Wybierz Strona

Jubileusz 10- lecia powstania Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK w Lipinkach

Jubileusz 10- lecia powstania Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK w Lipinkach

W dniu 5 grudnia 2020 roku upłynie 10 lat od chwili utworzenia Klubu HDK PCK w Lipinkach. To 10 lat temu w budynku starej plebanii odbyło się zebranie założycielskie klubu.

Wówczas na zebranie przybyło 14 osób i zadecydowało o chęci utworzenia klubu i propagowaniu honorowego krwiodawstwa w Lipinkach.  Podczas spotkania przyjęto program działania klubu, w którym do najważniejszych zaliczono pozyskiwanie nowych członków, rozszerzanie działalności klubu na inne miejscowości Gminy Lipinki, organizowanie doraźnych i stałych akcji oddawania krwi, działania integrujące członków Klubu i ich rodzin, propagowanie krwiodawstwa.

Członkowie Klubu HDK Lipinki podczas czerwcowej akcji

Po 10 latach funkcjonowania miały być organizowane uroczyste obchody jubileuszu, wręczenie wyróżnień i odznaczeń, jednak obecna sytuacja pandemiczna i związane z tym obostrzenia dotyczące życia społecznego zmusiły zarząd klubu do odwołania zaplanowanego spotkania, a obchody rocznicowe niestety muszą zamknąć się w świecie wirtualnym, aż do poprawy sytuacji związanej z występowaniem covid 19.

Nie sposób jednak przejść obojętnie obok tej 10 letniej historii krwiodawstwa w Lipinkach. W ciągu tych  lat funkcjonowania nasz klub nieustannie się rozrastał. W przeddzień jubileuszu liczy 131 wolontariuszy, którzy bezinteresownie niosą pomoc potrzebującym, chorym, ratują ludzkie życie. W minionych latach zorganizowaliśmy 26 wspólnych akcji krwiodawstwa, a statystyki oddanej przez ten okres krwi są imponujące. Wraz z tegorocznymi donacjami krwiodawcy lipińskiego klubu oddali w sumie ponad 660 litrów krwi, a przyczyniło się do tego 1478 donatorów.

Krwiodawcy z Lipinek nigdy nie zawodzą :)

Krwiodawcy z Lipinek posiadają na swoim koncie kilkadziesiąt odznak Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi różnych stopni, najbardziej aktywni zostali wyróżnieni Odznakami Honorowymi PCK oraz ministerialną odznaką” Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. W trakcie obchodów dziesięciolecia klubu miały zostać wręczone następne wyróżnienia. Wobec obecnej sytuacji przekazane zostaną wyróżnionym indywidualnie. Odznaki ZHDK otrzymają:

  • I stopnia: Piotr DYBAŚ
  • II stopnia: Paweł JANUSZ, Krzysztof KNAPIK, Paweł ORZECHOWSKI, Zenon STAWIARSKI
  • III stopnia: Mirosław BOSZKOWICZ, Bogumił BUBNIAK, Andrzej GURBISZ, Kamil KNAPIK, Grzegorz ORZECHOWSKI, Roman POLASZEK
  • Odznakę „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” odbierze Mateusz Ślusarz
  • Szczególnym wyróżnieniem uhonorowany został nasz kolega Artur JANEK, któremu za działalność krwiodawczą Prezydent RP przyznał Brązowy Krzyż Zasługi.

Oddawanie krwi to nie jedyna forma działalności klubu. Kilkanaście osób z naszego klubu wpisanych jest do bazy osób zdecydowanych na oddanie szpiku kostnego. Klubowicze HDK Lipinki brali udział w imprezach sportowych dla klubów HDK, pracach na rzecz lokalnej społeczności, jak choćby uczestnictwo w pracach porządkowych na starym cmentarzu.

Brązowa drużyna Klubu HDK PCK Lipinki

Podczas naszych działań stale współpracujemy Terenowym Oddziałem RCKiK w Gorlicach, z Lipińską Parafią, Samorządem Gminnym w Lipinkach oraz organizacjami pozarządowymi. Dzięki temu mamy wsparcie naszej działalności pod względem lokalowym, sprawnego przekazu informacji czy  wsparcia rzeczowego naszych działań.

Przypadający w najbliższych dniach jubileusz pomimo występujących przeciwności losu  niech będzie  okazją do pogratulowania wszystkim lipińskim krwiodawcom zaangażowania w ideę bezinteresownego oddawania krwi, prezentowania właściwej postawy społecznej, dzielenia się z potrzebującymi cząstką samego siebie. Zarząd Klubu HDK PCK w Lipinkach składa serdeczne gratulacje  wszystkim wyróżnionym. Do wszystkich krwiodawców kierujemy  serdeczne życzenia zdrowia, bardzo potrzebnego w naszej działalności, zadowolenia i satysfakcji z każdej kropli oddanej krwi, wszelkiej pomyślności w  codziennym życiu. Serdecznie dziękujemy  za dotychczasowy udział w akcjach krwiodawstwa, za oddaną krew, za wszelkie działania propagujące honorowe krwiodawstwo.

Dziękujemy współdziałającym  instytucjom  za dotychczasową współpracę, wsparcie w każdej postaci, a nawet każde dobre słowo kierowane w stronę krwiodawców.

Zarząd
Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK
w Lipinkach

O autorze

Piotr Popielarz

Wydawcą, właścicielem i redaktorem naczelnym Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek jestem ja, czyli Piotr Popielarz. Pierwszą wersję portalu umieściłem na serwerze 17 listopada 2002 roku. Od tamtej chwili wiele się zmieniło, ale NIS Lipinek nadal trwa i żyje własnym życiem. Poniżej znajdziecie informacje o ludziach, którzy pomagają mi w tworzeniu serwisu. Mam nadzieję, że niebawem powstanie Redakcja z prawdziwego zdarzenia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

REKLAMA

Najnowsze komentarze

FACEBOOK

Nadchodzące wydarzenia:

no event

Zanieczyszczenie powietrza (SMOG)

Archiwum