
Zaczął się sezon grzewczy, wraz z nim powrócił problem smogu

Choć jesień na razie nie daje nam się we znaki i więcej jest ciepłych dni, sezon grzewczy w naszych domach i instytucjach rozkręca się na całego. Wraz z nim powraca problem smogu w gminie Lipinki. Widać to choćby w aplikacji EKOINTERWENCJA, gdzie z dnia na dzień pojawia się coraz więcej zgłoszeń budynków zanieczyszczających powietrze.
Największą popularnością ekointerwencje polegające na zgłoszeniu domu sąsiada, który kopci na potęgę, cieszą się w… Pagorzynie. W tym momencie w tej niewielkiej miejscowości naszej gminy zgłoszone zostały aż 23 adresy mieszkańców rzekomo zanieczyszczających powietrze smogiem. Liczba ta systematycznie rośnie. W Lipinkach takich zgłoszeń jest obecnie sześć, z czego jeden z budynków w centrum Lipinek zgłoszony został na początku listopada już po raz trzeci, a zgłoszenie ze stycznia potwierdzano 17 razy. Łącznie aplikacja EKOINTERWENCJA zawiera ponad 30 zgłoszeń z gminy Lipinki.
W bezwietrzne dni czujnik powietrza umieszczony na Domu Wiejskim w Lipinkach wskazuje co najmniej słabą jakość powietrza. Lepiej jest, gdy zrywa się wiatr, a na szczęście w Lipinkach nie jest to rzadkie zjawisko. Czy to jednak wystarczający powód do dobrego samopoczucia? Wyniki monitoringu powietrza można bez problemu śledzić na stronie głównej naszego portalu, do czego serdecznie zachęcamy…
Z drugiej strony cieszy fakt, że gmina Lipinki aktywnie bierze udział w Programie Czyste Powietrze. W latach 2017-2020 liczba zlikwidowanych nieekologicznych kotłów w naszej gminie wyniosła 68, co na tle innych gmin powiatu gorlickiego nie jest złym rezultatem. Wyprzedziliśmy m.in. gminę Moszczenica, Uście Gorlickie, a nawet gminę Gorlice. Tylko w II kwartale 2021 roku złożyliśmy kolejnych 16 wniosków do Programu Czyste Powietrze i zajęliśmy 880. miejsce w Polsce. Tym razem pozwoliło to wyprzedzić w rankingu większość gmin powiatu. Za nami znalazły się gminy: Biecz, Bobowa, Moszczenica, Ropa, Sękowa i Uście Gorlickie.
Smog nie jest nowym zjawiskiem, warto jednak pamiętać, jakie niesie ze sobą zagrożenia. Pył jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, kobiet w ciąży i dorosłych, którzy cierpią na choroby układu oddechowego i krwionośnego. Może powodować zaostrzenie astmy czy chorób alergicznych skóry. Pył zawiera maleńkie cząstki, które bez problemu docierają do górnych dróg oddechowych i płuc.
Największy kopciuch w gminie to GS w Lipinkach