Jak dobrać prostownik samochodowy?
Gdy akumulator w samochodzie nagle się rozładuje, na przykład, gdy zostawimy włączone światła na cała noc, to jak wybawienia będziemy potrzebowali dobrej jakości prostownika. W awaryjnych sytuacjach pozwoli on nam naładować akumulator. Jaki prostownik do samochodu powinniśmy wybrać?
Jakie są typy prostowników?
Prostownik może być dla nas bardzo potrzebnym urządzeniem, gdy zostanie właściwie dobrany. Gdy kupujemy sprzęt, najpierw powinniśmy uwzględnić jego typ. Zależnie od budowy prostownika możemy wyróżnić cztery rodzaje prostowników.
Standardowy prostownik
Pierwszym z nich jest prostownik standardowy. Jest najprostszym pod względem konstrukcji modelem. Jego działanie bazuje na transformatorze. Brak rozwiniętej w nim elektroniki sprawia, że jest to niedrogie urządzenia. Jednocześnie wystarczy do naładowania większości akumulatorów samochodowych. Jest bardzo chętnie kupowany przez większość kierowców.
Prostownik mikroprocesorowy
Prostownik ten posiada mikroprocesor, który chroni akumulator przed szkodliwymi skutkami ładowania. Jedną z zalet używania jest automatycznie skończenie ładowania akumulatora, gdy on w całości się naładuje. Ne oferują tego prostowniki standardowe, a zbyt duże naładowanie akumulatora może go po prostu uszkodzić.
Prostownik trakcyjny i impulsowy
Prostownik trakcyjny przyda się do ładowania akumulatorów, które potrzebują dużej ilości energii elektrycznej. Sprawdzą się bardzo dobrze w odniesieniu na przykład do wózków widłowych, jak również samochodów osobowych na prąd. Natomiast prostowniki impulsowe nie posiadają transformatora. Do ich wielu zalet należą między innymi: niewielkie rozmiary, mała waga, szybki ładowanie i dostarczanie prądu z częstotliwością 1 kHz. Zapewniają największą efektywność, ale nieprawidłowe ich użytkowanie może być zagrożeniem dla akumulatora i samego kierowcy.
Jakie parametry należy uwzględnić przy wyborze prostownika?
Najważniejszą kwestią, która wiąże się z wyborem prostownika samochodowego jest jego dobranie do typu akumulatora, który występuje w naszym samochodzie. Urządzenie może być zastosowane do obsługi akumulatora kwasowo-ołowiowego lub żelowego. Tylko prostowników mikroprocesorowych nie używa się do ładowania obydwu rodzajów akumulatorów.
Prąd ładowania
Pośród pozostałych parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę, by prostownik samochodowy spełnił odpowiednio swoją funkcję należy na pierwszym miejscu wyróżnić prąd ładowania. W instrukcji obsługi albo na opakowaniu urządzenia zwykle podaje się dwa typu prądu ładowania, czyli szczytowy i skuteczny. Należy brać pod uwagę tylko jeden z nich. Mówi się tutaj oczywiście o prądzie skutecznym. Jego wartość powinna wynosić 1/10 pojemności akumulatora w naszym pojeździe. Parametr ten nie ma wpływu na skuteczność ładowania akumulatora. Na uwagę zasługują prostowniki samochodowe Ideal. Na przykład w przypadku prostownika Sprint 20 Boost 12-24V 18A napięcie umożliwia ładowanie 12 oraz 24 woltowych akumulatorów kwasowych. Prostownik oprócz samochodów naładuje również łodzie motorowe i maszyny rolnicze.
Najnowsze komentarze