Wybierz Strona

Od września Wójtowa bez gimnazjum, a Kryg z Zespołem Szkół

Od września Wójtowa bez gimnazjum, a Kryg z Zespołem Szkół

Prawdziwie rewolucyjne zmiany czekają nas od 1 września w gminnej oświacie. Radni podczas dzisiejszej sesji (26 marca) przegłosowali likwidację Publicznego Gimnazjum w Wójtowej, ale na posiedzeniu Rady Gminy Lipinki padła też wstępna deklaracja o utworzeniu jeszcze w tym roku Zespołu Szkół w Krygu.

EgzaminGłosowanie w sprawie likwidacji gimnazjum w Wójtowej było tylko formalnością. Właściwie od 19 lutego, kiedy radni przegłosowali zamiar przystąpienia do likwidacji tej szkoły, było wiadomo, że raz rozpoczęta procedura doprowadzi do zamknięcia tego najmniejszego gimnazjum w gminie Lipinki. Dziś, jeszcze przed głosowaniem, Wójt Czesław Rakoczy poinformował radnych o efektach prowadzonych z rodzicami i związkami zawodowymi konsultacji. Nikt nie wyraził sprzeciwu, a do decyzji o likwidacji przychyliło się również małopolskie kuratorium oświaty.

W kontekście tych słów nie dziwi wynik głosowania. Za likwidacją Publicznego Gimnazjum w Wójtowej opowiedziało się siedmiu radnych i siedmiu także od głosu się wstrzymało. Byli to wszyscy radni z Wójtowej – Bogdan Czeluśniak, Regina Mosoń i Józef Cionek; nauczyciele pełniący funkcję radnych – Tomasz Świerzowski i Piotr Popielarz z Lipinek oraz Wojciech Bubniak z Pagorzyny, a także radny Józef Walczyk z Krygu. Nieobecny na sesji był Romuald Tkaczuk z Krygu.

Niemniej zaskakująca jest kolejna propozycja rozwiązanie problemów oświatowych naszej gminy, którą rozważa Wójt Czesław Rakoczy. Poinformował on, że od 1 września 2014 roku w Krygu powstanie prawdopodobnie Zespół Szkół. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, ale już prowadzone są stosowne konsultacje. Powstanie Zespołu Szkół w Krygu oznaczałoby pewne oszczędności, choćby ze względu na tylko jedno stanowisko dyrektora, na które musiałby zostać ogłoszony konkurs. O personaliach podczas sesji nie padło ani słowo, ale tajemnicą poliszynela jest, że jedna z obecnych dyrektorek z Krygu ma wielkie szanse stanąć na czele zespołu, jeśli takowy powstanie.

Podczas dyskusji o przekształceniu struktury oświaty w naszej gminie, pojawił się również wątek powstania podobnego Zespołu Szkół w Lipinkach. Jak podkreślił jednak Wójt Czesław Rakoczy, do takiego rozwiązania raczej w tym roku nie dojdzie, choć jest ono hipotetycznie możliwe. Współpraca pomiędzy Szkołą Podstawową w Lipinkach i Publicznym Gimnazjum w Lipinkach nie budzi bowiem zastrzeżeń. Również współdziałanie z organem prowadzącym Wójt Czesław Rakoczy ocenia dobrze. Prawdopodobnie więc zmiany dotkną od przyszłego roku szkolnego tylko Wójtowę i Kryg. Na razie przynajmniej…

O autorze

Piotr Popielarz

Wydawcą, właścicielem i redaktorem naczelnym Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek jestem ja, czyli Piotr Popielarz. Pierwszą wersję portalu umieściłem na serwerze 17 listopada 2002 roku. Od tamtej chwili wiele się zmieniło, ale NIS Lipinek nadal trwa i żyje własnym życiem. Poniżej znajdziecie informacje o ludziach, którzy pomagają mi w tworzeniu serwisu. Mam nadzieję, że niebawem powstanie Redakcja z prawdziwego zdarzenia.

40 komentarzy

 1. uczeń

  xxx czy Ty ze mnie drwisz? Nie wiem czy wiesz, ale w zasadzie każdy powołany jest do świętości.

