gminnych i budowę oświetlenia (Pagorzyna, Kryg, Zagumnie). Spore wydatki inwestycyjne poniesiono na plac zabaw przy szkole podstawowej w Lipinkach oraz remont pomieszczeń zabytkowego dworu Byszewskich. Jedną z największych inwestycji w Lipinkach są prowadzone od paru miesięcy prace renowacyjne w parku. Obecnie czyszczone są stawy dworskie.

Wójt Czesław Rakoczy odniósł się również do uroczystości 650-lecia Lokacji Wsi Lipinki, które uznał za udane. Przy tej okazji podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację festynu i imprez towarzyszących. Przypomniał, że udało mu się na ten cel zdobyć od sponsorów 30 tys. złotych, jednak nie mówią o tym główne media ogólnopolskie (jak w przypadku ościennej miejscowości).

W krótkiej dyskusji, jak wywiązała się po prawie godzinnym wystąpieniu wójta, głos zabrał m.in. Jan Woźniak, który zaapelował o dokończenie drogi gminnej do Gawlaków. Wskazał na daleko posuniętą desperację mieszkających przy tej drodze, zwłaszcza starszych osób. Zaproponował, że może przywieźć je do Urzędu Gminy i zorganizować pikietę. Pośród innych głosów pojawiły się pytania o oświetlenie drogi w stronę figury św. Józefa oraz zamontowania przy zabytkowym kościele w Lipinkach tablicy ogłoszeniowej. Obecnie plakaty i reklamy przybijane są do drzew tuż przy głównym wejściu do świątyni, co wygląda nieestetycznie.

Jan Ślusarz zaapelował o monitoring w centrum wsi, co pomoże zachować wykonywaną w ostatnich miesiącach i kosztowna infrastrukturę. Dobry system monitoringu z rejestratorem na kilkanaście dni jest konieczny, szczególnie w obliczu nasilających się aktów wandalizmu i słabych sił policyjnych. Taki system zwiększy bezpieczeństwo w centrum miejscowości, a zwłaszcza w lipińskim parku i okolicach dworu Byszewskich. Sprawą niezwłocznie powinna zająć się Rada Gminy Lipinki.

Na zakończenie zebrania Sołtys Czesława Jurusik poddała pod głosowanie projekt wykorzystania w 2014 roku Funduszu Sołeckiego w kwocie 26 tys. złotych. Zgodnie z ustaleniami Rady Sołeckiej zaproponowano wydanie tej kwoty na remont dróg gminnych, tj. wyżwirowanie, ofosowanie i wykonanie przepustów. Remontem objęte zostałyby m.in. drogi: Bochnia (p. Tokarz), do Mikusia, do Knapika na Bednarskim czy w stronę Kowala. Uczestnicy zebrania sołeckiego jednogłośnie poparli tę propozycję.

O autorze

Piotr Popielarz

Wydawcą, właścicielem i redaktorem naczelnym Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek jestem ja, czyli Piotr Popielarz. Pierwszą wersję portalu umieściłem na serwerze 17 listopada 2002 roku. Od tamtej chwili wiele się zmieniło, ale NIS Lipinek nadal trwa i żyje własnym życiem. Poniżej znajdziecie informacje o ludziach, którzy pomagają mi w tworzeniu serwisu. Mam nadzieję, że niebawem powstanie Redakcja z prawdziwego zdarzenia.

5 komentarzy

 1. jedrek

  Audiencja….. jakieś takie dziwne skojarzenia mi po głowie chodzą ;)

  Odpowiedz
 2. ...

  isc na zebranie zeby posłuchac jak wójt sie chwali „bezcenne” a i tak na tle innych gmin to nasza bardzo kiepsko wyglada czas zmienic włodarza!

  Odpowiedz
 3. tracker

  niska frekfencja dlatego że nikogo nie interesują liczby,no oczywiście prócz matematyków.

  Odpowiedz
 4. kwas

  A moze Pan przyblizyć na co w poszczegulnych miejscowościach zostaną zadysponowane te pieniądze ?

  Odpowiedz
 5. Piotr Popielarz

  Podczas zebrania Wójt Czesław Rakoczy poruszył bardzo ważną kwestie wodociągów. Nad tym tematem postaram się pochylić w osobnym artykule w najbliższym czasie. Kwestia niedoborów wody pozostaje palącym problemem wielu mieszkańców naszej gminy i zadaniem na najbliższe lata.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze komentarze

Nadchodzące wydarzenia:

 • wt
  29
  Wrz
  2020

  Zebranie wiejskie Wójtowa

  17:00Dom Wiejski

  Więcej informacji TUTAJ

 • sob
  10
  Paź
  2020

  IV Maraton na Orientację KIWON

  07:00Wójtowa
 • nie
  11
  Paź
  2020

  Akcja Krwiodawstwa Klubu HDK PCK Lipinki

  9:00 - 12:30Stacja Krwiodawstwa w Gorlicach (szpital)

  Więcej szczegółów TUTAJ

Zanieczyszczenie powietrza (SMOG)

ANKIETA

Jak oceniasz nową odsłonę Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek?

Archiwum

FACEBOOK