Wybierz Strona

W gminie Lipinki rodzi się coraz więcej dzieci! Tak dobrze nie było od ośmiu lat!

W gminie Lipinki rodzi się coraz więcej dzieci! Tak dobrze nie było od ośmiu lat!

Według danych statystycznych za 2019 rok w gminie Lipinki zanotowano najwyższy wskaźnik urodzeń od ośmiu lat. W ubiegłym roku na świat przyszło 80 nowych mieszkańców naszej gminy! Trzeci rok notujemy dodatni (choć nadal niewielki) przyrost naturalny.

Wskaźnik urodzeń żywych na 1000 mieszkańców gminy Lipinki wyniósł w 2019 roku 11,77. To bardzo dobry rezultat. W ciągu ostatnich dwóch dekad lepiej było tylko w roku 2011, kiedy zanotowaliśmy wynik 11,88 urodzeń na 1000 mieszkańców. Najgorszy był rok 2012, kiedy wskaźnik ten wyniósł ledwie 8,07, a przyrost naturalny w gminie Lipinki zanurkował do -4,55.

W tym roku, podobnie jak w ostatnich trzech latach notujemy dodatni wynik przyrostu naturalnego. Niestety, to tylko 0,88. Jest to związane z nadal wysoką liczbą zgonów. W 2019 roku zmarły w naszej gminie aż 74 osoby, czyli 10,89 na 1000 mieszkańców. Wypada tylko mieć nadzieję, że w roku 2020 zgonów w gminie Lipinki będzie mniej, a zatem i przyrost naturalny wzrośnie.

Cieszy fakt, że mamy wyższy przyrost naturalny niż średnia powiatu gorlickiego (0,72). W gminie Lipinki umiera jednak statystycznie więcej osób niż w całym powiecie gorlickim, gdzie wskaźnik zgonów na 1000 mieszkańców wyniósł w 2019 roku 9,51.

O autorze

Piotr Popielarz

Wydawcą, właścicielem i redaktorem naczelnym Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek jestem ja, czyli Piotr Popielarz. Pierwszą wersję portalu umieściłem na serwerze 17 listopada 2002 roku. Od tamtej chwili wiele się zmieniło, ale NIS Lipinek nadal trwa i żyje własnym życiem. Poniżej znajdziecie informacje o ludziach, którzy pomagają mi w tworzeniu serwisu. Mam nadzieję, że niebawem powstanie Redakcja z prawdziwego zdarzenia.

1 komentarz

 1. ciekawy

  A jakie mamy bezrobocie w Gminie Lipinki ?

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze komentarze

Nadchodzące wydarzenia:

 • śr
  28
  Paź
  2020

  XX sesja Rady Gminy Lipinki

  10:00Dom Wiejski w Lipinkach

  Porządek obrad TUTAJ

 • nie
  01
  Lis
  2020

  IX Kwesta Listopadowa (ODWOŁANA!!!)

  8:00 - 16:00Komunalny i parafialny cmentarz w Lipinkach

  Prowadzimy zbiórkę publiczną "Kwesta Listopadowa na rzecz remontu Kaplicy Straszewskich w Lipinkach" nr 2015/3996/OR.

  Zebrana kwota: 46 192,05 zł

 • wt
  10
  Lis
  2020

  Dyskusja publiczna nad projektem STUDIUM ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO

  12:00Remiza OSP w Lipinkach

  Wyłożenie STUDIUM od 21 października do 10 listopada 2020 r. w siedzibie UG w Lipinkach.
  WIĘCEJ INFORMACJI!

Zanieczyszczenie powietrza (SMOG)

ANKIETA

Jak oceniasz nową odsłonę Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek?

Archiwum

FACEBOOK