  Odpowiedz
 2. uczeń

  Kurczę! Puszczają mi nerwy jak widzę ludzi, którzy targają innymi jak śmieciami. Dajecie taki przykład dzieciom? Zniszcz dobrego, bo jest zły. Czy to jest normalne? Każdy z Was ma swoje chwile cierpienia. Czy chcecie, aby cały świat Wam się walił na głowę? Czy chcecie doznać większego smutku i porażki. Mnie to tak denerwuje, że najchętniej bym wyszedł z siebie!

  Odpowiedz
 3. uczeń

  Przez innych uczniów. Nie przez P. Dyrektor. Ludzie! Dajcie Jej spokój!

  Odpowiedz
 4. do kleks

  …i przede wszystkim w Krygu, bo tu od początku pracowała

  Odpowiedz
 5. uczeń powołany

  Zdradzić jedynie chcę iż jestem jednym z powołanych w szkole.

  Odpowiedz
  • xxx

   Ale się uśmiałem…. Powołany do czego??? Powołany przez kogo???
   (Odp.)Przecież wiadomo…..

   Odpowiedz
 6. uczeń

  Ja chodzę do szkoły w Krygu i wypraszam sobie pisanie i obrażanie mnie poprzez stwierdzenie pranie mózgu. I to nie jest ukrywanie się. Jak rodzic może mieć taki nick lub anonim to Chyba również mogę.

  Odpowiedz
 7. klex

  Nie wiem jak szkoła jest zarządzana, ale pani dyrektor uczyła kiedyś biologii w gimnazjum w Lipinkach. ktoś pamięta? :)

  Odpowiedz
 8. do uczeń

  Ty chyba do innej szkoły chodzisz, albo masz juz całkiem wyprany mózg. A jak taki mądry jesteś to dlaczego się nie podpiszesz tylko chowasz się za nickiem.

  Odpowiedz
 9. Anonim

  Zespół Szkół w Krygu jeżeli powstanie to tylko po to aby uratować Gimnazjum bo na tylu uczniów to juz powinno być zlikwidowane tak jak w Wójtowej,

  Odpowiedz
 10. www

  Mam siostrę nauczycielke daleko z tąd i ona mi mówiła ażeby nauczyciel zachował swoje stanowisko musi robić dodatkowe kierunki
  Jedyną przesłanką ażeby być nauczycielem jest kasa
  Uważa ona swoje zycie za przegrane ponieważ zmarnowała je na nauczaniu ale był to jedyne wyjście ażeby spokojnie pobierać płacę i nic nie robić
  Kryg przerost ambicji nad umiejętnościami
  Chyba zdecyduję się na zawiadomienie jeżeli zostanie gimnazium ;nalerzy przewidzieć skutki dla mnie po zawiadomieniu ze strony oświaty

  Odpowiedz
  • abc

   Chyba siostra miłosierdzia. Poproś ją o lekcje ortografii.

   Odpowiedz
 11. mieszkaniec

  Kryg musi walczyć, żeby zespół szkoł został utworzony przed wyborami, bo po wyborach nikt z nsmi się nie będzie liczył!!!!!!!!

  Odpowiedz
 12. uczeń

  Ps. Ta dyskusja nie jest jałowa. Ona dąży do porozumienia! Papież Jan Paweł II powiedział: NIGDY WIĘCEJ WOJNY.
  Tej małej i dużej! My właśnie toczymy taką małą wojnę! Mówimy stanowczo NIE! Nigdy nie zabierzecie nam nauczycieli, wychowawców i dyrekcji! Nie wiedziałem, że Pani Dyrektor występuje w 10 osobach na raz!

  Odpowiedz
 13. uczeń

  RODZICU. Ty dalej myślisz, że Twoje dziecko narzeka? Znam wszystkich uczniów. I żaden nie powiedział mi coś złego o Pani Dyrektor. Ja nie mówię tu o żadnym sukcesie. Mówię o SPOKOJNYM ŻYCIU! Proszę zacytować te lekcje. Może zobaczę co mnie w takim razie omija choć jestem prawie na każdej lekcji. Czy to normalne, aby walczyć o swoje w tak młodym wieku? Niewiem czy wiesz Rodzicu, ale jak zostanie wprowadzony Zespół Szkół to pracę stracą prawie wszyscy nauczyciele! Uświadomcie to sobie ludzie! Ja sam piszę te komentarze. Bez jakiegokolwiek udziału Pani Dyrektor. Rodzicu piszesz jak jakiś pracownik tej szkoły. Kim Ty jesteś? Ja chcę osiągnąć naszą wygraną. Wygraną uczniów. A poza tym mamy rekolekcje, więc nie mam nauki. Tylko Ora et labora! Proponuje spotkanie między uczniami i rodzicami w tejże kwestii!

