Radni zadecydowali o likwidacji Gimnazjum w Wójtowej

| 19 lutego 2014 | 20 komentarzy | Odsłon: 4 220

Na dzisiejszej (19 lutego 2014 roku) sesji Rady Gminy Lipinki radni poparli zamiar likwidacji Publicznego Gimnazjum w Wójtowej. Od 1 września 2014 roku szkoła ta przestanie funkcjonować, a gimnazjaliści z Wójtowej będą mogli podjąć naukę w Lipinkach. Gmina Lipinki zorganizuje darmowy dojazd.

likwidacjaGłosowanie poprzedziło wystąpienie Wójta Gminy Lipinki Czesława Rakoczego, który pokrótce przypomniał historię Publicznego Gimnazjum w  Wójtowej oraz przedstawił najważniejsze argumenty za likwidacją szkoły, w której uczy się obecnie 29 uczniów. Zaapelował do radnych, aby w poczuciu odpowiedzialności za losy Gminy Lipinki i jej finanse podjęli decyzję o zamknięciu szkoły. W głosowaniu radni Gminy Lipinki w większości poparli tę propozycję.

Za likwidacją gimnazjum w Wójtowej opowiedziało się 8 radnych, przeciwko zagłosowali wszyscy radni z Wójtowej, a od głosu wstrzymali się Józef Walczyk z Krygu, Wojciech Bubniak z Pagorzyny i piszący te słowa. Jedna osoba była nieobecna na sesji.  Tym samym głosowanie przebiegło bez większych niespodzianek. Przyszłość pokaże, jakie naprawdę będą konsekwencje tej decyzji – dla uczniów, nauczycieli, rodziców i … pozostałych niewielkich szkół w naszej gminie.

Zdaniem Wójta Czesława Rakoczego, szkoły z liczbą uczniów poniżej 70 nie mają ekonomicznej racji bytu. Wcześniej czy później będą musiały być albo przejmowane przez stowarzyszenia lub inne podmioty, albo likwidowane. Za prowadzeniem małych szkół przez stowarzyszenia i rezygnacją z Karty Nauczyciela opowiada się również Przewodniczący Rady Gminy Lipinki Bogdan Czeluśniak. Widać, że doświadczenia oświaty w gminie Biecz dały wiele do myślenia. Na razie jednak w naszej gminie brak chętnych do wzięcia spraw w swoje ręce.

Tagi: , , , , , ,

Kategoria: Wydarzenia

Komentarze (20)

Trackback URL | Comments RSS Feed

 1. Pan Kracy pisze:

  We wojtowej zlikwidowali gimnazjum, a szkola na Korczynie to co? Ile tam jest uczniow czemu sie tym nikt nie zajmie.

  • Staś pisze:

   W Korczynie, nie ma Gimnazjum. Jest tylko Szkoła Podstawowa i Przedszkole. Dzieci jest mało, ale ludzie nie pozwolą nic zrobić, zwłaszcza obecnej pani burmistrz :)

 2. ehhh pisze:

  „Przyszłość pokaże, jakie naprawdę będą konsekwencje tej decyzji – dla uczniów, nauczycieli, rodziców i … pozostałych niewielkich szkół w naszej gminie.”
  No proszę was jakie konsekwencje? Chodziłem do Lipinek do gimnazjum i jakoś żyje dostaną dojazd i święto w czym problem. Poza tym nie widzę potrzeby utrzymywać nauczycieli którzy przychodzą na 3 godziny do szkoły i obrabiają sobie tyłki wzajemnie z tych nudów.

 3. profesor pisze:

  Dokładnie, ja na Sz. P mgr. inż. Czesława Rakoczego nigdy nie głosowałem i nie zagłosuję!!!

 4. . pisze:

  Szkoda, przede wszystkim nauczycieli z pasją, dobrzy ludzie, chętni dzielenia się czymkolwiek z kimkolwiek.

