Wybierz Strona

Radni zadecydowali o likwidacji Gimnazjum w Wójtowej

Radni zadecydowali o likwidacji Gimnazjum w Wójtowej

Na dzisiejszej (19 lutego 2014 roku) sesji Rady Gminy Lipinki radni poparli zamiar likwidacji Publicznego Gimnazjum w Wójtowej. Od 1 września 2014 roku szkoła ta przestanie funkcjonować, a gimnazjaliści z Wójtowej będą mogli podjąć naukę w Lipinkach. Gmina Lipinki zorganizuje darmowy dojazd.

likwidacjaGłosowanie poprzedziło wystąpienie Wójta Gminy Lipinki Czesława Rakoczego, który pokrótce przypomniał historię Publicznego Gimnazjum w  Wójtowej oraz przedstawił najważniejsze argumenty za likwidacją szkoły, w której uczy się obecnie 29 uczniów. Zaapelował do radnych, aby w poczuciu odpowiedzialności za losy Gminy Lipinki i jej finanse podjęli decyzję o zamknięciu szkoły. W głosowaniu radni Gminy Lipinki w większości poparli tę propozycję.

Za likwidacją gimnazjum w Wójtowej opowiedziało się 8 radnych, przeciwko zagłosowali wszyscy radni z Wójtowej, a od głosu wstrzymali się Józef Walczyk z Krygu, Wojciech Bubniak z Pagorzyny i piszący te słowa. Jedna osoba była nieobecna na sesji.  Tym samym głosowanie przebiegło bez większych niespodzianek. Przyszłość pokaże, jakie naprawdę będą konsekwencje tej decyzji – dla uczniów, nauczycieli, rodziców i … pozostałych niewielkich szkół w naszej gminie.

Zdaniem Wójta Czesława Rakoczego, szkoły z liczbą uczniów poniżej 70 nie mają ekonomicznej racji bytu. Wcześniej czy później będą musiały być albo przejmowane przez stowarzyszenia lub inne podmioty, albo likwidowane. Za prowadzeniem małych szkół przez stowarzyszenia i rezygnacją z Karty Nauczyciela opowiada się również Przewodniczący Rady Gminy Lipinki Bogdan Czeluśniak. Widać, że doświadczenia oświaty w gminie Biecz dały wiele do myślenia. Na razie jednak w naszej gminie brak chętnych do wzięcia spraw w swoje ręce.

O autorze

Piotr Popielarz

Wydawcą, właścicielem i redaktorem naczelnym Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek jestem ja, czyli Piotr Popielarz. Pierwszą wersję portalu umieściłem na serwerze 17 listopada 2002 roku. Od tamtej chwili wiele się zmieniło, ale NIS Lipinek nadal trwa i żyje własnym życiem. Poniżej znajdziecie informacje o ludziach, którzy pomagają mi w tworzeniu serwisu. Mam nadzieję, że niebawem powstanie Redakcja z prawdziwego zdarzenia.

20 komentarzy

 1. Pan Kracy

  We wojtowej zlikwidowali gimnazjum, a szkola na Korczynie to co? Ile tam jest uczniow czemu sie tym nikt nie zajmie.

  Odpowiedz
  • Staś

   W Korczynie, nie ma Gimnazjum. Jest tylko Szkoła Podstawowa i Przedszkole. Dzieci jest mało, ale ludzie nie pozwolą nic zrobić, zwłaszcza obecnej pani burmistrz :)

   Odpowiedz
 2. ehhh

  „Przyszłość pokaże, jakie naprawdę będą konsekwencje tej decyzji – dla uczniów, nauczycieli, rodziców i … pozostałych niewielkich szkół w naszej gminie.”
  No proszę was jakie konsekwencje? Chodziłem do Lipinek do gimnazjum i jakoś żyje dostaną dojazd i święto w czym problem. Poza tym nie widzę potrzeby utrzymywać nauczycieli którzy przychodzą na 3 godziny do szkoły i obrabiają sobie tyłki wzajemnie z tych nudów.

  Odpowiedz
 3. profesor

  Dokładnie, ja na Sz. P mgr. inż. Czesława Rakoczego nigdy nie głosowałem i nie zagłosuję!!!

  Odpowiedz
 4. .

  Szkoda, przede wszystkim nauczycieli z pasją, dobrzy ludzie, chętni dzielenia się czymkolwiek z kimkolwiek.

  Odpowiedz
 5. kleks

  Dlaczego przy uruchamianiu gimnazjum w Wójtowej nie wzięto pod uwagę tego, że za 8-10 lat niż demograficzny będzie tak wielki, że szkoła zostanie zamknięta? Otwieranie i zamykanie szkół bez patrzenia w przyszłość nie ma najmniejszego sensu – wiadomo przecież ile dzieci urodziło się w danym roczniku.
  Jeśli którekolwiek gimnazjum zostaje u nas likwidowane, to nie ma to znaczenia w jakości kształcenia, bo poziom we wszystkich naszych gimnazjach niestety nie zbyt wysoki – niektórzy uczniowie przepychani są z klasy do klasy, nie było jeszcze przypadku, żeby ktokolwiek powtarzał rok (a nie mamy samych Einsteinów):P
  Co do głosowania: podejrzewałem jaki będzie jego wynik. Osoby, które wstrzymały się od głosu nie chciały się nikomu narażać czy nie potrafiły się zdecydować? :)

  Odpowiedz
 6. Radny

  Myśle że, po likwidacji gimnazjum w Wójtowej, Rakoczy też będzie zlikwidowany w następnych wyborach.