  Odpowiedz
 14. rodzic

  Czas zakonczyc jałowa dyskusje i uprawiania propagandy radnych z Krygu prosze o utworzenie ZS a pana wójta o dokonczenie pomysłu a my rodzice bedziemy o tym pamietac przy urnach juz zreszta niedługo czas ucieka…

  Odpowiedz
 15. rodzic

  Drogi uczniu nie masz zielonego pojecia o tym co piszesz uprawiasz tylko propagande sukcesu dla pani hihi wiadomo kogo o jakich nauczycielach nowych piszesz?cos ci sie pojecia pomieszały czy nie wiesz o tym ze oszczednosci beda i to duze?nie bądz juz adwokatem p dyr gimnazjum bo tylko szkoda twojego czasu i energii,ktora marnujesz zamiast zamiast sie uczyc.Zreszta to nie ty narazie decydujesz a poematy lepiej pisz ku czci ludzi,ktorzy cos dla kraju zrobili.Oczywiscie ze moje dziecko chodzi do szkoły teraz o jakim ty stresie mowisz?uczniu,uczniu czy tobie te artykuły ktoś opracowuje hihi?Czy mam tu zacytowac jak wygladaja lekcje?chcesz tego?

  Odpowiedz
 16. uczeń

  www Twoje pojęcie o nauczycielach jest mylne, ponieważ nie ma tu żadnych „chłopów”. Są tutaj świetni pedagodzy, którzy tłumaczą wspaniale dany temat, a jeśli ktoś nie rozumie to nauczyciel powtórzy. Z tego co wiem nikt nie narzeka na złe warunki pracy. Ani nawet na pensję. Chociaż zawsze znajdą się dodatkowe środki dla profesorów.
  Klex. Niestety nikt tego nie wie i się tego nie dowiemy.

  Odpowiedz
 17. klex

  Pytanie z innej beczki. Nie rozumiem osób, które wstrzymały się od głosu. Ja odbieram to tak, że taka osoba nie chce sprzeciwiać się Wójtowi głosem przeciw likwidacji, a z drugiej strony nie chce narażać się opinii publicznej głosując za likwidacją. To jak umycie rąk w tej sprawie. Czyż tak właśnie nie jest? A jeśli nie, to niech ktoś mnie uświadomi…

  Odpowiedz
 18. www

  W krygu powinna być tylko szkoła podstawowa a nie żadne gimnazium ani zespół szkół ponieważ trzeba będzie rozważyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z niegospodarnością środków publicznych
  Jeżeli w krygu ma być gimnazium należało by się zastanowić nad stoważyszeniem lub wprowadzić dodatkowy podatek dla mieszkańców krygu celem zaspokojenia potrzeb finansowych nauczycieli z gimnazium
  W krygu należy przeprowadzić referendum i zadać pytanie mieszkańcom czy są za samoopodatkowaniem dla potrzeb finansowych wąskiej grupy pracowników oświaty
  Ja jako mieskaniec gminy uważam że wpływy z moich podatków powinne być wydatkowane w sposób rozsądny który przyspoży rozwój infrastruktury gminnej a nie na potrzeby zaspokojenia czyich ambicij ażegy w krygu było gimnazium
  Takie wioski powinno się piętnować i nie przeprowadzać żadnych inwestycij gminnych a powód podać fakt istnienia gimnazium i konieczność zatrudnienia pracowników oswiaty .Żadnego „chłopa ” nikt się nie pyta czy ma z czego utrzymać rodzinę tylko zwalnia się go natomiast znakomicie wykształceni pedagodzy bez najmniejszych trudów znajdą sobie dobrze płatną pracę a nie te mizerna wypłaty nauczycielskie i ciągłe „użeranie się z młodzierzą ”
  Według mojej oceny sprawa rozbija się o wynagrodzenia nauczycieli a nie żadne dobro dziecka
  KASA KASA KASA

  Odpowiedz
 19. uczeń

  Jeżeli będzie wprowadzony ZS to będzie gorzej, gdyż trzeba będzie wyłożyć więcej pieniędzy na nowych nauczycieli, a także narazicie swoje dzieci na stres! A czy RODZICU pytałeś się swojego dziecka co o tym uważa? Chyba tylko on chodzi teraz do szkoły?

