Wybierz Strona

Reklama

W niedzielę zostań w domu. Co z udziałem w mszach świętych?

W niedzielę zostań w domu. Co z udziałem w mszach świętych?

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce abp Stanisław Gądecki zaapelował o skorzystanie z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej i pozostanie w domach. Wielu biskupów diecezjalnych wydało oficjalne komunikaty w tym samym tonie. A jak ta kwestia wygląda w diecezji rzeszowskiej i naszych parafiach?

Kuria Diecezjalna w Rzeszowie nie wydała komunikatu, w którym bezpośrednio zachęciłaby do korzystania z dyspensy. Nie odniosła się również do ograniczenia liczby wiernych na mszach świętych do 50 osób. Nie wiemy, czy w związku z tym iść za wskazaniem abpa Gądeckiego, który powiedział: „Gdy brakuje nam kryteriów uprawniających do uczestnictwa we Mszy św. w kościele, to najprostszym wydaje się wstęp dla zamawiającego intencję i dla jego rodziny”.

Na ten temat wypowiedział się ks. Tomasz Nowak – rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. Swoją opinię wyraził jednak w felietonie o znamiennym tytule:  W niedzielę zostań w domu. Przeczytamy w nim:

W niedzielę zostań w domu, bo najskuteczniejszym sposobem na zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa jest ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi – to z opinii ekspertów. To już wystarczający argument, aby nie iść w niedzielę do kościoła. Wśród grup, którym biskup rzeszowski, ale też pozostali biskupi w Polsce, udzielili dyspensy, obok osób w podeszłym wieku, osób chorych lub mających objawy infekcji, obok dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów są „wszyscy wierni, którzy czują obawę przed zarażeniem koronawirusem” – w tej grupie może odnaleźć się każdy. Wśród argumentów znajdziemy również teologiczne („Nie wystawiajmy Pana Boga na próbę”), moralne („Miłuj bliźniego, jak siebie samego”). Pisząc o miejscach w kościele, nie miałem na myśli pragmatyzmu („Nie idź, bo się nie zmieścisz”), ale solidarność, współpracę, jedność, lojalność.

Na stronie parafialnej Lipinek w sobotę wieczór pojawiła się informacja, że w niedzielę porządek mszy świętych do południa pozostanie bez zmian, ale z uwzględnieniem ograniczenia liczby wiernych do 50 osób. Jednocześnie, gdyby było więcej osób, można pozostać na zewnątrz kościoła w odpowiedniej odległości od siebie. Nagłośnienie zewnętrzne będzie włączone. Jak wyglądać będzie niedziela w pozostałych parafiach naszej gminy (Wójtowa, Pagorzyna i Kryg)? Tego nie wiemy. Decyzję trzeba będzie podjąć we własnym sumieniu…

O autorze

Piotr Popielarz

Wydawcą, właścicielem i redaktorem naczelnym Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek jestem ja, czyli Piotr Popielarz. Pierwszą wersję portalu umieściłem na serwerze 17 listopada 2002 roku. Od tamtej chwili wiele się zmieniło, ale NIS Lipinek nadal trwa i żyje własnym życiem. Poniżej znajdziecie informacje o ludziach, którzy pomagają mi w tworzeniu serwisu. Mam nadzieję, że niebawem powstanie Redakcja z prawdziwego zdarzenia.

4 komentarze

 1. Piotr Popielarz

  Dekret Biskupa Tarnowskiego po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce 14 marca 2020 roku

  W związku z decyzją o wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do Komunikatu Przewodniczącego Episkopatu Polski oraz rozporządzeń władz państwowych z dnia 13 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, w tej wyjątkowej sytuacji niniejszym dekretem wprowadzam następujące postanowienia:

