Projekt „Drapieżne pogranicze”: ochrona niedźwiedzia, wilka i rysia obejmie także część gminy Lipinki
Rusza projekt „Drapieżne pogranicze”, którego celem jest transgraniczna współpraca na rzecz zintegrowanej ochrony dużych drapieżników w Polsce i na Słowacji. W projekcie współfinansowanym przez program Interreg Polska-Słowacja udział bierze 2 słowackich oraz 17 polskich partnerów. Jednym z nich jest Magurski Park Narodowy obejmujący swoim zasięgiem część gminy Lipinki (ok. 15%).
Program ma wzmocnić polsko-słowacką współpracę transgraniczną w zarządzaniu populacją dużych drapieżników: niedźwiedzia, wilka i rysia, aby zapewnić długoterminowe utrzymanie oraz ochronę stanu populacji gatunków na obszarze pogranicza Polski i Słowacji. Wśród założeń projektu znajdują się między innymi: analiza istniejących już danych o stanie i rozmieszczeniu trzech gatunków, opracowanie wytycznych do monitoringu dużych drapieżników, budowa systemu informatycznego obejmującego centralną bazę danych, a także działania edukacyjne rozwijające świadomość ekologiczną społeczności lokalnych, turystów i organizacji pogranicza w zakresie potrzeby ochrony gatunków objętych projektem.
To ostatnie założenie projektu „Drapieżne pogranicze” wspierać ma koegzystencję ludzi i dużych drapieżników, zwłaszcza wilków, która nie zawsze bywa bezkonfliktowa. Działania edukacyjne mają zatem zwiększyć akceptację społeczną dla gatunków objętych ochroną. Czy na terenie gminy Lipinki również występują problemy związane z wielkimi drapieżnikami? Bezsprzecznie tak, o czym świadczą coraz liczniejsze sygnały od mieszkańców naszej gminy związane z wilkami, które zbliżają się do ludzkich domostw, niekiedy zabijając psy i zwierzęta gospodarcze. Co jakiś czas głośno również o niedźwiedziach, których ślady bytności spotykane są w lasach wschodniej części gminy Lipinki.
Co ciekawe, choć do projektu przystąpiło aż 19 podmiotów, w tym Magurski Park Narodowy (1005,5 ha w gminie Lipinki) i Nadleśnictwo Gorlice (31 ha w gminie Lipinki), w gronie tym nie znajdziemy Nadleśnictwa Kołaczyce. Szkoda, bo właśnie z tego terenu płyną do nas najczęściej informacje o atakach wilków czy wędrujących niedźwiedziach. Najprawdopodobniej więc nasi mieszkańcy ze swoimi problemami znów pozostawieni zostaną sami sobie.
Projekt rozpoczyna się we wrześniu bieżącego roku i zakończy się w sierpniu 2026 r. Dofinansowanie projektu z funduszy europejskich wynosi ponad 1,1 mln euro.
Źródło: Lasy Państwowe i własne
Najnowsze komentarze