  Odpowiedz
 20. rodzic

  ZESPÓŁ SZKÓŁ NICZEGO NIE ZMIENI. SYTUACJA SIĘ WCALE NIE POPRAWI

  Odpowiedz
 21. uczeń

  Drogi Rodzicu! Widzę, że rozmawiałeś z innymi matkami, ale nie ze swoim dzieckiem. Ja uważam, iż około 95% naszego gimnazjum jest przeciw zespołowi szkół. Chcę zadać jedno pytanie. Czemu ludzie uwzięliście się na Panią Dyrektor? Sądzicie, że to Ona uczy polskiego, matematyki, fizyki, chemii, historii, etc? Powiedzcie swoim dzieciom:
  Synu/Córko twój wychowawca i inni nauczyciele źle cię uczą. Zwołam więc innych rodziców i wyrzucimy ich!
  A dziecko uważa inaczej i tak oto powstaje wiele problemów. A jeżeli chcecie wzwyższać nagle innych to kiedyś nie popatrzycie w oczy poniżonych. Popatrzycie w oczy Innego. Chciałbym również ukazać coś takiego:
  Szkoła nie ma wysokich notowań od samego początku. A wiemy dokładnie Kto wcześniej rządził. Ja nie mówię w imieniu Pani Dyrektor. Mówię w imieniu wszystkich uczniów gimnazjum! Chcę być ich głosem tutaj RODZICU! Zapytajcie się swych dzieci czy chcą by ich nauczyciele wylądowali na bruku!
  Gal anonim. Czy wiesz ile osób jest we wsi Kryg? Jak tak to zapytaj nas o to czy prosimy o wykluczenie dyrekcji z konkursu!
  Wprowadzenie ZS spowoduje spadek notowań wójta i spadek uczniów w gimnazjum. Wiele osób nie będzie się chciało uczyć pod władzą innych nauczycieli w swoim gimnazjum.
  Z tego co czytałem na temat konkursu na dyrektora to może w nim brać udział każdy kto spełnia odpowiednie warunki i nie jest na emeryturze!
  Pytam się po co mieszacie ludziom w głowach? Czy to jest potrzebne? Wiecie ile my robimy dla szkoły dzięki Pani Dyrektor? BÓG! HONOR! OJCZYZNA!

  Odpowiedz
  • uczeń

   Proszę o odpowiedź.

   Odpowiedz
 22. krygowiak

  Zespół Szkół będzie, a co do dyrektora to są tylko wasze marzenia. Przecież wiadomo, że ma być pani Cygan, chociaż jak będą chcieć wygrac wybory to się zastanowią.

  Odpowiedz
 23. gal anonim

  Społeczenstwo krygowskie jest za zespolem szkoł, ale prosi o konkurs na dyrektora wykluczając obydwie panie dyrektor.

  Odpowiedz
 24. rodzic

  Czytajac wpis ucznia gimnazjum to tak jakbym czytal p dyr szanowno Rado Gminy jak najszybciej trzeba utworzyc Zespol Szkół nieporozumieniem bylo powolanie pani dyr na to stanowisko.Rozmawiając z innymi matkami jestesmy zdruzgotane kierowaniem placówki przez p.dyr wyniki nauczania stale sie obnizaja.Nie będe tu pisac o innych zjawiskach bo to nie to forum, prosze jeszcze raz o powolanie zespolu szkol wasza decyzja w waszych rekach

  Odpowiedz
 25. uczeń

  Witam! Jako jeden z uczniów z Krygu chciałbym wyrazić JASNO, że gmina przysporzy sobie tylko kłopotów. Wiem jaka była nasza reakcja na informacje o likwidacji lub utworzeniu ZS. Wiele osób płakało i się martwiło co z nami będzie! A propo naszych wyników: każda zła ocena jest przez nasze lenistwo, które zostaje zawsze przegonione przez Panią dyrektor, nauczycieli z gimnazjum. To jak jesteśmy traktowani przez osoby z gminy to poprostu… My też jesteśmy ludźmi! Mamy prawo do nauki w naszej wsi, w naszym gimnazjum! Nikt nam go nie odbierze, ani nauczycieli, ani dyrekcji! Dzięki naszej Pani dyrektor nasze stopnie poprawiają się. Tak samo dzięki wszystkim nauczycielom! Zwracam się z apelem. Niech gimnazjum w Krygu zostanie na jak najdłużej! To może my uczniowie będziemy kiedyś wielkimi tego świata dzięki ludziom z gimnazjum! BÓG! HONOR! OJCZYZNA!

  Odpowiedz
  • jarząbek

   łubudubu łubudubu

   Odpowiedz
 26. Anonim

  Ciągle narzekacie ale w Krygu nic się nie zmieni jeżeli nie zmienicie pani sołtys. Goleniowa walczyła o Kryg i nie pozwoliła nic zlikwidować bo była sołtysem który walczył o swoją miejscowość. Natomiast za kadencji obecnej pani sołtys likwiduje się wszystko po kolei bo ona jest po stronie wójta. Nawet ludzie się śmieją że skłóciła kobiety wiejskie.

  Odpowiedz
 27. wuwuzele

  Pan wójt obiecał, że zrobi zespol szkoł i słowa dotrzyma bo przeciez chce wygrac wybory.

  Odpowiedz
 28. tracker

  Z tego co mi wiadomo najwieksze szanse na dyrektora zespolu szkoł w krygu ma pani cygan ze względu na prywatne uklady z wojtem gminy.

  Odpowiedz
 29. rodzic

  Zgadzam się z www. W takich gminach jak nasza tworzy się 1 duże gimanzjum + dowóz dla młodzieży jak najbliżej domu. W Krygu – podstawowa + miejsce dla 5, 6 latków, bo tego miejsca jest za mało, zarówno w szkole jak i w naszym przedszkolu. Może część dzieci pójdzie do Gorlic, a może nie,bo kto się będzie nimi przejmował w Gorlicach? Kto będzie nas rodziców tam dostrzegał? Doświadczenia ze szkół średnich uczą…

  Odpowiedz
 30. www

  Strach pisać bo nagle dziecko może „źle się uczyć „i nie przejść do następnej klasy

  solidarnośc zawodowa nauczycieli jest wielka i należy się z nią liczyć

  Odpowiedz
 31. xxx

  zespół szkół to najlepszy pomysł

  Odpowiedz
 32. rodzic

  Po co likwidować , przecież jest szkoła na miejscu. Nikt z nas nie pośle dzieci do Lipinek ,lepiej jechać w kierunku miasta . Wystarczy zmienić dyrektorkę ,a od razu bedzie lepiej i wyniki się poprawią .

  Odpowiedz
 33. www

  Zlikwidować gimnazium w krygu
  Każdy z mieszkańców krygu tego chce ale boi się to głośno powiedzieć przed konsekwencjami swojej wypowiedzi
  Młodzierz przenieśc do lipinek
  Tak podpowiada rozsądek

  Odpowiedz
 34. Anonim

  To co się zaoszczędzi na likwidacji szkoły w Wójtowej to wydane zostanie na utrzymanie Gimnazjum w Krygu. Żadnej oszczędności nie ma.

  Odpowiedz
 35. Zupka pomidorowa nr. 1

  co to zespół szkół?

  Odpowiedz
 36. aga

  NARESZCIE!!!

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze komentarze

Nadchodzące wydarzenia:

 • wt
  21
  Sty
  2020
  nie
  26
  Sty
  2020

  Zimowisko KSM

  Ośrodek Rekolekcyjny w Lipinkach

  Zapisy na: www.ksm.rzeszow.pl

 • wt
  25
  Lut
  2020

  Wizytacja biskupa w parafii Kryg

  Parafia Kryg

  Parafię wizytował będzie Ks. Bp Edward Białogłowski

 • nie
  08
  Mar
  2020

  Wizytacja biskupa w parafii Lipinki

  Parafia w Lipinkach

  Parafię wizytował będzie Ks. Bp Edward Białogłowski

 • nie
  19
  Kwi
  2020

  Wizytacja biskupa w parafii Wójtowa

  Parafia w Wójtowej

  Parafię wizytował będzie Ks. Bp Edward Białogłowski

 • wt
  28
  Kwi
  2020

  Wizytacja biskupa w parafii Pagorzyna

  Parafia w Pagorzynie

  Parafię wizytował będzie Ks. Bp Jan Wątroba

ANKIETA

Jak oceniasz nową odsłonę Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek?

Zanieczyszczenie powietrza (SMOG)

Archiwum

FACEBOOK