  1. Biorąc pod uwagę fakt, iż w naszej diecezji wierni uczestniczą bardzo licznie zwłaszcza w niedzielnej Mszy świętej, praktycznie niewykonalne staje się zarządzenie, by dopilnować, aby podczas Mszy świętych i nabożeństw wewnątrz kościołów gromadziło się maksymalnie 50 osób. Z tego też względu udzielam wszystkim diecezjanom dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy świętej aż do odwołania. Zapraszam, by w niedziele, ale także dni powszednie, korzystać z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy świętych i nabożeństw (informacje o transmisjach Mszy świętych i nabożeństw zostały zamieszczone na stronie diecezji tarnowskiej). Ponadto, ograniczam możliwość uczestnictwa wiernych we Mszach świętych (niedzielnych, obrzędowych, w dni powszednie) do osób zamawiających intencje mszalne lub – w wypadku pogrzebu – do najbliższej rodziny. We wszystkich Mszach św., wraz z duchowieństwem parafialnym, posługującymi w liturgii i uczestnikami, może brać udział maksymalnie 50 osób.

  2. Udział wiernych w Mszach św. w kaplicach prywatnych, półpublicznych i publicznych mieszczących się w domach zakonnych, wspólnot kościelnych etc. oraz w zakładach opieki, opiekuńczo-leczniczych, szpitalach etc. zostaje ograniczony wyłącznie do mieszkańców lub pracowników. Zabraniam udziału w tych celebracjach członkom służby liturgicznej oraz jakichkolwiek innych osób nie będących mieszkańcami, pracownikami lub podopiecznymi placówek. W wypadku gdyby liczba osób uprawnionych do udziału we Mszy św. lub nabożeństwie wynikającym z konstytucji zakonnych była większa niż dopuszczona prawem liczba 50 osób, zarządzam, aby zorganizować taką liczbę celebracji, by zachowane zostały przepisy prawa państwowego.

  3. W tej nadzwyczajnej sytuacji zobowiązuję, aby Komunię Świętą chorym zanosiły tylko osoby duchowne.

  4. Jeśli w parafii jest prowadzona w ciągu dnia adoracja Najświętszego Sakramentu, obowiązkiem proboszcza jest zorganizowanie jej w taki sposób, aby jednocześnie w kościele nie przebywało więcej niż dopuszczalna przez prawo państwowe liczba osób (maksymalnie 50). Zachęcam, aby w trakcie adoracji Najświętszego Sakramentu kapłani sprawowali sakrament pokuty i zobowiązuję proboszczów do przestrzegania norm dotyczących liczby osób zgromadzonych w kościele. Jeżeli przemawiają za tym okoliczności funkcjonowania parafii, polecam zorganizowanie odpowiednich służb parafialnych odpowiadających za zachowanie norm prawnych dotyczących liczby wiernych zgromadzonych w kościele.

  5. Zawieszam wspólnie celebrowane nabożeństwa (Gorzkie Żale, Drogi Krzyżowe, Godzinki, Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego i inne), a uwzględniając ich bogactwo duchowe, zachęcam do indywidualnego i rodzinnego ich odprawiania.

  6. Zawieszam spotkania formacyjne, kursy (np. przedmałżeńskie), wszelkie formy rekolekcji, pielgrzymki, sakrament bierzmowania, wizytacje kanoniczne oraz wszelkie inne zgromadzenia o charakterze formacyjnym lub pozaliturgicznym.

  7. Kapłani i osoby życia konsekrowanego będą każdego dnia o godz. 20.30 odmawiać Różaniec o ustanie epidemii, w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Zachęcam także wiernych świeckich, aby w łączności z duchownymi modlili się w tych intencjach.

  8. Przypominam wszystkim, których obowiązuje wprowadzenie w życie powyższego dekretu, że uwzględniając powagę sytuacji oraz naszą odpowiedzialność za wiernych, zgodnie z kan. 273 i 274 par. 2 KPK, osoby te powinny zrealizować wprowadzone zarządzenia bezwarunkowo, ze świadomością konsekwencji wynikających z prawa świeckiego i kościelnego.

  9. Zarządzenie powyższe obowiązuje od chwili ogłoszenia aż do odwołania. Zobowiązuję do śledzenia stron internetowych oraz profili w mediach społecznościowych Diecezji Tarnowskiej, gdzie na bieżąco będą publikowane wszelkie aktualizacje.

