Wybierz Strona

Bezrobocie 2019: Ilu mieszkańców gminy Lipinki nie może znaleźć pracy?

Bezrobocie 2019: Ilu mieszkańców gminy Lipinki nie może znaleźć pracy?

Zewsząd słyszy się, że w całej Polsce dramatycznie brakuje ludzi do pracy. Bezrobocie osiągnęło najniższy poziom od lat. Czy ten trend widoczny jest również w gminie Lipinki?

Według danych Urzędu Statystycznego w gminie Lipinki na koniec czerwca 2019 roku było 143 zarejestrowanych bezrobotnych. Spośród nich ponad połowa (73 osoby) to długotrwale bezrobotni. Grupę tę stanowią ludzie zarejestrowani w urzędzie pracy przez okres powyżej 12 miesięcy w ciągu ostatnich 2 lat. W całej naszej gminie bez pracy w połowie tego roku pozostawało tylko 43 mężczyzn.

Tak niskiego poziomu bezrobocia w gminie Lipinki nie było od wielu lat. W porównaniu z fatalnym rokiem 2013, kiedy bez pracy pozostawało 500 mieszkańców naszej gminy, liczba zarejestrowanych w urzędzie pracy spadła ponad trzykrotnie. Oznacza to, że w grupie osób w wieku produkcyjnym, tylko 3,7% miało oficjalny status bezrobotnego. Można jednak przypuszczać, że spora część z nich miała jednak zajęcia, część zaś wcale do pracy się nie garnie.

Oto jak w latach 2011-2019 przedstawiała się liczba osób bezrobotnych mieszkających w gminie Lipinki:

  • 2011 – 406 bezrobotnych
  • 2012 – 454 bezrobotnych
  • 2013 – 500 bezrobotnych
  • 2014 – 412 bezrobotnych
  • 2015 – 372 bezrobotnych
  • 2016 – 227 bezrobotnych
  • 2017 – 173 bezrobotnych
  • 2018 – 154 bezrobotnych
  • 2019 – 143 bezrobotnych (dane z czerwca)

Skutki bezrobocia w Polsce można podzielić na ekonomiczne i społeczne. Wśród następstw ekonomicznych wymienia się najczęściej spowolnienie rozwoju gospodarczego oraz pogorszenie sytuacji materialnej osób bezrobotnych i ich rodzin. Społeczne skutki bezrobocia w Polsce to np. częstsze występowanie uzależnień, wzrost przestępczości i liczby rozwodów Warto o tym nie zapominać.

O autorze

Piotr Popielarz

Wydawcą, właścicielem i redaktorem naczelnym Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek jestem ja, czyli Piotr Popielarz. Pierwszą wersję portalu umieściłem na serwerze 17 listopada 2002 roku. Od tamtej chwili wiele się zmieniło, ale NIS Lipinek nadal trwa i żyje własnym życiem. Poniżej znajdziecie informacje o ludziach, którzy pomagają mi w tworzeniu serwisu. Mam nadzieję, że niebawem powstanie Redakcja z prawdziwego zdarzenia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze komentarze

Nadchodzące wydarzenia:

no event

Zanieczyszczenie powietrza (SMOG)

ANKIETA

Jak oceniasz nową odsłonę Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek?

Archiwum

FACEBOOK