Wybierz Strona

Turniej Szachowy o Puchar Prezesa ULKS Lipinki

Za nami pierwszy w historii Lipinek turniej szachów klasycznych. Przez dwa dni (28–29 października 2017 r.) w hali sportowej szkoły w Lipinkach czterdziestu szachistów z Lipinek, Gorlic, Jasła, Warzyc, Czeluśnicy, Krosna oraz Dobczyc rywalizowało o Puchar Prezesa ULKS Lipinki.

Turniej odbywał się w dwóch grupach wiekowych: w jednej rywalizowały dzieci do lat dziesięciu, w drugiej zaś starsze dzieci i dorośli. W grupie młodszej zwyciężył reprezentujący GKSZ Kornuty Gorlice Olaf Witusik. Świetnie zaprezentował się reprezentujący Szkołę Podstawową w Lipinkach, Kacper Świerzowski, który tak jak zwycięzca zaliczył sześć zwycięstw i jedną porażkę, zajmując drugie miejsce w klasyfikacji generalnej i jednocześnie zostając najlepszym szachistą gminy Lipinki w grupie młodszej. Miejsce na podium uzupełnił Marcin Penar, również reprezentujący GKSZ Kornuty Gorlice. Czwarte miejsce zajęła najlepsza z dziewczyn, także reprezentantka GKSZ Kornuty Gorlice Łucja Halibożek, a miejsce w pierwszej piątce zamknął Ksawery Forc, reprezentujący MDK Jasło.

Podczas turnieju można było zdobyć oficjalną krajową okręgową kategorię szachową. Najlepiej pod tym względem wśród dzieci z gminy Lipinki zaprezentował się Kacper Świerzowski, który uzyskał ranking 1588 punktów i podwyższył tym samym swoją kategorię szachową z czwartej na trzecią. Natomiast swoje pierwsze kategorie szachowe uzyskali: Arkadiusz Patrzyk, Szymon Wojtaszek oraz Bartosz Budziak, reprezentujący szkołę w Lipinkach oraz Dominik Grzyb i Tomasz Jabłoński, reprezentujący Szkołę Podstawową w Wójtowej. Wszyscy oni uzyskali ranking gwarantujący im piątą okręgową kategorię szachową.

Wśród seniorów, po raz kolejny już w Lipinkach, zwyciężył reprezentujący Warzyce Adam Gościński (6 punktów), wyprzedzając na podium dwóch reprezentantów GKSZ Kornuty Gorlice – drugiego Leonarda Marciniaka (5,5 punktów) oraz trzeciego Arkadiusza Bieszczada (5 punktów). Również w grupie seniorów przyzwoicie zaprezentowali się reprezentanci Lipinek, którzy we trzech uzyskali lokaty w pierwszej dziesiątce. Ósme miejsce zajął Krzysztof Kusiak, gromadząc trzy i pół punktu i otrzymując zarazem puchar dla najlepszego gracza gminy Lipinki wśród seniorów. Pozycję niżej, na dziewiątym miejscu, gromadząc trzy punkty, znalazł się Jacek Tyrtania, który jednocześnie uzyskał ranking, gwarantujący mu uzyskanie czwartej okręgowej kategorii szachowej, zaś pierwszą dziesiątkę zamknął Tomasz Świerzowski, także zdobywając trzy punkty.

W grupie starszej wyszczególniono jeszcze najlepszych graczy do lat 12. Tutaj całe podium przypadło reprezentantkom GKSZ Kornuty Gorlice. Zwyciężyła Katarzyna Szura (3 punkty), przed Julią Bartoszek (również 3 punkty) oraz Wiktorią Wszołek (2,5 punktu). Również 2,5 punktu zdobył czwarty Patryk Oleszkowicz, zostając jednocześnie najlepszym szachistą gminy Lipinki do lat 12.

Wszystkim szachistom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.