Wybierz Strona

Eurowybory 2014: W gminie Lipinki zwycięża Prawo i Sprawiedliwość – 51,7%

Eurowybory 2014: W gminie Lipinki zwycięża Prawo i Sprawiedliwość – 51,7%

W wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się 25 maja, w gminie Lipinki zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość – 51,7%. Najwięcej głosów zebrała poseł Barbara Bartuś – zagłosowało na nią 491 mieszkańców naszej gminy.

urnaBarbara Bartuś może się cieszyć, bo jej poparcie na rodzimym terenie wzrosło – w wyborach z 2009 roku otrzymała 408 głosów.  Jeśli chodzi jednak o wynik PiS, to tutaj  spory spadek, gdyż w poprzednich wyborach do PE partia ta zanotowało na Ziemi Lipińskiej poparcie rzędu  64,24%.  Zgodnie z przewidywaniami świetny wynik osiągnęła Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro, na którą w gminie Lipinki oddano 18,6% głosów i tutaj PiS powinno szukać tych zgubionych głosów. Sukces Solidarnej Polski to bez wątpienia zasługa pracy gorlickiego lidera tego ugrupowania – radnego wojewódzkiego Pawła Śliwy z Lipinek.

Prawie połowę wyborców w gminie Lipinki straciła Platforma Obywatelska, na którą zagłosowało tylko 8,56% mieszkańców (w 2009 roku – 15,19%). Słabiej niż pięć lat temu zaprezentowała się koalicja Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Unii Pracy – 6,79% (10,07% – 2009). Próg wyborczy przekroczyła również Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke, uzyskując 5,4%. Wyniki pozostałych ugrupowań:  Polska Razem Jarosława Gowina – 3,4%, Polskie Stronnictwo Ludowe – 2,93%, Ruch Narodowy – 1,54%, Europa plus Twój Ruch – 0,85% i Demokracja Bezpośrednia – 0,23%.

Indywidualnie zwyciężyła Barbara Bartuś ze świetnym wynikiem 491 głosów. Nasza kandydatka do parlamentu Europejskiego uzyskała w okręgu wyborczy nr 10 łącznie aż 13 375 głosów. To daje jej czwarte miejsce na liście PiS, choć startowała z pozycji nr 7. Gdyby Prawo i Sprawiedliwość zgarnęło w naszym okręgu cztery mandaty, to Barbara Bartuś zostałaby pierwszą w historii przedstawicielką Lipinek w Brukseli. A oto najlepsze wyniki w gminie Lipinki:

1. Barbara Bartuś (PiS) – 491 głosów
2. Zbigniew Ziobro (SP) – 185 głosów3. Andrzej Duda (PiS) – 83 głosy
4. Joanna Senyszyn (SLD) – 63 głosy
5. Róża von Thun (PO) – 60 głosów

Cieszy również o wiele wyższa niż pięć lat temu frekwencja – w niedzielę 25 maja do urn wyborczych poszło 24,92% uprawnionych do głosowania mieszkańców naszej gminy. W 2009 roku było to tylko 21,67%. W tegorocznych wyborach oddaliśmy 1296 głosów ważnych. Ta frekwencja daje nam czwarte miejsce w powiecie gorlickim. Wyprzedza nas Ropa (29,4%), m. Gorlice (26,1%) i Bobowa (25,64%). Tradycyjnie już najniższą frekwencję zanotowano w gminie Moszczenica.

Zapraszamy do śledzenia kolejnych analiz wyborczych :)

O autorze

Piotr Popielarz

Wydawcą, właścicielem i redaktorem naczelnym Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek jestem ja, czyli Piotr Popielarz. Pierwszą wersję portalu umieściłem na serwerze 17 listopada 2002 roku. Od tamtej chwili wiele się zmieniło, ale NIS Lipinek nadal trwa i żyje własnym życiem. Poniżej znajdziecie informacje o ludziach, którzy pomagają mi w tworzeniu serwisu. Mam nadzieję, że niebawem powstanie Redakcja z prawdziwego zdarzenia.

9 komentarzy

 1. Przyjaciółka

  napiszcie kto w
  końcu wygrał?

