Wybierz Strona

Czy Gmina Lipinki sprzyja edukacji?

Czy Gmina Lipinki sprzyja edukacji?

Najnowszy ranking Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” bada, jak samorządy lokalne dbają o edukację. Jak w tym zestawieniu wypada nasza gmina i inne samorządy powiatu gorlickiego?

„Miejsca sprzyjające edukacji” to ranking, który wskazuje samorządy, gdzie edukacja jest na najwyższym poziomie i gdzie samorząd lokalny dokłada wszelkich starań, żeby uczniowie od najmłodszych lat mogli korzystać z najwyższej jakości kształcenia. Celem rankingu jest nie tylko wskazanie samorządów dbających o najwyższą jakość edukacji,  ale też rozpoczęcie dyskusji nad tym, co przyczynia się do wysokiej jakości nauczania.

W końcowym zestawieniu rankingu „Wspólnoty” gmina Lipinki zajmuje 1051 miejsce w Polsce (na 2473 sklasyfikowane jednostki samorządowe). To wynik co najmniej przyzwoity, który sytuuje nas w górnej części tabeli. Podobnie nasza gmina wypada na tle pozostałych samorządów powiatu gorlickiego. Wyprzedzają nas jedynie miasto Gorlice (84) oraz gminy: Gorlice (253), Biecz (323) i Łużna (896). Za nami znajdują się gminy: Moszczenica (1069), Sękowa (1104), Bobowa (1546), Ropa (1795) oraz Uście Gorlickie (1830).

Pozycja w rankingu jest pochodną oceny każdego samorządu w trzech kategoriach:

DOBRY START – ocenia dostępność edukacji przedszkolnej oraz wyniki uczniów na egzaminach zewnętrznych kończących szkołę podstawową oraz gimnazjum. Czołowe miejsca zajmą tu gminy, w których prawie wszystkie dzieci mogą korzystać z przedszkoli a wyniki egzaminów zewnętrznych są wyższe niż w samorządach działających w podobnym kontekście społecznym i gospodarczym.

NIERÓWNOŚCI – porównują samorządy pod względem tego jak zróżnicowane są wyniki egzaminów zewnętrznych. Najwyższe lokaty zajmują tu gminy, w których uczniowie mają zbliżone do siebie wyniki z egzaminu kończącego szkołę podstawową i gimnazjum. Inaczej mówiąc, są to gminy, gdzie między najlepszymi a najsłabszymi uczniami różnice są mniejsze niż gdzie indziej.

POSTĘP – odzwierciedla przyrost wiedzy i umiejętności uczniów między ukończeniem szkoły podstawowej a końcem nauki w gimnazjum. Jest to odpowiednik edukacyjnej wartości dodanej oszacowany dla gmin w oparciu o wyniki sprawdzianu szóstoklasistów oraz wyniki egzaminu gimnazjalnego. Wskaźnik ten pokazuje jakość nauczania nauczycieli gimnazjów, a wielu z nich naucza obecnie w szkołach podstawowych.

O autorze

Piotr Popielarz

Wydawcą, właścicielem i redaktorem naczelnym Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek jestem ja, czyli Piotr Popielarz. Pierwszą wersję portalu umieściłem na serwerze 17 listopada 2002 roku. Od tamtej chwili wiele się zmieniło, ale NIS Lipinek nadal trwa i żyje własnym życiem. Poniżej znajdziecie informacje o ludziach, którzy pomagają mi w tworzeniu serwisu. Mam nadzieję, że niebawem powstanie Redakcja z prawdziwego zdarzenia.

1 komentarz

  1. Dagmara

    Jeśli by zlikwidować szkołę w Pagorzynie, która jest żartem, to byłoby lepiej.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze komentarze

Nadchodzące wydarzenia:

no event

Zanieczyszczenie powietrza (SMOG)

ANKIETA

Jak oceniasz nową odsłonę Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek?

Archiwum

FACEBOOK