Zabytkowy kościół w Wójtowej otrzyma na remont 47 tys. złotych
Parafia Rzymskokatolicka w Wójtowej otrzyma 47 tys. zł na remont zabytkowego drewnianego kościoła p.w. Św. Bartłomieja Apostoła. Dotację w takiej kwocie przyznał Sejmik Województwa Małopolskiego.
Łącznie Sejmik Małopolski na realizację w 2013 roku 123 zadań z zakresu konserwacji i restauracji zabytków rozdysponował kwotę 3,5 mln złotych. Najwięcej dotacji, bo aż 39, przyznano na realizację zadań z terenu powiatu gorlickiego. Kwota dofinansowania na gorlickie zabytki wyniesie łącznie 772 tys. zł.
Plany remontu XVI-wiecznej świątyni w Wójtowej istniały już od dość dawna. Wszystko jednak, jak to zwykle bywa, rozbijało się o brak funduszy. Pieniądze uzyskane z dotacji zostaną prawdopodobnie przeznaczone na projekt konserwatorski remontu tego bardzo cennego zabytku. Obecnie w drewnianym kościele w Wójtowej funkcjonuje kaplica przedpogrzebowa.
W opublikowanym w 2011 roku Programie opieki nad zabytkami Powiatu Gorlickiego na lata 2011-2014 podkreślono wysoką wartość zabytkową tej świątyni i zwrócono uwagę na „niepokojący fakt narastającego zaniedbania cennego zabytku, jakie następuje po wybudowaniu nowego kościoła”. Według autora raportu, którym jest dr hab. Bogusław Krasnowolski, konieczne jest przeprowadzenie w trybie pilnym profesjonalnej kontroli zabezpieczenia przeciwpożarowego i przeciwwłamaniowego oraz opracowanie dokumentacji remontu i konserwacji wyposażenia wnętrz.
Kościół p.w. Św. Bartłomieja Apostoła w Wójtowej to budowla współczesna wpisanemu na listę UNESCO kościołowi w Sękowej. Zbudowany został przed 1525 rokiem i przebudowany w 1737 roku. Remontowano go również w latach 1853, 1874, 1911 i 1934. Powstały wtedy elementy murowane od południa – druga zakrystia i kaplica. Kościół w Wójtowej posiada bogate wyposażenie sięgające czasów XVII wieku. Najcenniejszy zabytek, czyli datowany na 1525 rok tryptyk, znajduje się obecnie w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu.
Wójtowa zrobiła pierwszy krok w stronę ratowania swego dziedzictwa sakralnego, którego wartość jest nie do przecenienia. Gratulujemy i czekamy na dzień, w którym piękny kościół w Wójtowej odzyska cały swój dawny blask.
To zrozumiałe, że to nie jest w dużym stopniu zależne od Pana. Chciałem po prostu rozeznać się czy ktoś o tym pamięta:)
Możecie mnie pytać o wszystko, tylko nie zapominajcie, że nie jestem wyrocznią. Jest mnóstwo osób bardziej kompetentnych i bardziej decyzyjnych ode mnie. O rocznicę powstania Parafii w Wójtowej pytajcie ks. proboszcza, radnych z Wójtowej, wójta wreszcie. Chciałbym mieć wiedzę na każdy temat, jak wielu tu piszących, ale z pokorą przyznaję, że nie znam dokładnej daty powstania parafii w Wójtowej. Strona Diecezji Rzeszowskiej podaje jako prawdopodobną datę 1513. Matematyka nie jest tu skomplikowana. Manti ma rację – można byłoby obchodzić 500 rocznicę w 2013 roku. Ale to naprawdę nie ode mnie zależy :)
o rocznice nie wolno pytać Pana Piotra to temat tabu?
2013-1513=500
Czyżby 500-tna rocznica powstania naszej parafii?