Ks. Jan Patrzyk /1898-1967/
Ksiądz Jan Patrzyk rodził się w 1898 r. w Lipinkach k. Gorlic.
Wyświęcony na kapłana w 1923 r. w Przemyślu, wikariusz kolejno w Łączkach Jagiellońskich, Raniżowie, Lubeni, administrator w Straszydłu (1929-1931), wikariusz w Trześni i Racławicach, proboszcz w Medenicach w latach 1934-1939. Zmarł w Częstochowie, 19 października 1967 r. Pogrzeb odbył się w Lipinkach.
W 1939 roku z wielkim żalem i bólem opuścił swoją parafię w obawie przed nadchodzącymi z głębi Rosji wojskami komunistów i udał się do rodzinnej wsi. Tutaj przetrwał wojnę, pomagając i udzielając schronienia uchodźcom. Wyratował szereg osób z więzienia a także od wywózki na przymusowe roboty do Niemiec. Ocalił także życie ok. 30-tu młodym mieszkańcom Lipinek zrzeszonym w komunistycznej organizacji. Z narażeniem życia udzielił schronienia Żydówce, za co już po swojej śmierci został odznaczony medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”.
Od czasów wojny do końca swego życia poświęcił się pracy misyjnej i rekolekcyjnej na terenie całej Polski. Brał czynny udział w odbudowie wielu kościołów, głosił kazania i homilie, które wryły się w pamięć potomnych. Był człowiekiem niezwykle prostolinijnym, bezkompromisowym w przypadku, gdy widział jakieś zagrożenie dla kogokolwiek, człowiekiem niezwykle skromnym.
Po powstaniu w Lipinkach Gimnazjum rozpoczęto starania o nadanie nowej szkole imienia ks. Jana Patrzyka. 4 października 1999 na posiedzeniu Rady Pedagogicznej Gimnazjum przedstawiono sylwetkę ks. Patrzyka oraz zatwierdzono jego kandydaturę na patrona szkoły. Gościem posiedzenia był wójt Czesław Rakoczy. Do Urzędu Gminy wpłynął oficjalny wniosek wystosowany przez rodziców, uczniów i nauczycieli o nadanie szkole imienia ks. Jana Patrzyka. Uchwałę w tej sprawie, po pozytywnym zaopiniowaniu kandydatury przez Małopolskie Kuratorium Oświaty, Rada Gminy Lipinki podjęła 12 października 1999 roku.
22 października 1999 r. odbyła się oficjalna uroczystość nadania szkole imienia ks. Jana Patrzyka, w której uczestniczyli: władze gminy, przedstawiciele władz powiatu, Małopolskiego Kuratorium Oświaty, dyrektorzy szkół z terenu gminy, sołtysi okolicznych wiosek, rodzina patrona ks. Jana Patrzyka, księża okolicznych parafii z ks. proboszczem z Lipinek oraz Jego Eminencja Ks. Biskup Kazimierz Górny z Rzeszowa. W trakcie uroczystości odbyło się poświęcenie budynku gimnazjum, odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej patronowi i ogłoszenie uchwały o nadaniu gimnazjum imienia.
oprac. Piotr Popielarz
Najnowsze komentarze