  10. Zachęcam do modlitwy szczególnie przez wstawiennictwo św. Sebastiana i naszego świętego rodaka, Szymona z Lipnicy, który w czasie szalejącej zarazy pielęgnował i zaopatrywał chorych sakramentami.

  W sytuacji, w której dla wielu osób dostęp do Mszy świętej i nabożeństw staje się ograniczony, jeszcze raz gorąco zachęcam, by w swoich domach strać się zachować charakter Dnia Pańskiego, a także powrócić do modlitwy przy tzw. ołtarzykach domowych, czyli przygotowanych specjalnie miejscach modlitwy czy to przed krzyżem, obrazem lub figurą Chrystusa, Matki Bożej oraz Świętych. Ten czas może sprzyjać ponownemu odkryciu wspólnot rodzinnych, jako domowych Kościołów.

  Wszystkich Diecezjan zapewniam o duchowej łączności oraz modlitwie w Waszej intencji

  † Andrzej Jeż

  BISKUP TARNOWSKI

  Tarnów, 14 marca 2020 r.

  Odpowiedz
  • Tadeusz

   Właściwszym byłby tu opublikowanie dekretu biskupa rzeszowskiego, jako, że Lipinki należą do diecezji rzeszowskiej.

   Odpowiedz
   • Piotr Popielarz

    Problem w tym, że go nie ma. A dekret biskupa tarnowskiego to komentarz, a nie treść artykułu. Dla ilustracji, jak można spojrzeć na tę kwestię :)

    Odpowiedz
 2. Doktor

  Jeżeli kochasz bliźniego swego i zależy Ci na zdrowiu Twoich najbliższych, unikaj kościelnych zgromadzeń w ciągu najbliższych kilku (nastu) tygodni!

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Nadchodzące wydarzenia:

 • sob.
  20
  kwi
  2024

  Mecz LKS Wójtowa - Biała Brunary

  16:00Stadion w Wójtowej
 • niedz.
  21
  kwi
  2024

  Mecz Victoria Śnietnica - LKS Nafta Kryg

  11:30Stadion w Śnietnicy
 • niedz.
  21
  kwi
  2024

  II tura Wyborów Samorządowych 2024

  7:00 - 21:00Lokale wyborcze

  Czesław Rakoczy vs. Bogdan Czeluśniak

 • niedz.
  21
  kwi
  2024

  Akcja honorowego oddawania krwi w Libuszy

  8:00 - 13:00Remiza OSP Libusza

  Więcej szczegółów NIEBAWEM!

 • sob.
  18
  maj
  2024

  Święcenia kapłańskie diakonów WSD w Rzeszowie

  10:00Katedra Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie,
 • sob.
  18
  maj
  2024

  Bierzmowanie młodzieży z Parafii Lipinki

  18:00Kościół parafialny w Libuszy

  Bierzmowania udzieli Bp Edward Białogłowski

 • niedz.
  09
  cze
  2024

  Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

  7:00 - 21:00lokale wyborcze

 • czw.
  15
  sie
  2024

  Uroczystość Wniebowzięcia NMP. Odpust w Lipinkach

  11:00Sanktuarium Wniebowzięcia NMP w Lipinkach

  I dzień trzydniowego odpustu.

 • wt.
  03
  wrz
  2024

  Zbiórka odpadów wielkogabarytowych

  6:00 - 6:30Gmina Lipinki
 • niedz.
  15
  wrz
  2024

  Akcja Krwiodawstwa Klubu HDK Lipinki

  9:00 - 12:30Dom Wiejski w Lipinkach

  Bliższe szczegóły NIEBAWEM

 • sob.
  05
  paź
  2024

  VIII Maraton na Orientację "KIWON"

  07:00Baza: Hala Sportowa SP Lipinki

  Organizator: Towarzystwo "Jastrzębiec"

 • pt.
  01
  lis
  2024

  XII Kwesta Listopadowa na rzecz remontu Kaplicy Straszewskich

  8:00 - 16:00Stary i nowy cmentarz w Lipinkach

  Więcej szczegółów NIEBAWEM!

FACEBOOK

Najnowsze komentarze

Zanieczyszczenie powietrza (SMOG)

Archiwum