Wybierz Strona

Reklama

Czy wybory samorządowe 2024 w gminie Lipinki mają twarz kobiety? Sprawdzamy!

Czy wybory samorządowe 2024 w gminie Lipinki mają twarz kobiety? Sprawdzamy!

Po raz pierwszy w historii gminy Lipinki pojawiła się w tegorocznych wyborach samorządowych kandydatka na wójta. Czy to znak, że kobiety zdecydowały się w większym stopniu uczestniczyć w polityce lokalnej? Postanowiliśmy przeliczyć wszystkie kandydatki do Rady Gminy Lipinki, które oprócz swoich komitetów reprezentują również płeć piękną.

Od razu potwierdzamy. Kobiety z gminy Lipinki coraz tłumniej garną się do lokalnej polityki. Nigdy jeszcze w historii wyborów samorządowych (od 2002 r.) nie było ich na listach wyborczych tak dużo. Spośród 54 kandydatów ubiegających się o mandat gminnego radnego aż 22 osoby to kobiety. Daje to wynik na poziomie niemal 41%. Dla porównania w wyborach samorządowych w latach 2002, 2006, 2010 i 2014 odsetek kobiet walczących o miejsce w Radzie Gminy Lipinki wynosił od 15,6% do 19,1%, a więc zdecydowanie mniej. Lepiej było w 2018 roku, kiedy w wyborcze szranki stanęło 16 pań, co stanowiło wtedy 35,6%.

Który z komitetów wyborczych w naszej gminie jest najbardziej sfeminizowany? To KW Prawo i Sprawiedliwość wystawiający w wyborczej walce 10 kandydatów, z czego 6 kobiet (60%). Na kobiety stawia również KWW Przyjazna Gmina Bogdan Czapka, na którego liście znajdziemy 8 kobiet na 14 kandydatów na radnych (57,1%). Niemal połowa pań zajmuje miejsca na liście KWW MRS Ziemi Gorlickiej, jest ich bowiem 6, a wszystkich kandydatów 14 (48,3%). Najmniej liczna kobieca reprezentacja zdecydowała się na start w barwach KWW Nasza Gmina w Lipinkach, gdyż tylko 2 na 15 kandydatów (13,3%).

No tak, w gruncie rzeczy jednak najważniejsze będzie, ile pań ostatecznie zasiądzie w Radzie Gminy Lipinki, a z tym jest zawsze zdecydowanie gorzej. W kadencji 2018-2024 były to tylko 2 przedstawicielki płci pięknej – Regina Mosoń i Lidia Tylawska. Obie zrezygnowały z kandydowania w kwietniowych wyborach. W kadencji 2014-2018 tylko 1 radna, 2010-2014 – 2 radne, 2006-2010 – żadnej kobiety (sic!), 2002-2006 – 1 pani. Łącznie przez 22 lata mandat radnego sprawowały tylko cztery kobiety: Regina Mosoń z Wójtowej – 3 kadencje, Lidia Tylawska z Rozdziela – 1 kadencja, Krystyna Białoń z Krygu – 1 kadencja i Maria Szawluk z Rozdziela – 1 kadencja.

Dla tych, którzy uważają, że obecność kobiet w lokalnej polityce jest niezbędna, płynące z tego zestawienia wnioski są niewesołe. Kobiety, przynajmniej od kilku lat wyraźnie garną się do polityki, co jakoś nie przekłada się na wyborczy sukces. Dlaczego? Albo kobiety w gminie Lipinki nie ufają przedstawicielkom własnej płci i konsekwentnie głosują na mężczyzn, albo mniej licznie niż panowie biorą udział w wyborach samorządowych. Jak będzie 7 kwietnia? Nie wiemy, ale jesteśmy bardzo ciekawi, czy największe od ponad dwóch dekad kobiece pospolite ruszenie znów rozbije się o męski mur… Ciekawość zaspokojona zostanie już za 10 dni.

O autorze

Piotr Popielarz

Wydawcą, właścicielem i redaktorem naczelnym Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek jestem ja, czyli Piotr Popielarz. Pierwszą wersję portalu umieściłem na serwerze 17 listopada 2002 roku. Od tamtej chwili wiele się zmieniło, ale NIS Lipinek nadal trwa i żyje własnym życiem. Poniżej znajdziecie informacje o ludziach, którzy pomagają mi w tworzeniu serwisu. Mam nadzieję, że niebawem powstanie Redakcja z prawdziwego zdarzenia.

1 komentarz

 1. Ignar marek

  Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
  pełnych wiary, nadziei i miłości.
  Radosnego, wiosennego nastroju,
  serdecznych spotkań w gronie rodziny
  i wśród przyjaciół
  oraz wesołego Alleluja

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Nadchodzące wydarzenia:

 • sob.
  20
  lip
  2024

  Rajd Śladami Henryka Klimontowicza

  09:00Parking przy kościele w Wójtowej

  Więcej informacji: TUTAJ

 • niedz.
  11
  sie
  2024

  Akcja Honorowego Oddawania Krwi w Bieczu

  8:30 - 13:00Remiza OSP Biecz

  Organizator: Klub HDK przy OSP Biecz

 • czw.
  15
  sie
  2024

  Uroczystość Wniebowzięcia NMP. Odpust w Lipinkach

  11:00Sanktuarium Wniebowzięcia NMP w Lipinkach

  I dzień trzydniowego odpustu.

 • wt.
  03
  wrz
  2024

  Zbiórka odpadów wielkogabarytowych

  6:00 - 6:30Gmina Lipinki
 • niedz.
  15
  wrz
  2024

  Akcja Krwiodawstwa Klubu HDK Lipinki

  9:00 - 12:30Dom Wiejski w Lipinkach

  Bliższe szczegóły NIEBAWEM

 • sob.
  05
  paź
  2024

  VIII Maraton na Orientację "KIWON"

  07:00Baza: Hala Sportowa SP Lipinki

  Organizator: Towarzystwo "Jastrzębiec"

 • pt.
  01
  lis
  2024

  XII Kwesta Listopadowa na rzecz remontu Kaplicy Straszewskich

  8:00 - 16:00Stary i nowy cmentarz w Lipinkach

  Więcej szczegółów NIEBAWEM!

FACEBOOK

Najnowsze komentarze

Zanieczyszczenie powietrza (SMOG)

Archiwum