Wybierz Strona

Reklama

Wyniki egzaminu ósmoklasisty w szkołach gminy Lipinki. Angielski świetnie, co z matematyką?

Wyniki egzaminu ósmoklasisty w szkołach gminy Lipinki. Angielski świetnie, co z matematyką?
Szkoła Podstawowa w Lipinkach - fot. eLipinki.pl/Wiktor Bubniak

Absolwenci szkół podstawowych poznali wczoraj wyniki egzaminu ósmoklasisty, który pisali kilka tygodni temu. To pierwszy ważny sprawdzian w ich życiu, ponieważ otwiera drogę do wymarzonej szkoły średniej. Jak wypadł ten egzamin w szkołach gminy Lipinki, a zdawało go w tym roku tylko 20 uczniów? Wyniki, w zależności od przedmiotu, są bardzo zróżnicowane.

JĘZYK ANGIELSKI WYPADŁ REWELACYJNIE

Świetnie poradzili sobie uczniowie z naszej gminy z egzaminem z języka angielskiego, uzyskując średni wynik 67%. To zarazem najwyższy rezultat wśród wszystkich gmin powiatu gorlickiego. Ósmoklasiści szkół gminy Lipinki okazali się lepsi nawet od tegorocznych absolwentów z Gorlic (65%), również średnia egzaminu z języka angielskiego w szkołach gminy Gorlice była niższa (64%). A oto zestawienie:

 1. Lipinki – 67%
 2. Gorlice (miasto) – 65%
 3. Gorlice (gmina) – 64%
 4. Sękowa – 63%
 5. Biecz (obszar wiejski) – 60%
 6. Bobowa (obszar wiejski), Łużna – 58%
 7. Moszczenica – 57%
 8. Biecz (miasto), Uście Gorlickie – 54%
 9. Bobowa (miasto) – 53%
 10. Ropa – 51%

 

JĘZYK POLSKI UMIARKOWANIE SATYSFAKCJONUJĄCY

Gorsze wyniki w tym roku osiągnęli ósmoklasiści gminy Lipinki z egzaminu z języka polskiego. Średni wynik w szkołach naszej gminy wyniósł 62% i w większości gmin powiatu gorlickiego był wyższy. Najlepiej z tym egzaminem poradzili sobie uczniowie szkół podstawowych gminy Moszczenica (75%), na drugim miejscu znaleźli się ósmoklasiści gminy Gorlice (68%), a podium zamykają absolwenci szkół podstawowych miasta Gorlice i obszaru wiejskiego gminy Bobowa (66%). Wynik niższy niż w gminie Lipinki zanotowano w tym roku w Bieczu (61%), gminie Łużna (61%) oraz gminie Uście Gorlickie (57%). Identyczną średnią mogą pochwalić się uczniowie ósmych klas gminy Ropa. 

 1. Moszczenica – 75%
 2. Gorlice (gmina) – 68%
 3. Bobowa (obszar wiejski), Gorlice (miasto) – 66%
 4. Biecz (obszar wiejski) – 65%
 5. Sękowa – 64%
 6. Bobowa (miasto) – 63%
 7. Lipinki, Ropa – 62%
 8. Biecz (miasto), Łużna – 61%
 9. Uście Gorlickie – 57%

 

MATEMATYKA PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Najgorzej wypadł w tym roku egzamin z matematyki. Obecni absolwenci ósmych klas gminy Lipinki osiągnęli jeden z najniższych wyników w powiecie gorlickim – 38%. Tylko w Bieczu (obszar miejski) rezultat egzaminu był gorszy – 37%. Najlepszymi matematykami powiatu gorlickiego okazali się uczniowie szkół gminy Sękowa, których wynik średni to 60%. Bardzo dobrze poradzili sobie również ósmoklasiści wiejskiego obszaru Bobowej (58%), gminy Gorlice i gminy Moszczenica (57%). Natomiast gorzej niż w gminie Lipinki egzamin z matematyki wypadł jedynie w Bieczu (37%).

