Wybierz Strona

Reklama

Wybraliśmy nowego Wójta Gminy Lipinki. I co teraz będzie?

Wybraliśmy nowego Wójta Gminy Lipinki. I co teraz będzie?

W niedzielę 21 kwietnia 2024 roku mieszkańcy gminy Lipinki wybrali nowego wójta na kadencję 2024-2029. Został nim Bogdan Czeluśniak, który przez sześć ostatnich kadencji, czyli od 1998 roku, pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Gminy Lipinki. Wcześniej w latach 1994-1998 był wiceprzewodniczącym tego organu stanowiącego i kontrolującego wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy.

Mamy zatem do czynienia z sytuacją, kiedy najważniejsza od 25 lat osoba władzy uchwałodawczej Gminy Lipinki, obejmie obowiązki wójta, czyli organu wykonawczego gminy. Jak przebiegać będzie ten proces? Kadencja obecnej Rady Gminy Lipinki trwać będzie do 30 kwietnia i do tego dnia nic się nie zmieni – swoje obowiązki pełnił będzie ustępujący po prawie 29 latach wójt Czesław Rakoczy. Kadencja Bogdan Czeluśniak jako wójta, który otrzymał mandat zaufania wyborców, rozpocznie się w dniu rozpoczęcia kadencji nowej Rady Gminy Lipinki. Na pierwszej sesji złoży ślubowanie i formalnie obejmie urząd Wójta Gminy Lipinki. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że komisarz wyborczy zwołał pierwszą sesję nowo wybranej rady na wtorek 7 maja 2024 roku.

Co wydarzy się tego dnia? Posiedzenie otworzy najstarszy wiekiem radny, czyli w tym przypadku będzie to, podobnie jak w 2018 roku, 72-letni Jan Skałba z Pagorzyny (KWW Nasza Gmina w Lipinkach). Przewodniczący Gminnej Komisji Wyborczej Bogusław Krupa wręczy radnym i nowemu wójtowi zaświadczenia o wyborze. Następnie radni złożą ślubowanie, a po nich ślubowanie złoży również nowo wybrany Wójt Gminy Lipinki Bogdan Czeluśniak. Ślubowanie równoznaczne jest z oficjalnym objęciem obowiązków Wójta Gminy Lipinki, a jego słowa brzmią: „Obejmując urząd wójta gminy, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy”. Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania: „Tak mi dopomóż Bóg”.

Ale to nie koniec ważnych wydarzeń na tej majowej sesji inauguracyjnej. Radni wybiorą spośród siebie nowego przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących. W związku z tym, że obecny przewodniczący będzie już wójtem, a jeden z wiceprzewodniczących zrezygnował z kandydowania w ostatnich wyborach samorządowych, z poprzednich władz RG Lipinki pozostanie do dyspozycji jedynie Józef Walczyk (KWW Nasza Gmina w Lipinkach). Kto zatem obejmie prestiżową funkcję Przewodniczącego Rady Gminy Lipinki? Którzy radni zostaną wiceprzewodniczącymi? Tego na razie nie wiemy, a przynajmniej nie wiemy na pewno.

Natomiast niemal na pewno będą to radni KWW Nasza Gmina w Lipinkach, czyli ugrupowania popierającego jeszcze urzędującego wójta Czesława Rakoczego. To wynika z prostej arytmetyki. Nowy wójt Bogdan Czeluśniak będzie na wstępie dysponował dwojgiem radnych wybranych ze swojego komitetu (KWW MRS Ziemi Gorlickiej) i prawdopodobnie radnym z KWW Przyjazna Gmina Bogdan Czapka. To trzy szable przeciwko jedenastu. Przy tej okazji warto przypomnieć, że na razie Rada Gminy Lipinki liczyć będzie 14 członków, radnym wybrany bowiem został Bogdan Czeluśniak, którego mandat zostanie wygaszony w związku z wyborem na fotel wójta. Ta sytuacja przyniesie konieczność przeprowadzenia wyborów uzupełniających w okręgu nr 12 w Wójtowej. Szerzej o tym w artykule:

