Encyklopedia Ziemi Lipińskiej I – L

HasłoTreść
JastrzębiecPolski herb szlachecki używany między innymi przez rodzinę Byszewskich, ostatnich właścicieli Lipinek; podkowa złota barkiem w dół, między jej ramionami krzyż złoty w polu błękitnym, nad hełmem w koronie jastrząb ze złotemi dzwonkami u nóg, w prawej trzymający wzniesioną podkowę z krzyżem; herb znajduje się na frontonie lipińskiego dworu, jedna z jego wersji stanowiła logo NIS Lipinek.
Juszczak WłodzimierzUr. w 1957 roku w Legnicy, od 1999 roku biskup Eparchii Wrocławsko - Gdańskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego; syn Bazylego Juszczaka wysiedlonego wraz z rodzicami w czasie akcji "Wisła" z Bednarki.
KiwonZwany także kiwakiem; urządzenie drewniane (dawniej) lub stalowe mocowane nad odwiertem naftowym pośredniczące w napędzaniu pompy wgłębnej; nieodłączny element lipińskiego krajobrazu.
Klimasz Roman (1954-2005)Działacz społeczny, strażak i długoletni sekretarz Zarządu OSP w Bednarce; członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Zjednoczenie Łemków w Gorlicach; służył miejscowej społeczności poradami prawnymi, pomagał pisać pisma urzędowe.
Knapik Jan (1951-2012)Urodzony w 1951 r. w Lipinkach; inżynier mechanik i pracownik dozoru technicznego - Fabryka Maszyn "Glinik" w Gorlicach (1970-2001); autor i współautor kilkunastu projektów racjonalizatorskich i patentów, technologia nakładu powłok brązowych (1986); poseł na Sejm RP z ramienia SLD (2001-2005).
Księży LasLas mieszany z przewagą jodły parafii Lipinki znajdujący się w widłach dróg na Bednarskie i Pagorzynę.
LipiniacyZespół ludowy o charakterze obrzędowo-śpiewaczym działający w Lipinkach od 1987 roku; założony i prowadzony przez p. Barbarę Brach; repertuar: pieśni ludowe, pieśni religijne,gawędy oraz widowiska obrzędowe (Droby, Z kolędą, Ocepiny, Kiszenie kapusty, Andrzejki, Wigilia); liczne sukcesy - m. in. za widowisko kolędnicze Droby I miejsce w kraju i nagroda Ministra Kultury na przeglądzie w Tarnogrodzie k/Lublina (1999)
Łysa GóraWzgórze o wysokości 448 m n.p.m. położone na wschód od Wójtowej; w czasie Bitwy pod Gorlicami (1915 r.) przebiegała tutaj trzecia linia umocnień rosyjskich; w okolicach wierzchołka dwa cmentarze z I wojny światowej (nr 102 i nr 103).

Pin It on Pinterest