Wybierz Strona

Reklama

Rozpoczyna się egzamin ósmoklasisty 2024. Ilu uczniów szkół naszej gminy podejdzie do niego?

Rozpoczyna się egzamin ósmoklasisty 2024. Ilu uczniów szkół naszej gminy podejdzie do niego?
Zdjęcie ilustracyjne - Pixabay.com

Ten tydzień upłynie pod znakiem egzaminu ósmoklasisty, który rozpocznie się już we wtorek 14 maja i potrwa przez trzy dni. W tym roku odbędzie się już po raz szósty. W odróżnieniu od lat poprzednich podejdzie do niego rekordowo niska liczba uczniów szkół podstawowych, także w gminie Lipinki.

Według harmonogramu ustalonego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, główne daty egzaminów ósmoklasisty w roku 2024 są następujące:

 • 14 maja (wtorek) – egzamin z języka polskiego,
 • 15 maja (środa) – egzamin z matematyki,
 • 16 maja (czwartek) – egzamin z języka obcego nowożytnego (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego)

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, ale nie można go nie zdać. Wyniki będą wyrażane w punktach, które mają ogromne znaczenie w rekrutacji do szkół średnich. Nie ma jednak ustalonego minimalnego wyniku, który byłby wymagany do zaliczenia roku szkolnego.

Wszystkie egzaminy rozpoczynają się o godzinie 9:00. W każdym z dni egzaminacyjnych ósmoklasiści będą mieć inny limit czasu na rozwiązanie zadań zawartych w arkuszu. Egzamin z języka polskiego trwa 120 minut, z matematyki – 100 minut, natomiast z języka obcego nowożytnego – 90 minut. Pamiętajmy, że niektórym zdającym przysługuje wydłużony czas trwania egzaminów, kolejno do 180, 150 i 135 minut. Taka forma pomocy skierowana jest do uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się. Prawo do wydłużonego czasu mają również uczniowie z różnymi innymi potrzebami.

Ilu ósmoklasistów z czterech szkół podstawowych gminy Lipinki podejdzie do rozpoczynających się jutro egzaminów? Według naszych danych będzie to 20 uczniów, a więc ponad czterokrotnie mniej mniej niż w zeszłym roku, kiedy zdawały 92 osoby. Znacznie niższa liczba zdających to efekt wejścia w życie reformy, która przywróciła obowiązek szkolny od siódmego roku życia. I tak w maju 2024 z egzaminem ósmoklasisty zmierzy się 7 uczniów Szkoły Podstawowej w Lipinkach, 5 uczniów Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Pagorzynie oraz po 4 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. ks. kan. Walentego Kotarby w Wójtowej oraz Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Krygu.

Wszystkim młodym ludziom, którzy stają przed swym pierwszym ważnym egzaminem życiowym, życzymy połamania długopisów i 100% punktów z każdego zdawanego przedmiotu. A wyniki ósmoklasiści w całej Polsce poznają 3 lipca i wtedy też otrzymają oficjalne zaświadczenia z egzaminu.

O autorze

Piotr Popielarz

Wydawcą, właścicielem i redaktorem naczelnym Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek jestem ja, czyli Piotr Popielarz. Pierwszą wersję portalu umieściłem na serwerze 17 listopada 2002 roku. Od tamtej chwili wiele się zmieniło, ale NIS Lipinek nadal trwa i żyje własnym życiem. Poniżej znajdziecie informacje o ludziach, którzy pomagają mi w tworzeniu serwisu. Mam nadzieję, że niebawem powstanie Redakcja z prawdziwego zdarzenia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Nadchodzące wydarzenia:

 • sob.
  20
  lip
  2024

  Rajd Śladami Henryka Klimontowicza

  09:00Parking przy kościele w Wójtowej

  Więcej informacji: TUTAJ

 • niedz.
  11
  sie
  2024

  Akcja Honorowego Oddawania Krwi w Bieczu

  8:30 - 13:00Remiza OSP Biecz

  Organizator: Klub HDK przy OSP Biecz

 • czw.
  15
  sie
  2024

  Uroczystość Wniebowzięcia NMP. Odpust w Lipinkach

  11:00Sanktuarium Wniebowzięcia NMP w Lipinkach

  I dzień trzydniowego odpustu.

 • wt.
  03
  wrz
  2024

  Zbiórka odpadów wielkogabarytowych

  6:00 - 6:30Gmina Lipinki
 • niedz.
  15
  wrz
  2024

  Akcja Krwiodawstwa Klubu HDK Lipinki

  9:00 - 12:30Dom Wiejski w Lipinkach

  Bliższe szczegóły NIEBAWEM

 • sob.
  05
  paź
  2024

  VIII Maraton na Orientację "KIWON"

  07:00Baza: Hala Sportowa SP Lipinki

  Organizator: Towarzystwo "Jastrzębiec"

 • pt.
  01
  lis
  2024

  XII Kwesta Listopadowa na rzecz remontu Kaplicy Straszewskich

  8:00 - 16:00Stary i nowy cmentarz w Lipinkach

  Więcej szczegółów NIEBAWEM!

FACEBOOK

Najnowsze komentarze

Zanieczyszczenie powietrza (SMOG)

Archiwum