  Odpowiedz
 2. jam 27

  Co z tym stadionem w pago i na lipinkach???????

  Odpowiedz
 3. jam 2

  Witojcie. Momy malutkie pytonie a mianowicie czysz mym do pieruna jasnego pojadymy do tyj Bruksylin ?

  Odpowiedz
 4. jam

  co ja turobię ???!!!!PS: kon gratulejszyns

  Odpowiedz
 5. jam

  co ja tu robię ??????????

  Odpowiedz
 6. xxx

  Ale przecież pisze że z tego okręgu weszło 4 osoby a pani poseł wśród nich nie ma, więc chyba Panie Piotrze pani Bartuś jest piąta, a nie czwarta jednak.

  Odpowiedz
 7. Krystyna

  Masakra uważaj żebyś ze złości nie pękła

  Odpowiedz
 8. MASAKRA

  TERAZ PANI BARTUS ZAPOWNI OWSZYSTKICH POJEDZIE SOBIE ZARABIAC 50.000 SKONCZA SIE FESTYNY POKAZOWKI USMIESZKI OBIECANKI CO JA BEDE MOGLA ZROBIC TYLE JA ZOBACZYCIE …MLODZIEZY OPUSZCZAJCIE GMINE WYLATYJCIE NA WYSPY …NAWET NIE GMINE TYLKO POLSKE BO TO JUZ JEST PO POLSCE

  Odpowiedz
  • Adam

   Och masakro… Wypisujesz bzdury. Przygotowania do kolejnego festynu charytatywnego trwają już od dwóch miesięcy i nic tego nie zmieni. Gdyby p. Poseł Bartus przeszła do PE to i tak festyn sie odbędzie. W niczym to nie przeszkadza. Podobnie z konkursami dla młodzieży. Jak nie masz sprawdzonych informacji, nie wypisuj bzdur. Wystarczy, jak ja, podejść do jej biura poselskiego i zwyczajnie zapytac co słychać. Zapewniam, że tam „nie gryzą”.

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nadchodzące wydarzenia:

 • śr.
  06
  gru
  2023

  Mikołajkowe zawody trójbojowe

  Siłownia Spartakus Gym Lipinki

  Nagrody materialne i pamiątkowe!

 • pt.
  08
  gru
  2023

  Zbiórka elektrośmieci SP Lipinki

  Parking przed szkołą od strony wejścia do starej części szkoły i świetlicy

  Szczegóły na plakacie :)

 • pt.
  08
  gru
  2023

  Akt oddania Gminy Lipinki Matce Bożej Niepokalanej

  12:00Stary kościół w Lipinkach

  Szczegóły TUTAJ

 • niedz.
  10
  gru
  2023

  Akcja Krwiodawstwa Klubu HDK PCK przy OSP Kobylanka

  9.00-13.00Budynek Szkoły Podstawowej w Kobylance

 • niedz.
  10
  gru
  2023

  XXIV Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie

  cały dzień

  Zbiórka do puszek po mszach św.

 • niedz.
  31
  gru
  2023

  XXXII Gorlicki Bieg Sylwestrowy

  11:00Gorlice

  Start w Rynku na ul. Mickiewicza, ul. Garbarska, ul. Blich i meta na ul. Nadbrzeżnej

 • śr.
  10
  sty
  2024

  Uroczyste nadanie imienia Ks. Kanonika Walentego Kotarby Szkole Podstawowej w Wójtowej

  Wójtowa
 • sob.
  10
  lut
  2024

  X Bal Strażaków Powiatu Gorlickiego

  19:00Wiejski Dom Kultury w Dominikowicach

 • niedz.
  14
  kwi
  2024

  Wybory Samorządowe 2024

  7:00 - 21:00Lokale wyborcze

  Uwaga! Data wyborów przewidywana!
  ARTYKUŁY I REKLAMY WYBORCZE

 • pt.
  19
  kwi
  2024

  Bierzmowanie młodzieży z Parafii Lipinki

  18:00Kościół parafialny w Libuszy

  Bierzmowania udzieli Bp Edward Białogłowski

FACEBOOK

Najnowsze komentarze

Zanieczyszczenie powietrza (SMOG)

Archiwum

Reklama