Rada Gminy Lipinki zainaugurowała nową kadencję

| 22 listopada 2018 | 2 komentarze | Odsłon: 1 276

W czwartek 22 listopada odbyła się I sesja nowej Rady Gminy Lipinki, podczas której radni i wójt złożyli ślubowania, dokonano wyborów przewodniczącego i wiceprzewodniczących Rady Gminy Lipinki, uchwalono skład stałych komisji gminnych oraz ustalono wysokość zarobków wójta. Dzięki zmianom w przepisach mogliśmy obrady śledzić na żywo, korzystając z transmisji na gminnej stronie internetowej.

Obrady do wyboru przewodniczącego poprowadził najstarszy z radnych Jan Skałba z Pagorzyny („Nasza Gmina w Lipinkach”). Radni wysłuchali Przewodniczącego Gminnej Komisji Wyborczej w Lipinkach Bogusława Krupy, który następnie wręczył zainteresowanym zaświadczenia o wyborze na stanowisko radnego oraz zaświadczenie o wyborze na Wójta Gminy Lipinki. Najważniejszym punktem tej części sesji było złożenie ślubowania przez nowo wybranych radnych, ślubował również Wójt Gminy Lipinki Czesław Rakoczy.

Radni zadecydowali o wyborze Przewodniczącego Rady Gminy Lipinki, którym zgodnie z przewidywaniami został Bogdan Czeluśniak z Wójtowej („Nasza Gmina w Lipinkach”). Będzie to dla niego już szósta kadencja na tym stanowisku. Nie zgłoszono żadnego kontrkandydata, a Bogdan Czeluśniak otrzymał 14 głosów poparcia przy jednym głosie sprzeciwu.

Równie przewidywalnie potoczyły się wybory wiceprzewodniczących Rady Gminy Lipinki. Na stanowisko to ponownie wybrany został Tadeusz Jurusik z Lipinek („Nasza Gmina w Lipinkach”), który otrzymał 15 głosów poparcia. Funkcję wiceprzewodniczącego pełnił będzie również Józef Walczyk z Krygu („Nasza Gmina w Lipinkach”). Będzie to dla niego pierwsza kadencja na tym stanowisku. Za radnym Walczykiem głosowało 14 radnych, a jeden był przeciwny.

Podczas swej pierwszej sesji radni ustalili również skład stałych komisji rady Gminy Lipinki. W przypadku Komisji Skarg i Wniosków, Komisji Sportu, Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego oraz Komisji Promocji i Rozwoju nie było problemów, ponieważ zgłosiło się do nich tylu radnych, ilu członków statutowo powinny te komisje liczyć. W pozostałych liczba chętnych była większa, musiano więc przeprowadzić głosowania imienne.

Po przeprowadzeniu całej serii głosowań radni zadecydowali, że w składzie Komisji Rewizyjnej nie znajdzie się Piotr Migacz z Krygu (KW „Prawo i Sprawiedliwość”), nie wszedł on również do Komisji Budżetu i Finansów. W Komisji Oświaty, Kultury i Opieki Społecznej nie będzie pracować Lidia Tylawska z Rozdziela (KW „Prawo i Sprawiedliwość”), która nie zmieściła się również w składzie Komisji Rolnictwa, Leśnictwa, Ochrony Środowiska i Infrastruktury.

Jedynym przewodniczącym gminnych komisji wybranym dzisiaj głosami wszystkich radnych, zgodnie ze Statutem była to Komisja Skarg i Wniosków, został Kazimierz Więcek z Bednarskiego („Nasza Gmina w Lipinkach”), otrzymując 14 głosów poparcia. Sam zainteresowany wstrzymał się od głosu. Pozostali szefowie komisji wybrani zostaną na pierwszych posiedzeniach tychże komisji.

Radni głosowali również nad ustaleniem wynagrodzenia dla Wójta Gminy Lipinki. Propozycja utrzymania wynagrodzenia z sierpnia 2018 roku, kiedy to na mocy zmiany przepisów prawa obniżono je do sumy 10 180 złotych, zyskała poparcie 13 radnych. Od głosu wstrzymali się Piotr Migacz i Lidia Tylawska.

Tagi: , ,

Kategoria: Wydarzenia

Komentarze (2)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. www pisze:

    Jest demokracja podobna jaką pis nam Polakom zafundował w państwie każda „pruba rozdawnictwa kasy ” kiedyś się kończy tak jak komunizm „kaczyzm ”
    Żeby dać nierobom trzeba komuś ukraść czysty komunizm

  2. X: pisze:

    Patrzę i oczom nie wierzę. Pani LidiaTylawska i Pan Piotr Migacz reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość nie zmieścili się w składzie komisji. Czyżby to byli obcy? Nie jestem zwolennikiem PIS, ale jakieś poszanowanie mniejszości powinno być, nawet przez grzeczność. Wszystkiego nie można wytłumaczyć wyborami i demokracją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest