Wybierz Strona

Pandemia i Święto Niepodległości w gminie Lipinki

Pandemia i Święto Niepodległości w gminie Lipinki

Tegoroczne Święto Niepodległości minie w naszej gminie bez wyraźniejszych akcentów. To przede wszystkim wina trudnej sytuacji w Polsce, czyli srożącej się coraz bardziej pandemii.

Oficjalnych uroczystości gminnych upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości nie będzie. Nie było ich zresztą i wcześniej. Niepodległościowe świętowanie odbywało się zazwyczaj w gminnych szkołach oraz podczas specjalnych mszy za Ojczyznę w parafiach. Najciekawszą inicjatywą była msza odprawiana przy kapliczce św. Marcina w Lipinkach, w miejscu, gdzie przed wiekami znajdowała się pierwsza świątynia Ziemi Lipińskiej. W tym roku nie odbędzie się.

Pandemia zmiotła nawet te nieliczne akcenty niepodległościowe.W jaki sposób zatem możemy uczcić 102. rocznicę odzyskania niepodległości? Proboszczowie naszych parafii zapowiadają na ten dzień modlitwy w intencji ojczyzny na odbywających się w tym dniu mszach świętych. W Lipinkach wspólna modlitwa za Ojczyznę odbędzie się podczas cotygodniowej Nowenny. W przestrzeni publicznej pojawiają się również prośby o dekorowanie domów flagami narodowymi.

Biało-czerwona w gminie Lipinki

Akcentem niepodległościowym jest również kończące się 11 listopada głosowanie na rządowy projekt postawienia w każdej gminie masztu z biało-czerwoną flagą. Przypomnijmy, że mobilizacja mieszkańców naszej gminy poskutkowała ostatecznie oddaniem na projekt 119 głosów. To oznacza, że taki maszt stanie również w Lipinkach. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę inicjatywę, nie wstydząc się szacunku dla narodowych barw.

Chryzantemy na grobach

Także jutro członkowie i sympatycy Towarzystwa Jastrzębiec udekorują chryzantemami groby na starym cmentarzu. Znajdą się wśród nich grób powstańca styczniowego Ludwika Miętty-Mikołajewicza, ks. Jana Patrzyka, hr. Jadwigi Straszewskiej, uczestników wojen niepodległościowych, nieznanych żołnierzy oraz wiele innych. Chryzantemy zostały pozyskane w ramach współpracy z ARiMR w Gorlicach oraz programu wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców w związku z niedawnym zamknięciem cmentarzy.

Wirtualny Bieg Niepodległości

Przywiązanie do Ojczyzny podkreślą również lipińscy biegacze, którzy planują włączenie się w inicjatywę Wirtualnego Biegu Niepodległości. W środę 11 listopada wybiegną spod krzyża upamiętniającego Koronację Figury MB Lipińskiej obok zabytkowego kościoła. Pobiegną tzw. „trasą jubileuszową” z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa na Cieklinkę (16,6km). Start planowany jest na godz. 10.00.

Można też tak uczcić Niepodległość

Ze swej strony zachęcamy do spaceru na nasze cmentarze i miejsca pamięci. Można tam zapalić znicze tym, którzy polegli za Ojczyznę lub choćby uczciwie pracowali dla niej. Nie zapominajmy, że na terenie naszej gminy znajdują się aż cztery cmentarze z I wojny światowej (Wójtowa, Pagorzyna, Bednarka i Rozdziele). W święto Niepodległości nie zapominajmy również o spoczywających tam żołnierzach, niezależnie od tego, po której stronie walczyli. Bez Bitwy pod Gorlicami też nie byłoby Niepodległej.

I w końcu Narodowe Święto Niepodległości możemy uczcić, nie wychodząc z domu. W południe 11 listopada na antenach najważniejszych polskich stacji radiowych i telewizyjnych zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego. Można przyłączyć się do akcji „Niepodległa do hymnu” i zaśpiewać w domu, na balkonie czy na podwórku.

Polecamy również lekturę kazania ks. Jana Patrzyka: Majątek i koryto czy wolność? Kazanie na Święto Niepodległości w dniu 11-go Listopada

O autorze

Piotr Popielarz

Wydawcą, właścicielem i redaktorem naczelnym Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek jestem ja, czyli Piotr Popielarz. Pierwszą wersję portalu umieściłem na serwerze 17 listopada 2002 roku. Od tamtej chwili wiele się zmieniło, ale NIS Lipinek nadal trwa i żyje własnym życiem. Poniżej znajdziecie informacje o ludziach, którzy pomagają mi w tworzeniu serwisu. Mam nadzieję, że niebawem powstanie Redakcja z prawdziwego zdarzenia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

FACEBOOK

Najnowsze komentarze

Nadchodzące wydarzenia:

 • sob
  05
  Gru
  2020

  10-lecie Klubu Honorowych Dawców Krwi w Lipinkach

  Relacja z wydarzenia TUTAJ

 • sob
  05
  Gru
  2020

  Mikołajkowe Bieganie na Cieklinkę

  10:00Parking obok Starego Kościoła w Lipinkach

  16 km ciekawa trasa, kilka podbiegów, miła atmosfera - zaprasza ULKS Lipinki :)

 • sob
  05
  Gru
  2020

  Uroczysty odbiór i poświęcenie samochodu pożarniczego OSP Wójtowa

  11:00Kościól Parafialny w Wójtowej

  Po mszy św. poświęcenie auta i uroczysty apel

 • nie
  06
  Gru
  2020

  Mikołajkowa Akcja Zbiórki Krwi

  9:00 - 13:00Szpital - Stacja Krwiodawstwa w Gorlicach

  Organizatorzy: HDK Kwiatonowice i HDK Czerwona Krwinka Libusza. Więcej informacji TUTAJ!

 • pon
  07
  Gru
  2020

  Zbiórka odpadów segregowanych

  6:00 - 6:30Gmina Lipinki

  Worki ze śmieciami wystawiamy w ustalonych miejscach!

 • nie
  21
  Lut
  2021

  XIII Walne Zgromadzenie Członków Towarzystwa "Jastrzębiec"

  18:00Ośrodek Rekolekcyjny w Lipinkach

  Termin planowany - pandemia decyduje!

Zanieczyszczenie powietrza (SMOG)

Archiwum