  Odpowiedz
 7. profesor

  Najpierw 1-budować 2- inwestować 3- przerzucać kasę 4-mieszać 5 – zamykać. Po co te operacje? Domyślcie się sami a Czesława R. za trafne inwestycje typu szkoła w Rozdzielu i Gimn. w Wójtowej to powinni zwolnić ze stanowiska. Facet ekonomicznie jest tak słaby, że aż żal mi się robi.

  Odpowiedz
 8. ABC

  BRAWO!!!

  Odpowiedz
 9. do jo

  DZIECKO CO TY PISZESZ.JAK JEST DOBRZE. TY CHYBA NIE WIESZ CO MÓWISZ. TAM JEST DRUGA WÓJTOWA.DO DZIEŁA NASI DZIELNI RADNI. A JA SAMO OSOBIŚCIE ORAZ MOI NAJBLIŻSI W WYBORACH SIĘ ODWDZIĘCZYMY GŁOSAMI OCZYWIŚCIE. DZIĘKUJEMY

  Odpowiedz
 10. J

  A może w „poczuciu odpowiedzialności” za losy Gminy i jej finansowanie zamknąć by wszystkie szkoły ?.
  Czy wszystkie pozostałe szkoły tak mają się świetnie finansowo ? – przecież to nie przedsiębiorstwa.
  Która mała szkoła będzie następna ?.

  Odpowiedz
 11. I TAK

  I tak nie ide do Lipinek :)

  Odpowiedz
 12. Jo

  I dobrze najlepiej jest w Krygu ;p !!!

  Odpowiedz
 13. ONA

  Moim zdaniem to dobra decyzja. Od początku w Gimnazjum w Wójtowej najbardziej pokręceni byli nauczyciele(NIE wszyscy oczywiście). Te sytuacje które pamiętam albo o których teraz słyszę czasem wydają mi się totalnie niewiarygodne. Jakieś podchody między nauczycielami,obrażania się itp. No ludzie!I ktoś taki ma uczyć młodzież?! Szczerze,gdybym teraz miała wybór to z pewnością wybrałabym gimnazjum w Lipinkach. Tam przynajmniej nauczyciele zajmują się nauczaniem, a nie obrabianiem tyłka kolegom z pracy!

  Odpowiedz
 14. dsff

  zajebiśćie

  Odpowiedz
 15. ja

  To była bardzo dobra decyzja. Jeszcze zlikwidować gimnazjum w Krygu i będzie lepiej naszym dzieciom.

  Odpowiedz
 16. Anonim

  Ludzie, skończcie z tą Libuszą i nie plujcie na własną Wieś i Gminę.

  Odpowiedz
 17. Nova

  Nie wiem co lepsze dla młodzieży: konkurencja (zdrowa) między 2 lub 3 gimnazjami w Gminie czy 1 silne gimnazjum? Względy ekonomiczne to nie wszystko. Subwencja oświatowa liczona jest na ucznia a budynki i tak trzeba utrzymać. Gdybym jako mieszkanka Wójtowej miała posłać dziecko do Gimnazjum wybrałabym Libuszę. Taka sama odległość, dla niektórych nawet bliżej i lepsza komunikacja. A najważniejsze, o czym w Naszej Gminie się nie myśli to rozwój dziecka i poziom nauki. Nikt(!) w Gminie nie rozlicza dyrektorów i nauczycieli z tego co robią , stoją za zasłoną „karty nauczyciela” i mają wszystko w… a czy będzie 1 gimnazjum, 2,3 lub wcale to jest najmniejsze moje zmartwienie.

  Odpowiedz
 18. anonim1

  do pppp. teraz. a od września 52

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze komentarze

Nadchodzące wydarzenia:

 • wt
  31
  Gru
  2019

  Bal Sylwestrowy w Lipinkach

  Dom Strażaka w Lipinkach

  Organizuje Pyszotka Magda Kokoczka: SZCZEGÓŁY

 • wt
  25
  Lut
  2020

  Wizytacja biskupa w parafii Kryg

  Parafia Kryg

  Parafię wizytował będzie Ks. Bp Edward Białogłowski

 • nie
  08
  Mar
  2020

  Wizytacja biskupa w parafii Lipinki

  Parafia w Lipinkach

  Parafię wizytował będzie Ks. Bp Edward Białogłowski

 • nie
  19
  Kwi
  2020

  Wizytacja biskupa w parafii Wójtowa

  Parafia w Wójtowej

  Parafię wizytował będzie Ks. Bp Edward Białogłowski

 • wt
  28
  Kwi
  2020

  Wizytacja biskupa w parafii Pagorzyna

  Parafia w Pagorzynie

  Parafię wizytował będzie Ks. Bp Jan Wątroba

ANKIETA

Jak oceniasz nową odsłonę Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek?

Zanieczyszczenie powietrza (SMOG)

Archiwum

FACEBOOK