 1. Sękowa – 60%
 2. Bobowa (obszar wiejski) – 58%
 3. Gorlice (gmina), Moszczenica – 57%
 4. Gorlice (miasto), Uście Gorlickie – 51%
 5. Ropa – 48%
 6. Łużna – 46%
 7. Biecz (obszar wiejski) – 43%
 8. Bobowa (miasto) – 42%
 9. Lipinki – 38%
 10. Biecz (miasto) – 37%

 

Właśnie dzisiaj, czyli w czwartek 4 lipca, mija termin składania wniosków i dokumentacji do wybranych przez ósmoklasistów szkół ponadpodstawowych. Czy wszyscy absolwenci ósmych klas szkół naszej gminy dostaną się do swojej wymarzonej szkoły? Zapewne nie, bo na tle innych gmin powiatu gorlickiego wypadliśmy generalnie średnio. Trzeba jednak uczciwie dodać, że w tym roku do egzaminu podeszło tylko 20 uczniów z naszej gminy, co nieco deformuje wyniki, które trudno uznać za miarodajne. Tak niewielu ósmoklasistów zdawało jeszcze tylko w gminie Moszczenica. Natomiast w całym powiecie z egzaminem ósmoklasisty zmierzyło się 665 młodych ludzi kończących pierwszy etap swojej edukacji. Wszystkim życzymy powodzenia!

O autorze

Piotr Popielarz

Wydawcą, właścicielem i redaktorem naczelnym Niezależnego Internetowego Serwisu Lipinek jestem ja, czyli Piotr Popielarz. Pierwszą wersję portalu umieściłem na serwerze 17 listopada 2002 roku. Od tamtej chwili wiele się zmieniło, ale NIS Lipinek nadal trwa i żyje własnym życiem. Poniżej znajdziecie informacje o ludziach, którzy pomagają mi w tworzeniu serwisu. Mam nadzieję, że niebawem powstanie Redakcja z prawdziwego zdarzenia.

2 komentarze

 1. tez rodzic

  Poziom nauczania w szkolach ksztaltuja rodzice ,dzieci i nauczyciele,ktorzy wspieraja proces ksztalcenia.Nikt ,,łopatka „nie wsypie wiedzy do głowy,moze mniej telefonow,komputerów a wiecej rozmow z rodzicami.Niestety sypie sie proces wychowania naszych dzieci ,rodzice powinni byc z dziecmi a nie obok dzieci.Nałatwiej zwalic umyc rece na wszystkich wkoło na szkołę na kosciół na gmine i nie wiadomo na kogo .Uderzmy sie w piersi i czym predzej zrozumiemy ze to nasza wina a nie wszystkich wkolo.

  Odpowiedz
 2. Jola

  Zadanie dla dyrektorów szkół, aby wyciągnęli wnioski. Ewidentnie trzeba poprawić poziom nauczania szczególnie matematyki, która jest ważna. Mam nadzieję, że zostaną podjęte działania, aby podnieść poziom w przyszłych latach. Jako rodzice oczekujemy, aby edukacja w naszej gminie była najlepsza. Nie wystarczy posiadać wiedzę, trzeba ją jeszcze umieć odpowiednio przekazać. Może należy się przyjrzeć metodom nauczania matematyków. Może jakieś kursy, szkolenia dla nauczycieli?

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Nadchodzące wydarzenia:

 • sob.
  20
  lip
  2024

  Rajd Śladami Henryka Klimontowicza

  09:00Parking przy kościele w Wójtowej

  Więcej informacji: TUTAJ

 • niedz.
  11
  sie
  2024

  Nabożeństwo za zmarłych na cmentarzu w Lipinkach

  15:00Cmentarz komunalny w Lipinkach

  Godzina może ulec zmianie

 • niedz.
  11
  sie
  2024

  Akcja Honorowego Oddawania Krwi w Bieczu

  8:30 - 13:00Remiza OSP Biecz

  Organizator: Klub HDK przy OSP Biecz

 • czw.
  15
  sie
  2024

  Uroczystość Wniebowzięcia NMP. Odpust w Lipinkach

  11:00Sanktuarium Wniebowzięcia NMP w Lipinkach

  I dzień trzydniowego odpustu.

 • wt.
  03
  wrz
  2024

  Zbiórka odpadów wielkogabarytowych

  6:00 - 6:30Gmina Lipinki
 • niedz.
  15
  wrz
  2024

  Akcja Krwiodawstwa Klubu HDK Lipinki

  9:00 - 12:30Dom Wiejski w Lipinkach

  Bliższe szczegóły NIEBAWEM

 • sob.
  05
  paź
  2024

  VIII Maraton na Orientację "KIWON"

  07:00Baza: Hala Sportowa SP Lipinki

  Organizator: Towarzystwo "Jastrzębiec"

 • pt.
  01
  lis
  2024

  XII Kwesta Listopadowa na rzecz remontu Kaplicy Straszewskich

  8:00 - 16:00Stary i nowy cmentarz w Lipinkach

  Więcej szczegółów NIEBAWEM!

FACEBOOK

Najnowsze komentarze

Zanieczyszczenie powietrza (SMOG)

Archiwum