Podkreślić trzeba użyte w poprzednim akapicie słowa „na wstępie”. Bogdan Czeluśniak ma za sobą ponad ćwierć wieku doświadczenia funkcjonowania w najwyższych władzach Gminy Lipinki. To on współkształtował przez te lata gminną politykę i trudno sobie wyobrazić, aby w krótszym lub dłuższym okresie czasu nie poradził sobie z brakiem większości w Radzie Gminy Lipinki. To konieczne, aby przez najbliższe pięć lat sprawnie rządzić i wypracować sobie tak mocną pozycję, aby nie obawiać się wyborczego starcia w 2029 roku. Najprawdopodobniej już toczą się kuluarowe rozmowy na temat tworzenia doraźnych lub stałej koalicji pozwalającej nowemu wójtowi swobodnie realizować wyborczy program. Czy rezultaty tych rozmów dostrzeżemy już na pierwszej sesji nowej rady? Odpowiemy słowami klasyka: Na pewno, na pewno, pewnie, jasne, zobaczymy, czas pokaże…

O autorze

Piotr Popielarz

Wydawcą, właścicielem i redaktorem naczelnym Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek jestem ja, czyli Piotr Popielarz. Pierwszą wersję portalu umieściłem na serwerze 17 listopada 2002 roku. Od tamtej chwili wiele się zmieniło, ale NIS Lipinek nadal trwa i żyje własnym życiem. Poniżej znajdziecie informacje o ludziach, którzy pomagają mi w tworzeniu serwisu. Mam nadzieję, że niebawem powstanie Redakcja z prawdziwego zdarzenia.

1 komentarz

 1. Lipiniak

  Teraz będzie tak jak było.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Nadchodzące wydarzenia:

 • sob.
  25
  maj
  2024

  Spotkanie w Krygu z okazji Dnia Matki i Ojca

  17:00Budynek OSP Kryg

  Organizator: Stowarzyszenie Kobiet Wsi Kryg; Koszt: 100 zł od osoby

 • niedz.
  26
  maj
  2024

  Mecz LKS Bystra - LKS Wójtowa

  14:00Stadion w Bystrej
 • niedz.
  26
  maj
  2024

  Mecz Olimpijczyk Racławice - LKS Nafta Kryg

  16:00Stadion w Racławicach
 • niedz.
  09
  cze
  2024

  Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

  7:00 - 21:00lokale wyborcze

 • niedz.
  16
  cze
  2024

  Spotkanie z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy

  14:00Dom Wiejski w Lipinkach

 • niedz.
  30
  cze
  2024

  Uzupełniające wybory samorządowe

  7:00 - 21:00Okręg nr 12 Wójtowa

 • niedz.
  11
  sie
  2024

  Akcja Honorowego Oddawania Krwi w Bieczu

  8:30 - 13:00Remiza OSP Biecz

  Organizator: Klub HDK przy OSP Biecz

 • czw.
  15
  sie
  2024

  Uroczystość Wniebowzięcia NMP. Odpust w Lipinkach

  11:00Sanktuarium Wniebowzięcia NMP w Lipinkach

  I dzień trzydniowego odpustu.

 • wt.
  03
  wrz
  2024

  Zbiórka odpadów wielkogabarytowych

  6:00 - 6:30Gmina Lipinki
 • niedz.
  15
  wrz
  2024

  Akcja Krwiodawstwa Klubu HDK Lipinki

  9:00 - 12:30Dom Wiejski w Lipinkach

  Bliższe szczegóły NIEBAWEM

 • sob.
  05
  paź
  2024

  VIII Maraton na Orientację "KIWON"

  07:00Baza: Hala Sportowa SP Lipinki

  Organizator: Towarzystwo "Jastrzębiec"

 • pt.
  01
  lis
  2024

  XII Kwesta Listopadowa na rzecz remontu Kaplicy Straszewskich

  8:00 - 16:00Stary i nowy cmentarz w Lipinkach

  Więcej szczegółów NIEBAWEM!

FACEBOOK

Najnowsze komentarze

Zanieczyszczenie powietrza (SMOG)

Archiwum