 5. kleks pisze:

  Dlaczego przy uruchamianiu gimnazjum w Wójtowej nie wzięto pod uwagę tego, że za 8-10 lat niż demograficzny będzie tak wielki, że szkoła zostanie zamknięta? Otwieranie i zamykanie szkół bez patrzenia w przyszłość nie ma najmniejszego sensu – wiadomo przecież ile dzieci urodziło się w danym roczniku.
  Jeśli którekolwiek gimnazjum zostaje u nas likwidowane, to nie ma to znaczenia w jakości kształcenia, bo poziom we wszystkich naszych gimnazjach niestety nie zbyt wysoki – niektórzy uczniowie przepychani są z klasy do klasy, nie było jeszcze przypadku, żeby ktokolwiek powtarzał rok (a nie mamy samych Einsteinów):P
  Co do głosowania: podejrzewałem jaki będzie jego wynik. Osoby, które wstrzymały się od głosu nie chciały się nikomu narażać czy nie potrafiły się zdecydować? :)

 6. Radny pisze:

  Myśle że, po likwidacji gimnazjum w Wójtowej, Rakoczy też będzie zlikwidowany w następnych wyborach.

 7. profesor pisze:

  Najpierw 1-budować 2- inwestować 3- przerzucać kasę 4-mieszać 5 – zamykać. Po co te operacje? Domyślcie się sami a Czesława R. za trafne inwestycje typu szkoła w Rozdzielu i Gimn. w Wójtowej to powinni zwolnić ze stanowiska. Facet ekonomicznie jest tak słaby, że aż żal mi się robi.

 8. ABC pisze:

  BRAWO!!!

 9. do jo pisze:

  DZIECKO CO TY PISZESZ.JAK JEST DOBRZE. TY CHYBA NIE WIESZ CO MÓWISZ. TAM JEST DRUGA WÓJTOWA.DO DZIEŁA NASI DZIELNI RADNI. A JA SAMO OSOBIŚCIE ORAZ MOI NAJBLIŻSI W WYBORACH SIĘ ODWDZIĘCZYMY GŁOSAMI OCZYWIŚCIE. DZIĘKUJEMY

 10. J pisze:

  A może w „poczuciu odpowiedzialności” za losy Gminy i jej finansowanie zamknąć by wszystkie szkoły ?.
  Czy wszystkie pozostałe szkoły tak mają się świetnie finansowo ? – przecież to nie przedsiębiorstwa.
  Która mała szkoła będzie następna ?.

 11. I TAK pisze:

  I tak nie ide do Lipinek :)

 12. Jo pisze:

  I dobrze najlepiej jest w Krygu ;p !!!

 13. ONA pisze:

  Moim zdaniem to dobra decyzja. Od początku w Gimnazjum w Wójtowej najbardziej pokręceni byli nauczyciele(NIE wszyscy oczywiście). Te sytuacje które pamiętam albo o których teraz słyszę czasem wydają mi się totalnie niewiarygodne. Jakieś podchody między nauczycielami,obrażania się itp. No ludzie!I ktoś taki ma uczyć młodzież?! Szczerze,gdybym teraz miała wybór to z pewnością wybrałabym gimnazjum w Lipinkach. Tam przynajmniej nauczyciele zajmują się nauczaniem, a nie obrabianiem tyłka kolegom z pracy!

 14. ja pisze:

  To była bardzo dobra decyzja. Jeszcze zlikwidować gimnazjum w Krygu i będzie lepiej naszym dzieciom.

 15. Anonim pisze:

  Ludzie, skończcie z tą Libuszą i nie plujcie na własną Wieś i Gminę.

 16. Nova pisze:

  Nie wiem co lepsze dla młodzieży: konkurencja (zdrowa) między 2 lub 3 gimnazjami w Gminie czy 1 silne gimnazjum? Względy ekonomiczne to nie wszystko. Subwencja oświatowa liczona jest na ucznia a budynki i tak trzeba utrzymać. Gdybym jako mieszkanka Wójtowej miała posłać dziecko do Gimnazjum wybrałabym Libuszę. Taka sama odległość, dla niektórych nawet bliżej i lepsza komunikacja. A najważniejsze, o czym w Naszej Gminie się nie myśli to rozwój dziecka i poziom nauki. Nikt(!) w Gminie nie rozlicza dyrektorów i nauczycieli z tego co robią , stoją za zasłoną „karty nauczyciela” i mają wszystko w… a czy będzie 1 gimnazjum, 2,3 lub wcale to jest najmniejsze moje zmartwienie.

 17. anonim1 pisze:

  do pppp. teraz. a od września 52

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest