Wybierz Strona

Rekordowy rok Klubu HDK Lipinki – prawie 62 litry oddanej krwi

Rekordowy rok Klubu HDK Lipinki – prawie 62 litry oddanej krwi

W dniu 10 stycznia 2014 roku odbyło się zebranie Zarządu Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK w Lipinkach na którym dokonano podsumowania działalności w 2013 roku. Podsumowanie objęło przede wszystkim dane dotyczące najważniejszej dziedziny funkcjonowania klubu, jakim jest honorowe krwiodawstwo.

Srebrna drużyna HDK Lipinki z prezesem Janem Ślusarzem

Srebrna drużyna HDK Lipinki z prezesem Janem Ślusarzem

W 2013 roku zorganizowano i przeprowadzono trzy wspólne akcje oddawania krwi, w dniach 27 stycznia, 23 czerwca i 6 października. Wzięło w nich udział ogółem 92 osoby, od których zebrano 41,400 litra krwi. Ponadto w ciągu roku lipińscy krwiodawcy oddawali krew również indywidualnie. Dodatkowo 46 osób oddało krew w gorlickiej stacji krwiodawstwa, co przyniosło dalsze 20,45 litra krwi. Podsumowując, w zeszłorocznym okresie działalności klubu 138 osób oddało 61,850 l krwi. Jest to duży,około 40% wzrost w porównaniu do roku poprzedniego, gdzie ogółem 97 osób oddało 43,65 l krwi.

W ciągu tego roku działalności liczba uczestników klubu HDK PCK w Lipinkach zwiększyła się z 61 do 72 osób. Z informacji uzyskanej z OT RCKIK w Gorlicach wynika, że pod względem aktywności krwiodawczej wśród 24klubów HDK powiatu gorlickiego zajmujemy wysokie, 7 miejsce.

Ponadto w ubiegłym roku uczestnicy naszego klubu krwiodawców wzięli udział w wydarzeniach promujących ruch krwiodawstwa. W dniu 11 maja na gorlickim rynku w trakcie happeningu z okazji 55-lecia PCK, na stoisku naszego klubu promowaliśmy oddawanie krwi. Dnia 16 czerwca w domu ludowym w Lipinkach odbyło się spotkanie krwiodawców z Wójtem Gminy Lipinki oraz zaproszonymi gośćmi, w trakcie którego wręczono po raz pierwszy regulaminowe wyróżnienia przyznawane krwiodawcom naszego klubu, których otrzymanie uzależnione jest wprost proporcjonalnie od ilości oddanej krwi. Bardzo dobrze zaprezentowała się drużyna Klubu HDK Lipinki w sportowej rywalizacji na Spartakiadzie Klubów HDK w Gorlicach, gdzie Przemek JANEK zajął indywidualnie I miejsce a cała drużyna uzyskała II lokatę. W ramach propagowania zdrowego trybu życia nasi krwiodawcy wzięli też udział w jesiennym zdobywaniu Cieklinki, zakończonym spotkaniem integracyjnym z przyjaciółmi z lipińskiego JASTRZĘBCA przy kominku w domku myśliwskim w Bednarce. Działalność sportową w 2013 roku zakończyliśmy udziałem w zawodach strzeleckich krwiodawców rozgrywanych w obiekcie gorlickiej strzelnicy w dniu 12 października, i tutaj łupem naszego klubu padło I miejsce indywidualnie. Jesienią aktywność naszego klubu zaprezentowaliśmy w trakcie obchodów Dni Krwiodawstwa w Gorlicach gdzie rodzeństwo Iwona i Marcin ORZECHOWSCY oraz Karol TABOR otrzymali odznaki Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi a Tomasz DYBAŚ, Bogusław JURASZ i Piotr POPIELARZ wyróżnienia klubowe za aktywność w oddawaniu krwi.

Ważnym elementem zebrania było omówienie programu działania klubu na 2014 rok. Oprócz podstawowej działalności w pozyskiwaniu krwi, w 2014 roku planowane są takie przedsięwzięcia jak ponowny udział drużyny klubu w spartakiadzie Klubów HDK w Gorlicach, organizacja własnych zawodów strzeleckich, udział w imprezach promujących krwiodawstwo i zdrowy tryb życia organizowanych przez inne zaprzyjaźnione instytucje. 2014 rok będzie też rokiem wyborczym dla naszego klubu. W dniu 5 grudnia upływa bowiem czteroletnia kadencja zarządu. Stąd też na zebraniu wyborczym pod koniec roku będziemy musieli wybrać nowe władze oraz delegatów na wybory wyższego szczebla.

