Wybierz Strona

30 lat w biegu…

30 lat w biegu…

Kończy się nam kolejny rok… Ze sportowej perspektywy dominowały w nim dwie duże imprezy: Euro 2012, udane organizacyjnie Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, ktore odbyły się w Polsce i na Ukrainie, oraz Igrzyska Olimpijskie w Londynie.  Szkoda, że tylko 0,07 sekundy zabrakło wychowankowi naszego klubu, aby jako drugi sportowiec z Lipinek został olimpijczykiem.

Tomasz Świerzowski

Tomasz Świerzowski

Pod koniec roku w grudniu mieliśmy jednak i my swój sukces sportowy. Nasz wychowanek Szymon Kulka został przełajowym Mistrzem Europy Juniorów. W Budapeszcie zagrali nasz hymn, a na najwyższym podium stanął sportowiec reprezentujący ULKS Lipinki.

Do Budapesztu jechaliśmy powalczyć o jak najlepsze miejsce – raczej nie było mowy o pozycji gorszej niż w pierwszej szóstce. O tym, że jest szansa na medal wiedzieli dobrze działacze z PZLA, dlatego wysłali nas na zawody. Szymek Kulka zdecydowanie był najmocniejszym punktem drużyny i całej ekipy, ale głośno mówi się o takich rzeczach po zawodach.

W przyszłym roku będziemy obchodzić 650-lecie lokacji Lipinek, ale ważna rocznica będzie również w lipińskim sporcie. W 1983 roku, czyli 30 lat temu, 16-letni wtedy Kazimierz Świerzowski przebiegł w Warszawie Maraton Pokoju, uzyskując czas 3:31.43. Warto zastanowić się, jak bardzo przez te trzy dekady zmieniło się spojrzenie na sport w Lipinkach. Czy triumfujący po przebiegnięciu maratońskiej trasy Kazek wyobrażał sobie, jak ta chwila wpłynie na jego rodzinną miejscowość, w której pasja biegania traktowana była co najmniej z przymrużeniem oka.

Dziś sytuacja jest zupełnie inna. Zawodnicy naszego klubu zdobyli przez ten czas ponad dwadzieścia medali w Mistrzostwach Polski w różnych kategoriach, a do tego dodać trzeba również wymierne sukcesy sukcesy międzynarodowe. Mamy swój Bieg Uliczny w Lipinkach i co cieszy najbardziej – na co dzień widzimy biegających po naszej miejscowości.

Do pełni radości brakuje nam w Lipinkach odpowiednich warunków do uprawiania tego sportu. Czy w parku, którego remont staje się coraz bardziej realny, będą warunki do uprawiania biegania? Mamy taką nadzieję. Byłby to wspaniały prezent na te 650-lat i na te trzydzieści od pierwszego w historii Lipniaka, który przekroczył metę maratonu…

Tomasz Świerzowski

O autorze

Piotr Popielarz

Wydawcą, właścicielem i redaktorem naczelnym Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek jestem ja, czyli Piotr Popielarz. Pierwszą wersję portalu umieściłem na serwerze 17 listopada 2002 roku. Od tamtej chwili wiele się zmieniło, ale NIS Lipinek nadal trwa i żyje własnym życiem. Poniżej znajdziecie informacje o ludziach, którzy pomagają mi w tworzeniu serwisu. Mam nadzieję, że niebawem powstanie Redakcja z prawdziwego zdarzenia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

FACEBOOK

Najnowsze komentarze

Nadchodzące wydarzenia:

 • nie
  24
  Sty
  2021

  Dzień Solidarności z Chorwacją

  kościoły, także parafii gminy Lipinki

  Zbiórka do puszek dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Chorwacji. SZCZEGÓŁY!

 • nie
  07
  Lut
  2021

  Akcja Honorowego Oddawania Krwi

  21:00Remiza OSP Biecz

  Organizują Klub HDK OSP Biecz oraz Klub HDK PCK "Czerwona Krwinka" Libusza

 • śr
  17
  Lut
  2021

  Środa Popielcowa

  Sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej w Lipinkach

  Tradycyjna składka na porządkowanie starego cmentarza w Lipinkach

 • nie
  21
  Lut
  2021

  XIII Walne Zgromadzenie Członków Towarzystwa "Jastrzębiec"

  18:00Ośrodek Rekolekcyjny w Lipinkach

  Termin planowany - pandemia decyduje!

 • nie
  21
  Mar
  2021

  Akcja krwiodawstwa w Krygu

  Organizator: Klub HDK przy OSP Kryg

Zanieczyszczenie powietrza (SMOG)

Archiwum

Hosting zapewnia KYLOS