Wybierz Strona

Zaczął się sezon grzewczy, wraz z nim powrócił problem smogu

Zaczął się sezon grzewczy, wraz z nim powrócił problem smogu

Choć jesień na razie nie daje nam się we znaki i więcej jest ciepłych dni, sezon grzewczy w naszych domach i instytucjach rozkręca się na całego. Wraz z nim powraca problem smogu w gminie Lipinki. Widać to choćby w aplikacji EKOINTERWENCJA, gdzie z dnia na dzień pojawia się coraz więcej zgłoszeń budynków zanieczyszczających powietrze.

Największą popularnością ekointerwencje polegające na zgłoszeniu domu sąsiada, który kopci na potęgę, cieszą się w… Pagorzynie. W tym momencie w tej niewielkiej miejscowości naszej gminy zgłoszone zostały aż 23 adresy mieszkańców rzekomo zanieczyszczających powietrze smogiem. Liczba ta systematycznie rośnie.  W Lipinkach takich zgłoszeń jest obecnie sześć, z czego jeden z budynków w centrum Lipinek zgłoszony został na początku listopada już po raz trzeci, a zgłoszenie ze stycznia potwierdzano 17 razy. Łącznie aplikacja EKOINTERWENCJA zawiera ponad 30 zgłoszeń z gminy Lipinki.

W bezwietrzne dni czujnik powietrza umieszczony na Domu Wiejskim w Lipinkach wskazuje co najmniej słabą jakość powietrza. Lepiej jest, gdy zrywa się wiatr, a na szczęście w Lipinkach nie jest to rzadkie zjawisko. Czy to jednak wystarczający powód do dobrego samopoczucia? Wyniki monitoringu powietrza można bez problemu śledzić na stronie głównej naszego portalu, do czego serdecznie zachęcamy…

Z drugiej strony cieszy fakt, że gmina Lipinki aktywnie bierze udział w Programie Czyste Powietrze. W latach 2017-2020 liczba zlikwidowanych nieekologicznych kotłów w naszej gminie wyniosła 68, co na tle innych gmin powiatu gorlickiego nie jest złym rezultatem. Wyprzedziliśmy m.in. gminę Moszczenica, Uście Gorlickie, a nawet gminę Gorlice. Tylko w II kwartale 2021 roku złożyliśmy kolejnych 16 wniosków do Programu Czyste Powietrze i zajęliśmy 880. miejsce w Polsce. Tym razem pozwoliło to wyprzedzić w rankingu większość gmin powiatu. Za nami znalazły się gminy: Biecz, Bobowa, Moszczenica, Ropa, Sękowa i Uście Gorlickie.

Smog nie jest nowym zjawiskiem, warto jednak pamiętać, jakie niesie ze sobą zagrożenia. Pył jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, kobiet w ciąży i dorosłych, którzy cierpią na choroby układu oddechowego i krwionośnego. Może powodować zaostrzenie astmy czy chorób alergicznych skóry. Pył zawiera maleńkie cząstki, które bez problemu docierają do górnych dróg oddechowych i płuc.

O autorze

Piotr Popielarz

Wydawcą, właścicielem i redaktorem naczelnym Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek jestem ja, czyli Piotr Popielarz. Pierwszą wersję portalu umieściłem na serwerze 17 listopada 2002 roku. Od tamtej chwili wiele się zmieniło, ale NIS Lipinek nadal trwa i żyje własnym życiem. Poniżej znajdziecie informacje o ludziach, którzy pomagają mi w tworzeniu serwisu. Mam nadzieję, że niebawem powstanie Redakcja z prawdziwego zdarzenia.

1 komentarz

 1. Ghs

  Największy kopciuch w gminie to GS w Lipinkach

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nadchodzące wydarzenia:

 • sob.
  23
  wrz
  2023

  Mecz LKS Uście Gorlickie - Nafta Kryg

  16:00Stadion w Uściu Gorlickim
 • sob.
  23
  wrz
  2023

  Szczepienie psów w Lipinkach

  8:30 - 12:30Lipinki

  Harmonogram szczepienia TUTAJ

 • niedz.
  24
  wrz
  2023

  Akcja Krwiodawstwa Klubu HDK PCK Lipinki

  9.00-12.00Sala Domu Ludowego w Lipinkach

 • czw.
  28
  wrz
  2023

  Zebranie wiejskie sołectwa Rozdziele

  16:30Budynek Wiejski w Rozdzielu
 • czw.
  28
  wrz
  2023

  Zebranie wiejskie sołectwa Pagorzyna

  18:30Budynek Wiejski w Pagorzynie
 • sob.
  30
  wrz
  2023

  X Spotkanie Pokoleń Gorlickiego Kromera

  17:00Restauracja "Pod Kogutkiem"
 • niedz.
  01
  paź
  2023

  Pielgrzymka do Sanktuarium w Łagiewnikach

  Gmina Lipinki - Łagiewniki
 • sob.
  07
  paź
  2023

  VII Maraton na Orientację "KIWON"

  07:00Baza: Hala Sportowa SP Lipinki

  Organizator: Towarzystwo "Jastrzębiec"

 • niedz.
  15
  paź
  2023

  Wybory Parlamentarne 2023

  7:00 - 21:00Lokale wyborcze

  Wybory w Gminie Lipinki - ARTYKUŁY

 • sob.
  21
  paź
  2023

  XVI Bieg Uliczny im. Kazimierza Świerzowskiego

  12:00Centrum Lipinek

FACEBOOK

Najnowsze komentarze

Zanieczyszczenie powietrza (SMOG)

Archiwum