Na koniec podziękować chcę za pomoc w realizacji krwiodawstwa moim kolegom z zarządu klubu a w ich w imieniu wszystkim krwiodawcom zrzeszonym w naszym klubie, za ubiegłoroczną aktywność w krwiodawstwie, bardzo dużą ilość oddanej krwi, tak w zbiorowych akcjach jak i indywidualnie, zaangażowanie nie tylko w oddawanie krwi ale też i promowanie krwiodawstwa, udział we wszelkich przedsięwzięciach wynikających z działalności naszego klubu. Na przestrzeni roku wielokrotnie padały miłe słowa pod adresem naszego klubu, a bez zaangażowania każdego z nas, Klub HDK PCK w Lipinkach nie byłby tak wysoko oceniany. Życzę też zdrowia, aby każdy chętny do oddania krwi mógł zawsze ją oddać.

Za współpracę w 2013 roku dziękuję też wszystkim osobom, które udzielały nam pomocy, księżom naszej parafii: Ks. Proboszczowi Wacławowi Śliwie i Ks. Łukaszowi Leśniakowi za przekazywanie wieści o organizowanych akcjach krwiodawstwa, Wójtowi Gminy Lipinki Panu Czesławowi Rakoczemu za umożliwienie skorzystania z pomieszczeń świetlicy w budynku dworu, ufundowanie wyróżnień oraz pomoc w organizacji święta krwiodawstwa, naszej Pani sołtys Czesławie Jurusik za udostępnienie sali Domu Ludowego w Lipinkach. Za wspaniałą współpracę dziękuję personelowi OT RCKiK w Gorlicach pod przewodnictwem Pani Renaty Śliwy, a także Janowi i Katarzynie Bugno z Oddziału Rejonowego PCK w Gorlicach.

Znane są już terminy tegorocznych wspólnych akcji oddawania krwi. Pierwszy raz w tym roku spotkamy się 16 lutego, najprawdopodobniej w lipińskim dworze. Drugi termin wspólnej akcji to 22 czerwca. Trzecia wspólna akcja odbędzie się prawdopodobnie w terminie jesiennym.W każdym przypadku publikowane będą na NIS Lipinek szczegółowe komunikaty na temat tych przedsięwzięć. Niezależnie od tego zapraszamy już dzisiaj.

Jan Ślusarz
Prezes Klubu HDK PCK Lipinki

O autorze

Piotr Popielarz

Wydawcą, właścicielem i redaktorem naczelnym Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek jestem ja, czyli Piotr Popielarz. Pierwszą wersję portalu umieściłem na serwerze 17 listopada 2002 roku. Od tamtej chwili wiele się zmieniło, ale NIS Lipinek nadal trwa i żyje własnym życiem. Poniżej znajdziecie informacje o ludziach, którzy pomagają mi w tworzeniu serwisu. Mam nadzieję, że niebawem powstanie Redakcja z prawdziwego zdarzenia.

1 komentarz

 1. szczytny cel

  Gratulacje Gratulacje…Piękna AKCJA która ratuje ŻYCIE … Powodzenia i życzę dużo siły… pogody ducha i wytrwałości w swoich zamierzonych celach…
  P.S.szkoda że tak wielu z nas boi się oddać krew…

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze komentarze

Nadchodzące wydarzenia:

 • nie
  19
  Kwi
  2020

  Wizytacja biskupa w parafii Wójtowa

  Parafia w Wójtowej

  Parafię wizytował będzie Ks. Bp Edward Białogłowski

 • wt
  28
  Kwi
  2020

  Wizytacja biskupa w parafii Pagorzyna

  Parafia w Pagorzynie

  Parafię wizytował będzie Ks. Bp Jan Wątroba

 • nie
  10
  Maj
  2020

  Wybory Prezydenckie

  7:00 - 21:00Lokale wyborcze

Zanieczyszczenie powietrza (SMOG)

ANKIETA

Jak oceniasz nową odsłonę Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek?

Archiwum

FACEBOOK